Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maurycy Hartman Aleksander Pałosz Piotr Zientarski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maurycy Hartman Aleksander Pałosz Piotr Zientarski"— Zapis prezentacji:

1 Maurycy Hartman Aleksander Pałosz Piotr Zientarski
Nikola Tesla Maurycy Hartman Aleksander Pałosz Piotr Zientarski

2 Dzieciństwo Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 w Smiljan w zaborze austriackim (dzisiejsza Chorwacja). Czasami w różnych źródłach występuje inna data urodzin, a mianowicie 9 lipca, ponieważ przyszedł na świat o północy, co niektórzy uznają jeszcze jako poprzedni dzień. Dzisiaj, po ogłoszeniu niepodległości przez Serbię i Chorwację, uznaje się go za Chorwata o Serbskim pochodzeniu.

3 Studia i pierwsza praca
Studiował na politechnice w Grazu, jednakże nigdy nie ukończył tam nauki, ponieważ instytut, który finansował jego kształcenie, został rozwiązany, a by zdobyć pieniądze postanowił spróbować swoich sił w kartach i w bilardzie. Z tego powodu został wyrzucony z politechniki za demoralizowanie pozostałych studentów. Pierwszą pracę podjął przy linii telegraficznej w Budapeszcie. Później po przeprowadzce do Paryża udało mu się naprawić jedną z linii łączących Francję z Niemcami, co zwróciło na niego uwagę jednego z oficjeli firmy, w której pracował, dzięki czemu dostał od niego list polecający skierowany do Thomasa Edisona.

4 Silnik na prąd zmienny Jeszcze podczas pobytu Nikoli Tesli w Europie, wynalazł on silnik na prąd zmienny, bez którego dzisiaj potrzebowalibyśmy co około 50 metrów transformatora, by móc zapewnić energię elektryczną wszystkim ludziom. Największą innowacją w stosunku do silnika na prąd stały była możliwość łatwego manipulowania natężeniem prądu. Chorwat zauważył, że nie trzeba, by elektrony przepływały z jednego końca kabla na drugi, lecz mogą one ruszać się one nawet o minimalne odległości, a wytworzona zostanie taka sama ilość energii.

5 Przyjazd do Ameryki Podczas pierwszego spotkania w laboratorium Edisona, Tesla był pod wrażeniem wielkiego wynalazcy, czego nie można było powiedzieć o gospodarzu. Mimo to, dzięki swoim dokonaniom w Europie i dobrym rekomendacjom dostał posadę w laboratorium Edisona. W ciągu kilku tygodni nadarzyła się okazja i mógł zaprezentować swoje niesamowite umiejętności. Dostał awans i otrzymał od Edisona zlecenie, aby doprowadził do poprawy wydajności generowania prądu w jego elektrowniach. Edison obiecał, że jeśli wydajność elektrowni wzrośnie o 50%, Tesla otrzyma dolarów nagrody. Wykonanie tego zadania zajęło Tesli prawie cały rok, po czym zaproponował Thomasowi Edisonowi przejście na produkcję prądu przemiennego (wytwarzały one wtedy prąd stały), co pozwoliłoby poprawić ich wydajność o kolejne 50%. Edison nie zaakceptował jego propozycji i wyrzucił go z pracy nie wypłacając mu nagrody.

6 Thomas Edison

7 Wojna prądów Znalazłszy inwestorów, Tesla założył swoją własną kompanię, Tesla Electric Light Company, znajdująca się nieopodal laboratoriów Edisona. W 1888 roku zademonstrował Amerykańskiemu Instytutowi Inżynierów Elektryków swój silnik na prąd przemienny wprawiając w zdumienie zgromadzonych. Edison, zaskoczony tym sukcesem, rozpoczął kampanię przeciwko prądowi przemiennemu. Zniżając się do uśmiercania zwierząt, a nawet więźniów stanowych, próbował pokazać ogromne zagrożenie ze strony systemu polifazowego.

8 George Westinghouse Jedną z osób, która pomogła wygrać Nikoli Tesli wojnę prądów był właśnie George Westinghouse, który wspierał go finansowo. Pomimo propagandy prowadzonej przez Thomasa Edisona, to właśnie prąd zmienny został wybrany, jako typ energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana do przesyłania prądu wytwarzanego przez elektrownię na Niagarze, która była ogniwem, dzięki któremu Nikola Tesla i George Westinghouse wygrali wojnę prądów z Thomasem Edisonem.

