Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nośniki pamięci zewnętrznej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nośniki pamięci zewnętrznej"— Zapis prezentacji:

1 Nośniki pamięci zewnętrznej
Julia Momot Kl. Ib

2 Dysk twardy Dysk twardy, napęd dysku twardego – rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek, w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

3 Dyskietka Dyskietka, inaczej dysk miękki – dysk wymienny, przenośny nośnik magnetyczny o niewielkiej pojemności, umożliwiający zarówno odczyt, jak i zapis danych; nośnikiem danych jest wirujący krążek z wytrzymałego tworzywa sztucznego (najczęściej mylaru – politereftalanu etylenu w postaci cienkiej folii) pokryty warstwą magnetyczną. Średnica krążka wraz ilością możliwych do zapisania danych stanowią podstawowe parametry dyskietki.

4 Karta dziurkowana Karta dziurkowana, karta perforowana - nośnik danych stosowany do zapisu informacji w maszynach z automatycznym przetwarzaniem danych. Używana do programowania komputera począwszy od ich konstrukcji aż do lat 80. XX wieku, stosowana współcześnie z papierową taśmą dziurkowaną.

5 Napęd Zip Napęd Zip – rodzaj napędu i nośnika danych używanego głównie do tworzenia kopii zapasowej danych i archiwizacji plików.

6 Pamięć flash Pamięć flash – rodzaj pamięci EEPROM, pozwalającej na zapisywanie lub kasowanie wielu komórek pamięci podczas jednej operacji programowania. Jest to pamięć trwała (nieulotna) – po odłączeniu zasilania nie traci zapisanych w niej danych.

7 Pamięć USB (pendrive) Pamięć USB- urządzenie przenośne zawierające pamięć nieulotną typu Flash EEPROM, zaprojektowane do współpracy z komputerem poprzez port USB i używane do przenoszenia danych między komputerami oraz urządzeniami obsługującymi pamięci USB.

8 Płyta kompaktowa: CD-R
CD-R – płyta kompaktowa (płyta CD) z możliwością jednokrotnego zapisu (za pomocą odpowiedniej nagrywarki komputerowej) oraz wielokrotnego odczytu.

9 Płyta kompaktowa: CD-RW
CD-RW - jest to płyta kompaktowa z możliwością wielokrotnego nagrywania (ok razy) za pomocą odpowiedniej nagrywarki komputerowej.

10 Płyty DVD DVD – rozpowszechniony w roku 1995 standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu. Płyty DVD dzielą się na przeznaczone tylko do odczytu DVD-ROM oraz umożliwiające zapis na płycie DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, DVD+R, DVD+R DL, DVD+RW, DVD-RAM.

11 Solid State Drive SSD– urządzenie pamięci masowej zbudowane w oparciu o pamięć flash.

12 Taśma dziurkowana Taśmy dziurkowane (perforowane), znane od połowy XIX wieku, używano jako nośnik do zapisywania danych. Były do tego celu również stosowane obok kart dziurkowanych w pierwszych komputerach. Z czasem zostały zastąpione przez bardziej pojemne media np. taśmy magnetyczne.

13 Taśma magnetyczna Taśma magnetyczna – nośnik danych, najczęściej dźwięku, w postaci cienkiego paska taśmy.


Pobierz ppt "Nośniki pamięci zewnętrznej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google