Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Aleksandrowie Łódzkim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Aleksandrowie Łódzkim."— Zapis prezentacji:

1 Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Aleksandrowie Łódzkim

2 Przyjacielem lasu może być każdy z nas. Musimy pamiętać jednak o tym, że podczas pobytu w lesie jesteśmy tylko gośćmi i musimy stosować się do obowiązujących tam zasad zachowania. Podstawowe zasady zachowania w lesie:  nie hałasuj  nie rozpalaj ogniska  śmieci zabieraj ze sobą do domu  nie niszcz roślin i grzybów  nie płosz i nie zabijaj zwierząt  nie niszcz mrowisk, nor i gniazd  nie łam gałęzi  nie rozkopuj gleby  nie podchodź do dzikich zwierząt – mogą być chore lub agresywne

3 Znajdziemy tu także atrakcyjne miejsca dla różnych form rekreacji i wypoczynku – szlaki piesze, ścieżki rowerowe, konne czy narciarskie. Aby zostać przyjacielem lasu, docenić jego urok i poznać tajemnice najlepiej wybrać się tam osobiście. Ja podczas ferii zimowych postanowiłam poznać atrakcje lasu w mojej okolicy. Największym kompleksem leśnym w aglomeracji łódzkiej jest Las Łagiewnicki, który zajmuje powierzchnię 1250 ha. Charakteryzuje się on drzewostanem o ogromnym zróżnicowaniu gatunkowym. Rosną tutaj m.in..: drzewa: dąb, którego jest tu najwięcej, buki, sosny, brzozy, graby, świerki, modrzewie, klony, wiązy, lipy, jesiony, olchy, jodły rośliny zielne: szczawik zajęczy, przylaszczka pospolita, podbiał pospolity, zawilec gajowy, porosty, mchy krzewy: trzmielina zwyczajna, dereń jadalny, kalina koralowa, głóg jednoszyjkowy, bez czarny czy wawrzynek wilczełyko.

4 W poszukiwaniu przyjaciół lasu udałam się do siedziby Leśnictwa Miejskiego w Łodzi. Dzięki uprzejmości pani Eweliny Czyżykowskiej mogłam dowiedzieć się o działalności tej instytucji. Leśnictwo Miejskie prowadzi działalność w zakresie: nadzoru nad prowadzeniem gospodarki leśnej dokarmiania zwierząt zimą utrzymania budek lęgowych rehabilitacji dzikich zwierząt edukacji dzieci i młodzieży utrzymania szlaków turystycznych Brama wjazdowa do siedziby Leśnictwa Miejskiego w Łodzi Materiały edukacyjne: broszury, zakładki, pocztówki

5 Lizawka Służy dzikim zwierzętom do uzupełnienia ważnych mikroelementów, potrzebnych im do zdrowego rozwoju szczególnie podczas zimy. Lizawka wykonana jest z pnia z otworem na górze, w którym umieszcza się sól. Roztopiona sól spływa po pniu, a zwierzęta zlizują ją z powierzchni, a nawet zgryzają z drewnem. Ślady użytkowania przez zwierzęta Paśnik Do paśnika pożywienie jest przynoszone regularnie. Sarny zjadają głównie siano, a dziki, zające i kuny warzywa znajdujące się pod paśnikiem.

6 Posyp To rodzaj karmnika znajdującego się w lesie. Użytkują go głównie ptaki i gryzonie. Ziarno wysypywane jest pod spodem karmnika, aby nie zostało przysypane przez śnieg i zjedzone przez większe zwierzęta.

7 Kolejnych przyjaciół lasu spotkałam w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Do Ośrodka przywożone są dzikie zwierzęta po wypadkach lub osobniki, które nie mogłyby poradzić sobie w naturze bez pomocy człowieka. Podopieczni mają tutaj zapewnioną fachową i troskliwą opiekę oraz pomoc weterynaryjną. Kontakt z ludźmi ograniczony jest do minimum, aby zwierzęta nie oswajały się i po wyzdrowieniu mogły wrócić z powrotem do lasu.

8 Leśnicy stale kontrolują liczebność zwierząt. Kiedy populacja osobników danego gatunku staje się zbyt liczna, podejmowana jest decyzja o redukcji stada. W Lesie Łagiewnickim jak przystało na prawdziwych „przyjaciół lasu”, nie prowadzi się odstrzału zwierzyny. Zwierzęta zwabiane są do pułapek i przewożone w inne miejsca. Ten domek na górze to ambona, z której prowadzi się obserwacje zwierząt. W Lesie Łagiewnickim jest coraz więcej dzików, dlatego to one najczęściej są wabione do pułapek.

9 Następnie udałam się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej z siedzibą przy ulicy Wycieczkowej. Podstawową działalnością tej jednostki jest edukacja przyrodnicza dzieci i młodzieży. Miłośnicy przyrody posiadający dużą wiedzę na temat lasu oraz doświadczenie zawodowe prowadzą tam cykle zajęć o różnorodnej tematyce dopasowanej do grupy wiekowej uczestników i aktualnej pory roku. W ten sposób wśród dzieci i młodzieży rozwijana jest wiedza na temat przyrody i wzmacniana więź z naturą. Pod fachowym okiem przyrodników kształtowane są kolejne pokolenia „przyjaciół lasu”.

10  Materiały edukacyjne Wydawnictwo Leśnictwo Miejskie – Łódź  zdjęcia ze zbiorów własnych autora prezentacji  rysunki: pomysł i wykonanie Barbara Bończak  ścieżka dźwiękowa: „Wiosenne marzenie” autor: Mirosław Drożdżowski, wykonanie utworu: Barbara Bończak


Pobierz ppt "Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Aleksandrowie Łódzkim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google