Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

kawa, alkohol i papierosy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "kawa, alkohol i papierosy"— Zapis prezentacji:

1 kawa, alkohol i papierosy
Używki kawa, alkohol i papierosy Agata Herman, kl. IV B

2 UŻYWKI to produkty spożywcze nie mające właściwości odżywczych, zawierające substancje, które działają pobudzająco na układ nerwowy. Najczęściej stosowane używki to: kawa, herbata, tytoń, napoje alkoholowe oraz narkotyki. Używki wypłukują z naszego organizmu witaminy i składniki mineralne. Powodują różne choroby cywilizacyjne. Otępiają i zaburzają koncentrację oraz stępiają wrażliwość. Wywołują stany depresyjne i lęki. Niektóre z nich prowadzą do poważnych chorób psychicznych i zaburzeń emocjonalnych.

3 Kawa

4 Kawa to napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Pochodzi z Etiopii. W Europie pojawiła się około XVI wieku. Jedna z najpopularniejszych używek na świecie i główne źródło kofeiny.

5 Pozytywny wpływ kawy na zdrowie
Przeciwutleniacze – gwarancja długowieczności Kawa zawiera cenne antyoksydanty – kwasy: chlorogenowy i kawowy. Efekt zdrowotny przeciwutleniaczy polega na neutralizacji wolnych rodników w organizmie. Te zaś, dopóki występują w niewielkiej ilości, są przydatne w usuwaniu toksyn z organizmy. Przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty usprawniają mechanizmy obronne organizmu przed chorobami, takim jak nowotwory, stany zapalne, powikłania po menopauzie, choroby wieńcowe serca. Usprawnienie krążenia Umiarkowane spożywanie kawy (2-4 filiżanki dziennie) wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększa przepływ krwi, a tym samym ukrwienie całego organizmu.

6 Wspomaganie odchudzania
Zawarta w kawie kofeina przyspiesza przemiany metaboliczne w organizmie, a szczególnie przemianę tłuszczów. Filiżanka kawy może „pomóc” osobom, które mają problemy z trawieniem. Zwiększenie wydajności umysłowej Kofeina zawarta w kawie pobudza umysł i zwiększa pamięć krótkotrwałą, a zatem czasowo podnosi nasze IQ. Pogłębienie oddechu Kofeina od dawna stosowana jest w medycynie jako środek do rozszerzenia oskrzeli. Szczególnie zalecana jest astmatykom oraz osobom z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, znacznie minimalizuje bowiem ilość ataków duszności.

7 Negatywny wpływ kawy na zdrowie
Podrażnianie Kawa zawiera składniki drażniące układ pokarmowy, np.: woski z zewnętrznej części ziarna kawowego i kwasy garbnikowe. Osoby bardziej podatne na czynniki podrażniające, a także nadużywające kawy mogą odczuwać z tego powodu dolegliwości przewodu pokarmowego. Usuwanie elektrolitów, witamin i minerałów z organizmu Kawa powoduje zwiększone wydalanie wody z organizmu (na jedną wypitą filiżankę kawy wydalamy średnio ponad szklankę wody). Wraz z wodą usuwane są cenne sole mineralne, elektrolity i minerały: szczególnie magnez, żelazo i wapń. Niedobory tych związków mogą prowadzić do: uczucia przemęczenia, zaparć, syndromu suchego oka, suchości skóry, a nawet przewlekłej, bezsenności i stanów lękowych.

8 Zwiększenie ryzyka wystąpienia osteoporozy
Kawa zwiększa wydalanie wapnia z organizmu, a ubytki pobierane są niestety z kości. Nadkwaśność Kawa wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych oraz żółci. Dlatego też osoby cierpiące na nadkwasotę powinny jej unikać. Powszechnie dominuje też pogląd, że nadużywanie kawy wywołuje wrzody żołądka. Wzrost ciśnienia tętniczego Główny zarzut padający pod adresem kawy jest wywoływanie nadciśnienia. w momencie silnego stresu i wysokiego napięcia psychicznego, u niektórych osób po wypiciu kawy może podnieść się ciśnienie.

9 Kto powinien ograniczać picie kawy ?
Kobiety w ciąży Kobiety karmiące piersią Osoby przyjmujące leki

10 Alkohol

11 Pozytywny wpływ alkoholu na zdrowie
 Umiarkowane picie redukuje ryzyko zapadnięcia na 20 chorób, w tym osteoporozę i chorobę Parkinsona. Etanol poprawia funkcjonowanie śródbłonka (co obniża szanse na choroby układu krwionośnego), redukuje stres, zmniejsza zawartość cukru we krwi.

12 Alkohol (etanol, alkohol etylowy) - jest to bezbarwna, łatwopalna ciecz o charakterystycznej woni i piekącym smaku. Etanol do celów spożywczych (→ napój alkoholowy) otrzymuje się w wyniku fermentacji alkoholowej. Podstawowymi surowcami do produkcji etanolu są: buraki cukrowe, trzcina cukrowa, ziemniaki, i wiele innych roślin. W farmacji etanol wykorzystywany jest m.in. Jako rozpuszczalnik do sporządzania niektórych leków.

