Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lasy w mojej okolicy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lasy w mojej okolicy."— Zapis prezentacji:

1 Lasy w mojej okolicy

2 Kilka ciekawych zjawisk i eksponatów zamieściłem na swoich zdjęciach.
Mieszkam na Północnym Mazowszu, w małej miejscowości Borza Przechy w gminie Gzy, powiat Pułtuski. Największe skupiska leśne Mazowsza, czyli Puszcza Biała i Kampinoska, są oddalone o kilkadziesiąt kilometrów. W mojej okolicy występuje las mieszany, nazywany potocznie „Borkami”, o pow. około 20 ha. Dominujące w nim drzewa to sosna, brzoza, osika i dąb. W podszyciu rosną krzewy borówki, leszczyny i dzikiego bzu. W runie zaś mchy, paprocie, wrzosy. Ze zwierząt daje się zauważyć sarny, dziki, lisy i wiewiórki oraz różnego rodzaju ptactwo: kuropatwy, bażanty, dzięcioły, skowronki, sójki, wrony, sowy i wiele innych. W mojej okolicy występują też niewielkie lasy łęgowe z przewagą olchy, osiki, topoli oraz wierzby. W podszycie jarzębina, dziki bez, zaś w runie zawilce, dzikie maliny, konwalie i paprocie. Mój ulubiony lasek, gdzie lubię spędzać wolne chwile i relaksować się, jest oddalony ok. 0,5km i zajmuje ok. 2 ha. Jest to las mieszany z przewagą brzozy i sosny. Często tam chodzę i podpatruję przyrodę i mieszkańców lasu. Można tam spotkać sarny, bażanty, dziki, lisy, a nawet łosie. Kilka ciekawych zjawisk i eksponatów zamieściłem na swoich zdjęciach.

3 Ambona myśliwska W moim pobliskim lesie nie tylko ja bardzo lubię spędzać wolne chwile. Zwłaszcza jesienią pojawiają się tutaj myśliwi, którzy wypatrują zwierzyny łownej, a przede wszystkim dzików, ponieważ powodują one duże straty w uprawach rolnych a w szczególności w kukurydzy.

4 Dokarmianie zwierząt Przy budowie tego karmnika miałem swój udział. Zimą przynoszę tu ziarno i siano, za co zwierzęta są mi wdzięczne. Takich karmników w pobliskich lasach jest kilka. Potrzebne są one szczególnie zimą, kiedy zwierzęta mają najmniej pożywienia i mają trudności z jego zdobyciem.

5 Głazy Na skraju lasu znalazłem okazały głaz. Mimo że moja rozpiętość rąk wynosi ponad 1,5m, to nie wystarcza na objęcie go nawet w połowie. Takich głazów jest w okolicy kilka, lecz ten najbardziej mi się podoba przez swoje ciekawe podłużne wzory.

6 Czerwone mrówki Powiedzenie ,,pracowity jak mrówka” znajduje swoje odzwierciedlenie na załączonym zdjęciu. Mrówki potrafią przenieść ciężar kilkadziesiąt razy większy od ich wagi. Mrowisko na zdjęciu zamieszkują prawdopodobnie mrówki rudnice, które są częściowo chronione.

7 ,,Cuda natury” Ciekawostką jest również wysianie się tak dużej ilości małych sosenek w lesie brzozowym. Ten ,,trójniak” sosnowy bardzo mi się podoba i dlatego pokazałem go na zdjęciu. Jak widać natura też lubi nas zaskakiwać

8 Żeremie-domy bobrów To typowy lasek łęgowy o podmokłym terenie z dużą przewagą olchy, gdzie swoje schronienie znalazły bobry, które wyrządzają szkody okolicznym mieszkańcom i tamują przepływ wody rzeką Przewodówką. Na rzece jest kilka tam. Bobry kopią również podziemne korytarze, w które można wpaść.

9 Wysypisko śmieci w lesie
Nie wszyscy dbają o las i jego mieszkańców, niektórzy traktują las jako dobre wysypisko śmieci. W lesie lądują nie tylko butelki, ale i meble, sprzęt AGD, a nawet pampersy. Jest to bardzo zły pomysł, ponieważ plastikowa butelka rozkłada się ponad 100 lat, a pielucha nawet 500 lat. Szkodliwy jest również freon z dezodorantów i lodówek, które też można spotkać na leśnych wysypiskach. Dlatego gdy idę z rodziną na spacer do lasu to co jakiś czas bierzemy ze sobą worki i zbieramy do nich część śmieci.

10 Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Gzach
Prezentację wykonał: Michał Rzeczkowski kl.I b Publiczne Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Gzach Wszystkie zamieszczone zdjęcia są mojego autorstwa.


Pobierz ppt "Lasy w mojej okolicy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google