Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dziecko w kuchni Po co zabierać dziecko do kuchni? Czy ma to jakiś sens? A może tylko dziewczynki mają tam wstęp? A może to my, dorośli ich po prostu tam.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dziecko w kuchni Po co zabierać dziecko do kuchni? Czy ma to jakiś sens? A może tylko dziewczynki mają tam wstęp? A może to my, dorośli ich po prostu tam."— Zapis prezentacji:

1 Dziecko w kuchni Po co zabierać dziecko do kuchni? Czy ma to jakiś sens? A może tylko dziewczynki mają tam wstęp? A może to my, dorośli ich po prostu tam nie wpuszczamy Bo nam wygodniej? Wyniki ankiety „Dziecko w kuchni”

2 Ankietę wypełniły 104 osoby, które odpowiedziały na poniższe pytania. Oto co wyszło z ankiety.

3 Wybierz płeć

4 Miejsce zamieszkania

5 Wiek Rodzica

6 Ilość dzieci

7 Wiek dzieci

8 Jesteś Rodzicem...

9 Czy angażujesz dziecko do pomocy?

10 Jak często Ci dziecko pomaga?

11 Zadanie dziecka podczas prac kuchennych

12 Dlaczego bierzesz dziecko do kuchni?

13 Czy warto?

14 Na co zwracać uwagę podczas pracy z dzieckiem w kuchni? Bezpieczeństwo rozwagę, dobrą zabawę dla wszystkich Najważniejsza jest cierpliwość rodzica ;), i nawet jak dziecku nie wychodzi - chwalić go :) na to, by nie przejmować się bałaganem i nieporadnością dziecka. by zabrać ze sobą dobry humor, nie myśleć o tym, że samemu już dawno by się coś zrobiło Na dostosowanie wykonywanych przez dzieci działań do ich wieku. Warto też podążać za nimi, dać pewną swobodę w tworzeniu i zdecydowanie przymknąć oko na bałagan ;)

15 promujemy samodzielność! + oczywiście wspólny czas w kuchni ma być dla malucha zabawą - jeśli ma się nudzić, albo zniechęcić do gotowania, to lepiej zaprosić na gotowe... na dobre przyzwyczajenia - żywieniowe, higieniczne i z zakresu organizacji pracy oraz dbania o to, co wspólne + żeby posiłki były smaczne, zdrowie, kolorowe + żeby każdy miał swoje zadanie Atrakcyjność i estetyka podania Aby w jego pobliżu nie było ostrych, gorących itp. niebezpiecznych rzeczy

16 aby były kreatywne Czystość w kuchni,bezpieczne narzędzia kuchenne Przede wszystkim uważam na ostre rzeczy (niekoniecznie noże,ale też pieprz który trzeba było szybko usunąć z buzi/nosa) ale jak już jesteśmy w kuchni staram się by syn nie był tylko gapiem ale i uczestniczył w "gotowaniu" walory zdrowotne, smakowe i estetyczne, zróżnicowany jadłospis, sezonowe warzywa, organiczne produkty ma być zdrowo i kolorowo i jeszcze magicznie tłumaczyć, co może być niebezpieczne (np. gorący piekarnik, patelnia, ostry nóż etc)

17 zapewnić bezpieczeństwo po przez uczenie prawidłowego używania przedmiotów,, pozwolić eksperymentować i robić coś po swojemu oczywiście w granicach bezpieczeństwa, nie robić z tego ani przymusu ani obowiązku Zabawę i satysfakcję Przede wszystkim na bezpieczeństwo (też zależy od wieku). Mój nie ma dostępu do ostrych rzeczy. Gdy coś gotuję na kuchence a on jest w kuchni, zawsze zapalam tylko tylne palniki.

18 Zrobić z gotowania zabawę pozwalając mu budzić wykorzystując przygody bohaterów z bajek, u nas jest to kot Garfield przygotowując to co najbardziej mu smakuje Nie zmuszać. Ja informuje dziecko co teraz będę robić w kuchni i mowie, że potrzebny jest pomocnik kucharza- jak dziecko ma chęć to pomaga (zazwyczaj tak jest) traktować to jak zabawę albo eksperyment naukowy Myślę, że pieczenie ciasteczek, a potem konsumpcja wypieków szybko zachęciła by dziecko do spędzania czasu w kuchni :) wyznaczyć zadania do wykonania,no i chwalić przygotowany produkt podczas posiłku poprosić na początek np. żeby pomogło wymieszać coś

19 zabawą w uczenie się nowych rzeczy lub doskonalenie tych, które już zna dać mu szansę, nie krytykować, nie denerwować się, nie zniechęcać Wspólnie przygotowując potrawy, używając narzędzi kuchennych dostosowanych dla małych dzieci no i przede wszystkim ma to być zabawa i przyjemność dla obu stron:) specjalne ubranko (fartuszek, czapka) dać mu wolną rękę i nie bać się chaosu i wielkiego sprzątania :) traktując gotowanie jako zabawę ;) można trochę się pociapać by dziecko się szybko nie zniechęciło, zapytać co najbardziej chciałoby robić; zapewnieniem, że to co zrobi będzie wszystkim smakować zrobić wlasną książkę kucharska drobne prace i chwalenie

20 pozwolić trochę pobrudzić może robić jakieś kolorowe potrawy, kanapki ? Robić różne śmieszne dania Pokazać, że to może być frajda, gdy powstaje coś z niczego :-) w naszym przypadku wystarczy zapytać czy ma ochotę, zazwyczaj leci łeb na szyję bo lubi to :) a najczęściej sam woła ze pomoże. Trzeba wykorzystać zaciekawienie dziecka nową rzeczą, nowym smakiem, zapachem, itp.

21 Podsumowanie Jak widać Rodzice mają całą masę pomysłów jak bawić się dzieckiem w kuchni. Jak wykorzystać ich naturalną ciekawość, nie boją się bałaganu i okazują cierpliwość małym pomocnikom. To jest ich czas, wspólny czas, który mogą fajnie spożytkować. I widać po wieku dzieci, że Rodzice angażują je od najmłodszych lat! Teraz jeszcze nasuwają mi się pytania dodatkowe, bardziej szczegółowe, ale i tak wynik ankiety mnie uszczęśliwia. Do boju... upsss... Do kuchni Kochani!


Pobierz ppt "Dziecko w kuchni Po co zabierać dziecko do kuchni? Czy ma to jakiś sens? A może tylko dziewczynki mają tam wstęp? A może to my, dorośli ich po prostu tam."

Podobne prezentacje


Reklamy Google