Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Papierosy to zło !.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Papierosy to zło !."— Zapis prezentacji:

1 Papierosy to zło !

2 Coś o papierosach… Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu. Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

3 Historia papierosa… Polska nazwa pochodzi od papieru owijającego ścinki liści tytoniu. Obecnie prawie wszystkie papierosy mają filtry, wprowadzone po raz pierwszy w 1940 roku przez markę Pall Mall i rozpowszechnione przez markę Kent. Technologię produkcji opracował niemiecki emigrant w USA, James Albert Bonsack, biorący udział w konkursie na wymyślenie maszyny do zwijania cygar. Przedtem papierosy zawijano ręcznie jako małe cygara (cygaretki). Proces był pracochłonny. Bonsack dodał element rolki papieru, w którą maszyna automatycznie zwijała ścinki tytoniu i kroiła. Bonsack opatentował dwukrotnie maszynę w tym samym roku (1880), ale nie było chętnych na kupno, ponieważ produkowała ona papierosy w ilości, której nikt w USA nie byłby w stanie skonsumować. Dopiero współpraca z Jamesem Duke'em zaowocowała odpowiednim marketingiem i stworzeniem od podstaw masowej konsumpcji papierosów w USA, później w Anglii i na całym świecie. Duke m.in. rozdawał za darmo każdemu polskiemu imigrantowi na Ellis Island po pięć paczek papierosów. W czerwcu 1922 polski rząd wprowadził Polski Monopol Tytoniowy, rozciągając na cały kraj przepisy obowiązujące przed 1918rokiem w Galicji oraz zaborze rosyjskim.

4 Skład papierosa nikotyna – silny alkaloid o działaniu trującym i uzależniającym; tlenek węgla – nazywany również czadem; aceton – jego wpływ na organizm to między innymi rozpuszczanie tkanki łącznej; cyjanowodór – niegdyś stosowany do ludobójstwa; substancje smoliste – o działaniu rakotwórczym; polon – działanie radioaktywne; arsen – substancja trująca; formaldehyd – składnik do konserwacji preparatów biologicznych; chlorek winylu – stosowany w produkcji plastiku.

5 Skutki spowodowane paleniem papierosów

6 Powszechnie znane choroby wywołane paleniem tytoniu
rak płuc, jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy i niektóre typy białaczki; niewydolność oddechowa, rozedma płuc, ostre zapalenie oskrzeli i ostre infekcje dróg oddechowych; udar mózgu, zawał serca, zgorzel (gangrena), tętniak, nadciśnienie i miażdżyca. Obecnie wiadomo także, że uzależnienie od nikotyny może powodować kataraktę, zapalenie płuc i tętniaka aorty. Palenie w poważny sposób wpływa również na układ rozrodczy. Może powodować poronienia, przedwczesne porody, niską wagę dziecka, nagłą śmierć noworodka i niektóre choroby dziecięce, takie jak np. ADHD. Noworodki palących matek ważą średnio 200 gramów mniej niż dzieci matek niepalących. Co więcej, nie tylko osoby palące są narażone na zgubne skutki nikotyny. Miliony osób, w tym połowa dzieci na świecie, są narażone na dym papierosowy. Zjawisko to określa się jako bierne palenie. Istnieją badania, które dowodzą związki między paleniem biernym a wzrostem ryzyka chorób układu krwionośnego, raka płuc i innych nowotworów, astmy i innych chorób dróg oddechowych u osób dorosłych oraz astmy i innych chorób dróg oddechowych ,zapalenia ucha i nagłej śmierci łóżeczkowej u dzieci.

7 Tak wyglądają płuca osoby palącej i nie palącej…

8 Skutki palenia c.d. Skutki palenia papierosów bardziej odczuwają osoby, które zaczęły palić w młodości niż te, które uzależniły się w starszym wieku. Dzieci, które palą papierosy mają osłabioną odporność i częściej zapadają na różne choroby. Ich wzrost jest spowolniony, mają mniejszy obwód klatki piersiowej, są niższe i lżejsze niż rówieśnicy. Wszelkie rany i skaleczenia goją się wolniej niż normalnie. Problemy dotyczą również sfery edukacji.Młodzi palacze mają większe problemy z nauką na pamięć i więcej czasu potrzebują na odrabianie lekcji. Mają także trudności z uprawianiem sportów, zwłaszcza biegania i pływania.

9 Przepisy prawa dotyczące palenia wyrobów tytoniowych
1.Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, z zastrzeżeniem art.5 : -na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne -na terenie jednostek organizacyjnych systemu Oświaty -na terenie uczelni -w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego -w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych -w środkach pasażerskiego transportu publicznego -na przystankach autobusowych -w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci

10 Sprzedaż papierosów Zgodnie z obowiązującym prawem zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych (papierosów) młodzieży do lat 18. Sprzedaż wyrobów tytoniowych niepełnoletnim jest według prawa polskiego zakazana i grozi grzywną od 20 do złotych. Na dole paczki papierosowej umieszczony jest napis dotyczący skutków palenia tytoniu. Zakazana jest sprzedaż papierosów w opakowaniach zawierających mniej niż 20 sztuk, bez opakowania oraz na sztuki. Nielegalny jest także handel papierosami z marihuaną.

