Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SAUNA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SAUNA."— Zapis prezentacji:

1 SAUNA

2 Co to jest sauna? Jest to pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność, w którym spędza się od kilku do kilkunastu minut. Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Po pobycie w saunie bierze się zwykle kąpiel w chłodnej wodzie.

3 Wysoka temperatura sauny powoduje, że krwinki szybciej transportują tlen i składniki odżywcze. Docierają one do komórek, które w ten sposób mogą funkcjonować prawidłowo. Przemiana materii i energii to wykorzystanie związków z pożywienia do produkcji energii.

4

5 Jaka jest rola sauny? Sauna to najlepszy sposób na przyspieszenie przemiany materii i pozbycie się nadmiernych warstw tkanki tłuszczowej. Oczywiście same chodzenie do sauny nie jest jedynym elementem składającym się na ten szczytny cel. Należy połączyć odpowiednią dietę wraz z ćwiczeniami fizycznymi.

6 Jakie są rodzaje? Jest sauna sucha. Temperatura powietrza w niej wynosi od 60 do 90 stopni C. W roli wspomagacza spalania tłuszczy sprawdza się najlepiej sauna sucha. To odmiana sauny, gdzie temperatura jest tak wysoka, że należy robić sobie kilkuminutowe przerwy podczas sesji korzystania z sauny sucha. Poza tym sauna sucha nie może być użytkowana codziennie oraz przez osoby cierpiące na niewydolności układu krążenia.

7 Jest też sauna mokra. charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza (ok. 99%) przy relatywnie niskiej temperaturze kąpieli pomiędzy 43 – 46 stopni C. W odróżnieniu od suchej i gorącej sauny, do której jest porównywana, jest to kąpiel wypotna o przyjemnym klimacie, w którym dobrze czują się niemal wszyscy, również osoby nie tolerujące wysokich temperatur sauny.

8 Właśnie ta umiarkowana temperatura kąpieli w połączeniu z wysoką wilgotnością względną stwarza idealne warunki do relaksu i odprężenia. Zalety kąpieli parowej doceniają wszyscy ci, którzy dużą wagę przywiązują do zdrowego i młodego wyglądu. Pod wpływem pary wodnej otwierają się pory skóry i zostaje ona gruntownie oczyszczona i nawilżona, poprawia się jej sprężystość i napięcie. Kąpiel parowa ma również zastosowanie terapeutyczne przy różnego rodzaju schorzeniach, głwnie w chorobach dróg oddechowych i dolegliwościach reumatycznych, bólach mięśni i stawów.

9 Jest jeszcze sauna parowa
Jest jeszcze sauna parowa. Łagodna temperatura i bardzo wysoka wilgotność względna (100%) stanowią prawdziwy masaż dla ciała, obniżają napięcie mięśni i odprężają umysł. Kłęby pary, penetrując skórę, dokładnie ją oczyszczają i regenerują. Skóra po kąpieli jest wyjątkowo gładka i miękka. Łaźnie parowe różnią się od gorętszych, suchych saun, bardzo wysoką wilgotnością powietrza i temperaturą od °C. Pozwala to na korzystanie z dobrodziejstw kąpieli parowej tym wszystkim, którzy źle znoszą gorące powietrze sauny. Dla większości użytkowników łaźni parowych najbardziej komfortową temperaturą jest 45°C.

10

11 Jakie są wskazania? Przewlekłe choroby takie jak: napięcie mięśni grzbietu, przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Obturacyjne choroby płuc: astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

12 Choroby kardiologiczne: nadciśnienie w I i II stadium (nieustalone), niedrożność tętnic obwodowych (I i II stopień wg Fontaine), dusznica bolesna naczynioruchowa, zawał serca (nie wcześniej niż 6 miesięcy po incydencie). Anoreksja. Depresja oraz inne zaburzenia na tle nerwowym (po konsultacji z lekarzem)

13

14 Jakie są przeciwwskazania?
Reumatoidalne: w ostrym stanie reumatycznym. Pulmonologiczne – infekcje: przeziębienie, gruźlica, ostry stan astmatyczny. Kardiologiczne: niewydolność serca, krążenia i wieńcowa ze stenokardią spoczynkową, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego oraz inne choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać po konsultacji z lekarzem).

15 Inne: ciąża, ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np
Inne: ciąża, ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), choroby weneryczne, padaczka, jaskra, stulejka, impotencja, daltonizm i inne (wskazana jest konsultacja z lekarzem). Korzystanie z sauny nie jest jednak przeciwwskazane u większości osób z chorobą niedokrwienną serca. Nadużywanie alkoholu, kokainy, kac. Ortopedyczne: osoby posiadające implanty np. endoproteza stawu biodrowego. Niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne. Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych

16 Koniec Wykonała Justyna Nerć


Pobierz ppt "SAUNA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google