9 Elektrownia na Niagarze
Powstała w 1898 roku Tesla zaprojektował i kierował budową pierwszej na świecie elektrowni wodnej. Opierała się ona na innym wynalazku Tesli – silniku na prąd zmienny. Przez wysyłanie energii w systemie prądu przemiennego udało się wysyłać elektryczność na większe odległości niż miałoby to miejsce w wypadku prądu stałego. Dziś elektrownia jest nadal sprawna lecz nie jest wykorzystywana do produkcji prądu.

10 Wystawa Światowa W 1893 roku nadarzyła się okazja dla Nikoli Tesli, by zaprezentować swoje nowe wynalazki na Wystawie Światowej, która odbywała się w Chicago. Było to wielkie wydarzenie, na które przyjechało wielu ludzi z całego świata. Jedną z osobistości, które przyjechały na tę ekspozycję był potomek Krzysztofa Kolumba z okazji obchodów 400 rocznicy odkrycia Ameryki (które przesunęły się o rok do przodu). Do oświetlenia Wystawy użyto prądu zmiennego, co było prztyczkiem w nos Thomasa Edisona ze strony Tesli.

11 Lata u szczytu popularności
Na lata 90. XIX wieku przypada okres największej świetności i popularności wynalazcy. Wtedy to między innymi zbudował pierwsze radio. W tym czasie poznał wielu niezwykłych ludzi, takich jak Mark Twain (widoczny na zdjęciu) i Ignacy Jan Paderewski. Niestety wtedy też wydarzyła się wielka tragedia – laboratorium Tesli spłonęło. Była to wielka strata, ponieważ naukowiec większości rzeczy nie zapisywał i niektórych rzeczy nigdy nie udało się odtworzyć.

12 Radio Po opublikowaniu przez Maxwella teorii elektromagnetyzmu Tesla wpadł na pomysł konstrukcji cewki wysokonapięciowej i następnie zauważył, że wysyła ona bardzo silne fale elektromagnetyczne. Zaczął pracować nad urządzeniem, które mogłoby te fale odbierać. Początkowo chciał skonstruować urządzenie do przesyłu prądu bez użycia kabli, lecz później wpadł na pomysł przesyłania dźwięku. Patent na to urządzenie był gotowy w 1900 r., jednak ubiegł go w tym Marconi. Tesla pozwał Marconiego, dowodząc, że wynalazek Marconiego stosuje bez jego zgody wcześniej opatentowaną przez Teslę cewkę, ale długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Ostatecznie odwołanie Tesli w sprawie patentu do sądu zostało wygrane już po śmierci samego Tesli w 1943 r.

13 Robotyka Ostatnim pomysłem Tesli była konstrukcja maszyny, która mogłaby być zdalnie sterowana radiowo i wykonywać rozmaite czynności automatycznie. Najpierw Tesla opatentował pierwszy na świecie pilot radiowy, a następnie stworzył całą grupę urządzeń – maszynę kroczącą, maszynę latającą i maszynę pływającą (widoczną na zdjęciu), którymi mógł sterować zdalnie za pomocą swojego pilota.

14 Colorado Springs U schyłku XIX wieku Nikola Tesla stracił swoje laboratorium w pożarze. Nie miał pieniędzy, by zbudować nowe, dlatego zaczął poszukiwać sponsorów. Po jakimś czasie John Jacob Astor postanowił pomóc Tesli w zbudowaniu nowego miejsca, w którym mógłby prowadzić swoje badania. Laboratorium zostało wybudowane w Colorado Springs. Wynalazca zajmował się tam głównie sprawdzaniem możliwości swojej cewki, jak duże napięcia może dzięki niej osiągać. Błyskawice, które tam wytwarzał miały kilkanaście metrów długości, a napięcie, jakie tam osiągał były rzędu 20 milionów woltów (pioruny podczas burz osiągają czasem nawet milionów woltów).

15 Wieża Wardenclyffe W 1900 roku Tesla, wraz z pomocą inwestora J.P Morgana rozpoczął projekty nad wieżą, służącą do bezprzewodowej komunikacji, zwanej Wardenclyffe. Celem Tesli było stworzenie globalnej społeczności, która mogłaby się swobodnie wymieniać informacjami bez względu na położenie na Ziemii. Poniekąd, jego główną ideą, była bezprzewodowa transmisja energii elektrycznej. W niecały rok powstała ogromna konstrukcja o wysokości około 57 metrów, a wraz z nią laboratorium, utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Lata mijały, a inwestor nie zauważał praktycznych postępów. Gdy geniusz wyjawił ukryty plan, ten odmówił dalszego finansowania projektu i wspomógł Marconiego, który do niedawna wysłał przez Atlantyk swą literę "S".