13 Wpływ alkoholu na organizm
Przełyk Spożywany alkohol trafia do naszego organizmu poprzez jamę ustną i przełyk. Może on wywołać przewlekły stan zapalny błony śluzowej wyścielającej te odcinki przewodu pokarmowego. Dodatkowe podrażnienia przełyku są powodowane wymiotami, które towarzyszą często spożywaniu alkoholu. Układ krwionośny Poprzez naczynia krwionośne alkohol dostaje się do praktycznie wszystkich narządów w naszym ciele. Powoduje zniszczenie nie tylko tkanek budujących organy wewnętrzne, ale również tych tworzących kości, mięśnie i skórę. Dodatkowo obniża poziom glukozy we krwi, co skutkuje drżeniem rąk i zawrotami głowy.

14 Wątroba Gruczoł ten również bierze udział w odfiltrowaniu alkoholu z krwi, jednak podczas procesu może ulec poważnym uszkodzeniom. Alkohol niszczy tkanki wątroby. Może doprowadzić do niewydolności tego gruczołu, marskości, a nawet do pojawienia się komórek rakowych. Żołądek i jelito cienkie Przez ścianki tych narządów przenika do krwi najwięcej alkoholu. Zaburza on pracę jelita cienkiego przez co utrudnione jest wchłanianie pokarmów przez nasz organizm. W żołądku natomiast wywołuje stany zapalne i krwawienie z błony śluzowej. Nerki Narządy te są odpowiedzialne za przefiltrowywanie krwi i pozbycie się z niej szkodliwych toksyn, w tym alkoholu. Odsączone związki trafiają do układu moczowego. Alkohol odprowadzany jest z organizmu wraz z wodą co prowadzi do odwodnienia organizmu, które wywołuje uczucie niewyspania.

15 Wpływ alkoholu na mózg Kora mózgu
Alkohol spowalnia reakcje kory mózgowej poprzez obniżenie aktywności elektrycznej mózgu. Przez to bodźce zewnętrzne są rozpoznawane z opóźnieniem. Zaburzone jest również tzw. trzeźwe myślenie. Móżdżek Opowiada on za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała. Alkohol zaburza pracę tego obszaru mózgu, przez co osoby podczas upojenia alkoholowego nie potrafią iść w linii prostej i nie potrafią utrzymać sylwetki w pionie. Rdzeń przedłużony W wyniku działanie alkoholu na ten obszar mózgu człowiek staje się śpiący i spada temperatura jego ciała. Aby zapobiec tym zmianom, aby zapobiec tym zmianom organizm potrzebuj „zastrzyku” węglowodorów. Dlatego podczas upojenia alkoholowego czujemy głód.

16 Papierosy

17 Papieros – wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu. Podobną rolę spełnia fajka (zamiast w papierze, który spala się wraz z tytoniem, spreparowane liście umieszczone są w niepalnym, najczęściej drewnianym cybuchu) oraz cygaro (tu zamiast papieru jest wysuszony, ale nierozdrobniony, liść tytoniu. Małe cygaro, zbliżone wyglądem do papierosa, to cygaretka).

18

19 Wpływ palenia papierosów na zdrowie
Papieros to nie tylko nikotyna. W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Papierosy zawierają między innymi substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm czy fenol. Nałogowe palenie papierosów przyczynia się do rozwoju różnych chorób. Trzy podstawowe grupy zaburzeń związanych z nikotynizmem, to: choroby nowotworowe, niewydolność płuc i choroba wieńcowa serca.

20 Wśród problemów zdrowotnych, powiązanych z nałogiem nikotynowym, wymieniane są:
nowotwory, np. rak płuc, rak przełyku i krtani, rak wargi, rak języka, rak jamy ustnej, rak trzustki, rak nerki. Nikotyna i inne substancje zawarte w dymie papierosowym niszczą równowagę w błonie śluzowej żołądka i znacząco zwiększają ryzyko przewlekłego owrzodzenia. Palenie tytoniu może powodować raka pęcherza moczowego. choroby serca i naczyń krwionośnych, np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, tętniak aorty, zawał serca, udar mózgu; choroby układu oddechowego, np. astma, gruźlica, grypa, przewlekłe zapalenie oskrzeli choroby układu pokarmowego np. wrzody żołądka i dwunastnicy, przepuklina jelitowa.

21 palenie papierosów zmniejsza również gęstość kości, co jest charakterystyczne dla osteoporozy, i może powodować groźne w skutkach złamania kości biodrowych choroby zębów, np. paradontoza, zapalenie dziąseł, próchnica, nieprzyjemny zapach z ust choroby oczu - dym papierosowy jest częstą przyczyną podrażnień oczu, zapalenia spojówek, problemów z nadmiernym łzawieniem itd. choroby układu oddechowego - nowotwory języka, dziąseł i podniebienia. Inne skutki palenia to żółknięcie zębów, zmiana głosu (dym atakuje struny głosowe), choroby dziąseł choroby układy hormonalnego - palenie papierosów zaburza funkcjonowanie tarczycy. U palaczy częściej występuje nadczynność tarczycy i jak również niedoczynność.

22 choroby skóry- podobnie jak promienie UV, palenie papierosów przyspiesza proces starzenia się skóry, szczególnie skóry twarzy. wraz z paleniem papierosów wzrasta ryzyko zachorowania na cukrzycę, osteoporozę, spada odporność wzrasta podatność na zachorowania na różnego rodzaju infekcje i zakażenia.

23 Bibliografia:


Pobierz ppt "kawa, alkohol i papierosy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google