Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stres Wykonano na podstawie:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stres Wykonano na podstawie:"— Zapis prezentacji:

1 Stres Wykonano na podstawie:
stres, 257 społeczne.stres.ppt ruchu/stres/nie/pptx Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej 2015 Ireneusz Kramkowski

2 POJĘCIE STRESU Pojęcie stresu w 1926 roku po raz pierwszy wprowadził do nauk o zdrowiu H. Selye. Stres według niego to „nieswoista reakcja organizmu na wszelkie stawiane mu żądania”, nazwał go zespołem ogólnego przystosowania lub zespołem stresu biologicznego.

3 Pojęcie stresu Trzy nurty w określaniu stanu stresu psychologicznego:
bodziec, sytuacja lub wydarzenie zewnętrzne o określonych właściwościach reakcje wewnętrzne człowieka (zwłaszcza emocjonalne), doświadczane wewnętrznie w postaci określonego przeżycia relacja między czynnikami zewnętrznymi, a właściwościami człowieka

4 Wybrane definicje stresu
T. Tomaszewski: sytuacja trudna (stres) - brak wzajemnego dostosowania (czyli równowagi) potrzeb, warunków i czynności J. Reykowski: stres jako obiektywny stosunek czynników zewnętrznych do cech człowieka (czynniki stanowiące zagrożenie i zakłócenie dla aktualnie wykonywanej aktywności zadaniowej)

5 Stresory

6 Rodzaje stresu

7 Skutki zbyt wysokiego poziomu stresu
ogólne fizyczne napięcie ciała, które może objawiać się: podwyższonym ciśnieniem krwi, niestrawnością i burczeniem w żołądku, suchością w ustach, wzmożonym poceniem się, dreszczami, uczuciem słabości niemożność skoncentrowania się i normalnego myślenia zwolniony refleks lęk i zamęt w głowie zaburzenia koordynacji

8 Skutki optymalnego poziomu stresu
odprężenie fizyczne i jednoczesny przypływ energii świadomość dobrej formy i właściwego funkcjonowania wyostrzona uwaga wiara w siebie szybki refleks zainteresowanie zaangażowanie łatwość realizacji zadań

9 Skutki zbyt niskiego poziomu stresu
poczucie znudzenia i bezużyteczności brak zainteresowań i zaangażowania proste zajęcia stają się bardzo trudne przekonanie że wszystko jest bez sensu odpływ energii depresja

10 Oznaki stresu w sferze fizjologii: bladość, pocenie się, przyspieszone bicie serca, napięcie mięśni, dyszenie, zmiany ciśnienia krwi, odpływ krwi do mięśni, suchość w ustach i gardle, częste oddawanie moczu, ból pleców, szyi i innych części ciała, zaburzenia menstruacji, niestrawność, bóle głowy, częste przeziębienia i inne pospolite dolegliwości, bezsenność... w sferze sprawności myślenia: luki w pamięci, zapominanie, niemożność skoncentrowania się, ogólny brak zainteresowań, obsesyjne trzymanie się pewnych pomysłów...

11 Oznaki stresu w sferze zachowań: trudności z mówieniem, impulsywność, drżenie, tiki nerwowe, wysoki i nerwowy śmiech, zgrzytanie zębami, częstsze uleganie wypadkom, intensywne palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, nieuzasadnione zażywanie leków, zmiany w odżywianiu, inne "nerwowe" zachowania... w sferze emocji: lęk, rozdrażnienie, depresja, zamykanie się w sobie, nerwowość, złość, zakłopotanie... w sferze „filozofii życiowej”: bezradność, kwestionowanie wartości, bezosobowe podejście do wykonywanych zadań...

12 Stres, czynniki ze środowiska
Tłok, ograniczenie poczucia prywatności. Niewystarczająca przestrzeń życiowa. Hałas Bałagan, nieporządek. Zła organizacja w miejscu pracy. Zanieczyszczenie środowiska. .

13 Stres, czynniki chemiczne i pokarmowe
Kofeina: podnosi hormon stresu, utrudnia sen i powoduje zwiększoną drażliwość. „Zastrzyk” węglowodanów dostarczany pod postacią np. słodyczy. Niezrównoważona dieta.

14 Stres jako pochodna stylu życia
Monotonia, czyli wykonywanie tych samych, powtarzających się w krótkim odstępie czasu, na ogół prostych czynności. Obciążenie pracownika/ucznia zadaniami przekraczającymi jego zdolność umysłową (pojawiają się zaburzenia uwagi, pamięci, toku myślenia). Bezradność w istniejącej sytuacji, brak poczucia, że można na kogoś lub na coś liczyć. Odrzucenie społeczne przez środowisko, w którym na co dzień żyjemy.

15 Stres jako pochodna stylu życia
Konieczność szybkiego podejmowania decyzji przy niepełnej informacji i dużej odpowiedzialności. Presja, czyli oddziaływanie na kogoś mające go skłonić lub zmusić do wykonania jakiejś czynności.