11 Sprzedaż papierosów ze względu na typy
Do 2001: zwykłe (ang. full flavour) lekkie (ang. light) ultralekkie (ang. super light) mentolowe (ang. menthol) mentolowe lekkie (ang. menthol light) vanilla (i inne smakowe) Od 2001, w związku z wymogami Unii Europejskiej , nie można sprzedawać już opakowań papierosów będących w legalnym obrocie w krajach UE oznaczanych jako „lekkie” (light) lub „ultralekkie” (super light). Papierosy o obniżonej zawartości nikotyny i substancji smolistych są jednak rozpoznawalne po kolorze opakowania. Przyjęło się, że papierosy „zwykłe” (full flavour) są w opakowaniach czerwonych lub z czerwonym logo, natomiast te z obniżoną zawartością tytoniu i substancji smolistych są wyróżnione kolorem niebieskim lub błękitnym. Papierosy znane wcześniej jako ultralekkie wyróżnia kolor srebrny. Papierosy mentolowe wyróżnia kolor zielony.

12 Nie bądź głupi ,rzuć palenie Będziesz pełne miał kieszenie!
Ten krótki slogan znajduje się tu bez powodu… Palenie papierosów nie tylko nie jest na topie, prócz szkodliwości, jaką niesie dla palacza jak i jego otoczenia, pożera spore zasoby finansowe. Przeciętnie palacz rocznie wydaje na papierosy ok. 8 tyś złotych! 8 TYŚ ZŁOTYCH! Taką sumę pieniędzy można odłożyć na : • Wakacje • Kupno nowego samochodu • Sprzęt RTV i AGD do domu I wiele, wiele więcej

13 Wpływ dymu tytoniowego na ludzi
Ciąża. Podczas ciąży kobieta powinna unikać kontaktu z dymem tytoniowym (czynne jak i bierne palenie), gdyż trujące związki wraz z krwią przedostają się łożyskiem z ciała matki do płodu. Są one niezwykle niebezpieczne dla dziecka, utrudniają i zmniejszają szanse prawidłowego rozwoju. Jeśli matka paliła lub miała częsty kontakt z dymem papierosowym w czasie ciąży, to dziecko rodzi się mniejsze, źle rozwinięte, a jego organizm jest gorzej przystosowany do życia. Dzieci urodzone przez palące matki mogą mieć drgawki lub opóźniony rozwój psychoruchowy, nawracające infekcje, skłonność do astmy oskrzelowej, chorób płucnych. Jako dorośli wcześniej i częściej chorują na choroby układu krążenia i płuc. Rocznie w Polsce przychodzi na świat 20 tys. dzieci z zespołem ponikotynowym, który jest skutkiem palenia w czasie ciąży przez matkę. Wygląd: Dym tytoniowy w znacznym stopniu wpływa na urodę i mięśnie. Zarówno mężczyźni jak i kobiety tracą masę mieśniową, ich ciała stają się obwisłe. Skóra palacza jest szarawa, niedotleniona, szybciej pojawiają się zmarszczki, zęby są pożółkłe. Pogarsza się stan włosów, paznokcie stają się bardziej łamliwe, pojawiają się brodawki skórne. Palenie w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju cellulitu. Kobiety palące, robiące sobie lifting powinny wiedzieć że rany pooperacyjne będą się goić dłużej niż u pacjentek niepalących. Można zaobserwować to również przy przeszczepach skóry np. po oparzeniach. Palenie sprzyja rozwijaniu się schorzeń skóry takich jak: trądzik młodzieńczy, trądzik różowaty i łuszczyca. Jeżeli ktoś skarży się na zapalenia w obrębie błon śluzowych jamy ustnej, owrzodzenie języka i dziąseł, to powinien szybko zrezygnować z palenia.

14 Zalety rzucania palenia

15 Gasisz ostatniego papierosa i .....
po 20 min - Twoje serce przestanie szybciej bić, a ciśnienie krwi spadnie po 8 godzinach - Twoja krew zostanie całkowicie oczyszczona z dwutlenku węgla, za to będzie w niej znacznie więcej tlenu po 48 godzinach - Twój smak i węch będą ostre jak dawniej po 4 dniach - rzęski wyściełające Twój układ oddechowy zaczną na nowo pracować po 7 dniach - komórki wyściełające Twoje oskrzela odzyskają swój normalny kształt po 2 tygodniach - znacznie polepszy się Twoja kondycja fizyczna po kilku miesiącach - przestaniesz kaszleć, ustąpi duszność i poczucie zmęczenia po roku - ryzyko zawału zmniejszy się o połowę po 5 latach - prawdopodobieństwo, że zachorujesz na raka płuc, krtani czy przełyku, zmniejszy się o połowę po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową i przejścia zawału będzie takie samo jak u osoby, która nigdy nie paliła po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuc będzie identyczne jak u niepalacza.

16


Pobierz ppt "Papierosy to zło !."

Podobne prezentacje


Reklamy Google