16 Turbina bezłopatkowa Składa się z paru metalowych talerzy zamontowanych w niewielkich odstępach. Gaz lub ciecz pod wysokim ciśnieniem jest wtłaczana i wykorzystując zjawisko adhezji (przywierania) napędza talerze. Ta turbina charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością, niewielkimi rozmiarami, lecz wymaga bardzo wytrzymałych materiałów. Dzisiaj wykorzystywana jest w łodziach atomowych oraz jako wysoko wydajna pompa.

17 Psychika Nikola Tesla miał bardzo złożoną psychikę, jak na geniusza przystało. Jednym jego licznych przyzwyczajeń było to, że przed jedzeniem zawsze musiał obliczyć jego objętość, dotyczyło to też napojów. W przeciwnym razie danie nie miało dla niego smaku. Czynnikiem, który bardzo mocno wpłynął na psychikę wynalazcy była śmierć jego starszego brata, którego zresztą uważał za prawdziwego geniusza, lepszego we wszystkim od niego. Wynalazca mówił, że gdy odczuwał podniecenie widział wielki błysk światła, przez który nic nie widział.

18 Rosnące długi Na początku XX w. gwiazda Tesli zaczęła przygasać, a co za tym szło zaczęło mu brakować pieniędzy na badania. Jednym z projektów, przez który się zadłużył była wieża Wardenclyffe, która była finansowana przez Johna Pierponta Morgana (na zdjęciu), który był wtedy najbogatszym człowiekiem na świecie. Niestety wieży nie udało się dokończyć, a wynalazca zadłużył się jeszcze bardziej, przez co musiał wyprowadzić się z ekskluzywnego hotelu Waldorff – Astoria i stracił swe laboratorium. Szacuje się, że pod koniec swego życia dług Tesli osiągnął poziomu ok. pół miliona dolarów, co dzisiaj byłoby równowartością ok. pół miliarda dolarów.

19 Badania bez laboratorium
Po opuszczeniu swojego laboratorium Tesla był zmuszony pracować w pokojach hotelowych. Przyczyniło się to do ograniczenia wykonywanych przez niego doświadczeń i niższej aktywności w tym okresie. Na szczęście wynalazca umiał tworzyć swoje projekty w umyśle i zazwyczaj jego plany działały. Wiele jego największych projektów powstało w ten właśnie sposób, a doświadczeniami potwierdzał jedynie swoje tezy.

20 Radar W sierpniu 1917 roku Tesla ogłosił w magazynie „Electrical Experimenter”, że elektryczność może być użyta do lokalizowania łodzi podwodnych przez fale o bardzo wysokiej częstotliwości. Sygnał miał być odbierany na wyświetlaczu. Tesla był błędny w swoim założeniu, że fale radiowe mogą przenikać wodę, lecz Emile Girardeau, który pomógł wynaleźć pierwszy francuski radar w latach 30 XX wieku, że spekulacje Tesli na temat bardzo silnego sygnału był właściwe.

21 Wpływ na naukę współczesnego świata
Nikola Tesla wywarł ogromny wpływ na naukę. Wynalazł wiele epokowych wynalazków, między innymi: silnik na prąd zmienny, radio i cewkę wysokonapięciową. Bez tych rzeczy pewnie wiele przedmiotów nie byłoby możliwe by działały, a niektóre nawet żeby powstały. Był prekursorem wielu dziedzin nauki np. robotyki. Również samolot pionowego startu (na zdjęciu) został wymyślony przez Teslę, niestety nie miał pieniędzy na rozwinięcie tego pomysłu, więc go zarzucił.

22 Teorie spiskowe W latach 30-stych, Tesla ogłosił opracowanie planów "super broni która zakończy wszystkie wojny". Miała ona być generatorem strumienia naładowanych cząstek wolframu. Tesla bezskutecznie usiłował sprzedać swój pomysł rządowi USA i niektórych krajów europejskich. Po śmierci Tesli w 1943, FBI zarekwirowała dokumentację i aparaturę laboratoryjną Tesli, a Edgar Hoover określił je jako ściśle tajne z powodu natury prac Tesli. Dokumentacja została zwrócona po latach. Czy cała, nie wiadomo. Niektórzy twierdzą, że Tesla spowodwał Katastrofę Tunguską swoimi eksperymentami na Wieży Wardenclyffe. Przez swoje nietuzinkowe badania stał się swego rodzaju patronem obsesyjnych łowców wolnej energii czy perpetum mobile.

23 Koniec Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Maurycy Hartman Aleksander Pałosz Piotr Zientarski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google