Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

18 stycznia 1945 roku Tego pamiętnego dnia, kolumny ewakuowanych z obozu Auschwitz więźniów i więźniarek przemierzały ulice Świerklan, kierując się w stronę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "18 stycznia 1945 roku Tego pamiętnego dnia, kolumny ewakuowanych z obozu Auschwitz więźniów i więźniarek przemierzały ulice Świerklan, kierując się w stronę."— Zapis prezentacji:

1

2 18 stycznia 1945 roku Tego pamiętnego dnia, kolumny ewakuowanych z obozu Auschwitz więźniów i więźniarek przemierzały ulice Świerklan, kierując się w stronę Wodzisławia Śląskiego, gdzie czekały na nich wagony mające przetransportować skazańców do obozów w głębi Rzeszy. Tysiące wychłodzonych, wygłodzonych i wyczerpanych morderczą wędrówką ludzi poddawało się rozkazom załogi SS. Tych, którzy nie wytrzymywali tempa i trudu marszu- rozstrzeliwano. W Świerklanach znaleziono 16 ciał, 10 pochowano przy cmentarzu obok kościoła, pozostałe wywieziono w nieznanym kierunku.

3 Imiona, Nie numery Numery obozowe więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau, przy pochówku, spisał grabarz Konstanty Dolnik. Po 65 latach, 5 ofiar Marszu Śmierci odzyskało swoją tożsamość. Ich imiona i nazwiska widnieją teraz na tablicy, którą odsłonięto w obecności 40-osobowej delegacji z Izraela, przedstawicieli gminy, parafii oraz gimnazjum im. Karola Miarki. Tego dnia wspólnie zabrzmiały pieśni żydowskie i polskie, na wietrze powiały flagi z gwiazdą Dawida, a proboszcz parafii i naczelny rabin Krakowa odmówili modlitwy w intencji ofiar spoczywających w mogile. Ufundowaną przez gości z Izraela pamiątkową tablicę umieszczono na pomniku wykonanym w 1948 roku przez mieszkańców Świerklan.

4 Ofiary Marszu Śmierci z obozu Auschwitz-Birkenau:

5 Miejsce pamięci poległych

6 „Adopcja” mogiły W 2006 roku, uczniowie gimnazjum zaadoptowali mogiłę w ramach projektu „Ślady Przeszłości. Uczniowie adoptują zabytki”. Na co dzień dbają o grób, sprzątają teren wokół niego, zapalają znicze i składają kwiaty, by uczcić pamięć poległych. Gimnazjum zaangażowało się również w ustalenie nazwisk więźniów, którzy spoczywają na świerklańskim cmentarzu.

7 Pamięć trwa Co roku, 18 stycznia, w rocznicę Marszu Śmierci, przedstawiciele władz samorządowych gminy Świerklany, parafii św. Anny oraz gimnazjum im. Karola Miarki składają kwiaty i zapalają znicze w hołdzie poległym.

8 Szlakiem pamięci… Świerklany znalazły się na szlaku wycieczek izraelskich. Z wizytą przyjeżdżają również delegacje oraz krewni pochowanych w świerklańskiej mogile więźniów. Miejsce to odwiedził żyjący w Izraelu Amos Cohen- syn kuzynki więźniarki Rose Kobylinski. Za jego przyczyną projekt „Ślady przeszłości. Uczniowie adoptują zabytki” spotkał się z wielkim uznaniem za Oceanem. W amerykańskiej sieci informacyjnej NBC News ukazał się artykuł dotyczący odnalezienia przez Amosa jego krewnej Rose oraz dokonań mieszkańców Świerklanach dla społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej, a także mogiły ofiar Marszu Śmieci.

9 Autor: Piotr Mika kl. II, gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach
Źródło: Kronika projektu: „Ślady przeszłości. Uczniowie adoptują zabytki. Wywiad z nauczycielem historii i koordynatorem projektu mgr Iwoną Barchańską. Tygodnik Gość Niedzielny- 2.II.2014 r. „Blondynka miała na imię Rose”, .


Pobierz ppt "18 stycznia 1945 roku Tego pamiętnego dnia, kolumny ewakuowanych z obozu Auschwitz więźniów i więźniarek przemierzały ulice Świerklan, kierując się w stronę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google