16 Objawy stresu Ważne jest, żeby nauczyć się rozpoznawać, gdy poziom
stresu jest poza kontrolą. Objawy przeciążenia stresem mogą być właściwie nieograniczone i zależą od jednostki. Należy zdać sobie sprawę z tego, jak reagujemy na nadmiar stresu. Mogą występować trzy rodzaje reakcji: Pobudzenie – stres stymuluje do działania, często powoduje złość i zbyt emocjonalną reakcję, podczas której „wypalamy” się psychicznie i fizycznie. Wycofanie – zamykanie się w sobie, zaprzeczanie istnieniu czynnika stresującego, wykazywanie bardzo mało emocji, jest to reakcja depresyjna. Paraliż – stres wywołuje silną reakcję emocjonalną uniemożliwiając równo- cześnie podjęcie jakichkolwiek działań, stres powoduje napięcie i paraliż.

17 Objawy poznawcze Problemy z pamięcią Dekoncentracja
Trudności z oceną sytuacji Postrzeganie jedynie negatywnych stron sytuacji “Rozbiegane” myśli Nieuzasadniony lęk Niepokój

18 Objawy emocjonalne i fizyczne
Zły humor, ogólne niezadowolenie Drażliwość Nadmierne pobudzenie – brak zdolności do relaksu, odpoczynku Uczucie przytłoczenia Poczucie samotności i izolacji Depresja Bóle i inne dolegliwości Biegunki lub zaparcia Zawroty głowy, nudności, wymioty Bóle w klatce piersiowej, szybkie bicie serca Częste przeziębienia – obniżenie odporności

19 Objawy behawioralne Zwiększony lub zmniejszony apetyt
Nadmiar snu lub bezsenność Izolowanie się od innych Zaniedbywanie obowiązków Nadużywanie alkoholu, papierosów, narkotyków – aby się „zrelaksować” Nerwowe nawyki (np. obgryzanie paznokci).

20 Skutki stresu Problemy z trawieniem Wrzody dwunastnicy i żołądka
Problemy z cerą Bóle kręgosłupa Wypadanie włosów Cukrzyca Otyłość Osteoporoza Bóle głowy, które trwają latami. Choroby serca i układu krążenia.

21 Jak zredukować stres... Nie podejmuj się misji niemożliwych do wykonania...

22 Jak zredukować stres... Dziel się z innymi swoim sukcesem…

23 Jak zredukować stres... Nie martw się, jeśli Twoi przyjaciele są inni niż Ty... ...ważne jest to, że są Twoimi przyjaciółmi i czujesz się przy nich bezpiecznie...

24 Jak zredukować stres... Nie trać głowy nawet w najtrudniejszych
sytuacjach…

25 Jak zredukować stres... Nie poddawaj się presji otoczenia…

26 Jak zredukować stres... Pomagaj innym jak potrafisz najlepiej...

27 Jak zredukować stres - porozmawiaj z kimś kto naprawdę ma ochotę cię wysłuchać - nie udawaj kogoś kto nie może się mylić ani okazywać słabości. Pozwól sobie pomóc.

28 Jak zredukować stres - zdrowo się odżywiaj - pamiętaj, że istnieje związek między fizyczną i psychiczną stroną człowieka. Unikaj używek; papierosów, kawy, alkoholu.

29 Jak zredukować stres - uprawiaj sport - ćwiczenia fizyczne są niewątpliwie dobrym sposobem na okiełznanie stresu.

30 Jak zredukować stres - naucz się lepiej gospodarować czasem - sporządzaj plan dnia, tygodnia, spis rzeczy, które masz do załatwienia bardzo pilnie i takich, które mogą jeszcze zaczekać.

31 Jak zredukować stres - rozwijaj w sobie poczucie humoru - stare przysłowie mówi, że śmiech to zdrowie. Ucz się od dzieci widzieć pozytywnie otaczający świat.

32 Jak zredukować stres - utrzymuj kontakt z naturą - pachnący świeżością las i śpiew ptaków może dostarczyć ci energii.

33 Jak zredukować stres - nie troszcz się o rzeczy na które nie masz wpływu -nie jesteś w stanie wpłynąć na pogodę, ani na zaprzestanie wojen na świecie. Pozwól by życie toczyło się samo, a ty koncentruj się tylko na tym nad czym masz władzę.

34 Rozwijaj w sobie poczucie humoru - stare przysłowie mówi, że śmiech to zdrowie. Jest w tym dużo racji.

35 Nie staraj się być perfekcjonistą - każdy popełnia błędy
Nie staraj się być perfekcjonistą - każdy popełnia błędy. Nie musisz wszystkiego robić bezbłędnie.

36 Bez komentarza !!!


Pobierz ppt "Stres Wykonano na podstawie:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google