Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

18 STYCZNIA 1945 ROKU Tego pamiętnego dnia, kolumny ewakuowanych z obozu Auschwitz więźniów i więźniarek przemierzały ulice Świerklan, kierując się w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "18 STYCZNIA 1945 ROKU Tego pamiętnego dnia, kolumny ewakuowanych z obozu Auschwitz więźniów i więźniarek przemierzały ulice Świerklan, kierując się w."— Zapis prezentacji:

1

2 18 STYCZNIA 1945 ROKU Tego pamiętnego dnia, kolumny ewakuowanych z obozu Auschwitz więźniów i więźniarek przemierzały ulice Świerklan, kierując się w stronę Wodzisławia Śląskiego, gdzie czekały na nich wagony mające przetransportować skazańców do obozów w głębi Rzeszy. Tysiące wychłodzonych, wygłodzonych i wyczerpanych morderczą wędrówką ludzi poddawało się rozkazom załogi SS. Tych, którzy nie wytrzymywali tempa i trudu marszu- rozstrzeliwano. W Świerklanach znaleziono 16 ciał, 10 pochowano przy cmentarzu obok kościoła, pozostałe wywieziono w nieznanym kierunku.

3 IMIONA, NIE NUMERY Numery obozowe więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau, przy pochówku, spisał grabarz Konstanty Dolnik. Po 65 latach, 5 ofiar Marszu Śmierci odzyskało swoją tożsamość. Ich imiona i nazwiska widnieją teraz na tablicy, którą odsłonięto w obecności 40-osobowej delegacji z Izraela, przedstawicieli gminy, parafii oraz gimnazjum im. Karola Miarki. Tego dnia wspólnie zabrzmiały pieśni żydowskie i polskie, na wietrze powiały flagi z gwiazdą Dawida, a proboszcz parafii i naczelny rabin Krakowa odmówili modlitwy w intencji ofiar spoczywających w mogile. Ufundowaną przez gości z Izraela pamiątkową tablicę umieszczono na pomniku wykonanym w 1948 roku przez mieszkańców Świerklan.

4 Ofiary Marszu Śmierci z obozu Auschwitz-Birkenau:

5 MIEJSCE PAMIĘCI POLEGŁYCH

6 „ADOPCJA” MOGIŁY W 2006 roku, uczniowie gimnazjum zaadoptowali mogiłę w ramach projektu „Ślady Przeszłości. Uczniowie adoptują zabytki”. Na co dzień dbają o grób, sprzątają teren wokół niego, zapalają znicze i składają kwiaty, by uczcić pamięć poległych. Gimnazjum zaangażowało się również w ustalenie nazwisk więźniów, którzy spoczywają na świerklańskim cmentarzu.

7 Co roku, 18 stycznia, w rocznicę Marszu Śmierci, przedstawiciele władz samorządowych gminy Świerklany, parafii św. Anny oraz gimnazjum im. Karola Miarki składają kwiaty i zapalają znicze w hołdzie poległym. PAMIĘĆ TRWA

8 SZLAKIEM PAMIĘCI… Świerklany znalazły się na szlaku wycieczek izraelskich. Z wizytą przyjeżdżają również delegacje oraz krewni pochowanych w świerklańskiej mogile więźniów. Miejsce to odwiedził żyjący w Izraelu Amos Cohen- syn kuzynki więźniarki Rose Kobylinski. Za jego przyczyną projekt „Ślady przeszłości. Uczniowie adoptują zabytki” spotkał się z wielkim uznaniem za Oceanem. W amerykańskiej sieci informacyjnej NBC News ukazał się artykuł dotyczący odnalezienia przez Amosa jego krewnej Rose oraz dokonań mieszkańców Świerklanach dla społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej, a także mogiły ofiar Marszu Śmieci.

9 AUTOR: PIOTR MIKA KL. II, GIMNAZJUM IM. KAROLA MIARKI W ŚWIERKLANACH Źródło:  Kronika projektu: „Ślady przeszłości. Uczniowie adoptują zabytki.  Wywiad z nauczycielem historii i koordynatorem projektu mgr Iwoną Barchańską.  Tygodnik Gość Niedzielny- 2.II.2014 r. „Blondynka miała na imię Rose”, www.katowice.gosc.pl.www.katowice.gosc.pl


Pobierz ppt "18 STYCZNIA 1945 ROKU Tego pamiętnego dnia, kolumny ewakuowanych z obozu Auschwitz więźniów i więźniarek przemierzały ulice Świerklan, kierując się w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google