Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA"— Zapis prezentacji:

1 BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA
CHIPSET - BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA

2 Co to jest chipset? Chipset – to pojedynczy moduł lub zestaw specjalizowanych układów scalonych, odpowiadających za realizację określonych zadań w urządzeniach elektronicznych zainstalowanych na płycie głównej komputera. Jako medium komunikacyjne umożliwia wymianę danych pomiędzy procesorem i pamięcią operacyjną oraz buforową, kartą graficzną, portami wejścia/wyjścia i innymi elementami. Jego właściwości decydują o możliwościach i wyposażeniu płyty głównej utworzonej w większości na jego bazie. Od niego zależy odpowiednia współpraca z kartami AGP/PCI, obsługa trybów UltraDMA oraz zgodność z takimi, a nie innymi rodzajami procesorów. Generuje częstotliwości mikroprocesora i magistral, oraz steruje nimi.

3 Podstawowe układy Podstawowe układy występujące w chipsetach:
Sterownik pamięci dynamicznych Sterownik pamięci podręcznej (cache) Sterowniki przerwań i DMA Sterowniki magistral Układy współpracujące z CPU Sterowniki klawiatury Kontroler myszy

4 Dodatkowe układy Dodatkowe układy występujące w chipsetach:
zegar czasu rzeczywistego(jest to element systemów komputerowych służący do odliczania czasu niezależnie od stanu maszyny, np. pracy, zablokowania, wyłączenia) sterowniki dysków twardych, dysków elastycznych sterowniki SCSI sterowniki interfejsów szeregowych i równoległych sterowniki magistral AGP system zarządzania poborem mocy Inne

5 Magistrala – (PCI lub AGP) określana też inaczej jako szyna danych, jest w komputerach rodzajem autostrady, którą dane poruszają się pomiędzy poszczególnymi elementami komputera: procesorem, pamięcią, kartami rozszerzeń itp. Wydajność magistrali zależy od szerokości ścieżki danych (wyrażanej w bitach, np. 32bit) oraz częstotliwości taktowania określanej w megahercach(np. 33MHz). Magistrala jest elementem, który sprawia, że system komputerowy staje się określoną całością. AGP (Accelerated Graphics Port ,czasem nazywany Advanced Graphics Port) - to 32-bitowa magistrala PCI zoptymalizowana i zmodyfikowana przez firmę Intel do szybkiego przesyłania dużych ilości danych pomiędzy pamięcią operacyjną, a kartą graficzną. UDMA (Ultra-DMA Ultra-Direct Memory Access, zwane również ATA/ATAPI, PATA) - standard interfejsu transferu danych między pamięcią RAM a dyskami twardymi, w którym wykorzystywane jest równoległe przesyłanie danych. Ze względu na ograniczenia technologiczne, nie jest już dalej rozwijany, został zastąpiony przez SATA.

6 Budowa chipsetu Chipset zwyczajowo, a często i fizycznie, podzielony jest na dwie części, zwane mostem północnym (north bridge) i południowym (south bridge).

7 Część "północna" (north bridge) to kontroler systemowy łączący jednostkę centralną (CPU) z pamięcią operacyjną i podręczną (cache), szyną AGP i PCI oraz częścią "południową". Zapewnia również bezproblemową współpracę szyn działających z różnymi częstotliwościami (procesora, pamięci MHz, AGP - 66 MHz, PCI - 33 MHz). Dzięki niemu możliwa jest zatem współbieżna, potokowa wymiana informacji pomiędzy wspomnianymi komponentami. Część "południowa" (south bridge) pozwala z kolei na dołączenie do procesora portów wejścia/wyjścia: równoległego, szeregowego, szeregowej magistrali USB itp. Umożliwia również dopięcie do komputera urządzeń wejścia (mysz, klawiatura). Pośród wielu ważnych funkcji mostka "południowego" należy wspomnieć także o możliwościach, jakie pojawiły się stosunkowo niedawno - pomiaru istotnych parametrów systemu (napięcia zasilania, temperatury procesora, obrotów wentylatorów).

8 P R Z Y K Ł A D C H I S E T U

9 P R Z Y K Ł A D C H I S E T U

10 Źródło: INTERNET WYKONALI: Karol Latacz Adam Kliza


Pobierz ppt "BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google