Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moja ulubiona forma aktywności fizycznej - AIKIDO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moja ulubiona forma aktywności fizycznej - AIKIDO"— Zapis prezentacji:

1 Moja ulubiona forma aktywności fizycznej - AIKIDO

2 Aikido w dosłownym tłumaczeniu znaczy ,,droga do harmonii – ki”

3 Moją ulubioną dyscypliną sportu od zawsze były sporty walki
Moją ulubioną dyscypliną sportu od zawsze były sporty walki. Z przyjemnością oglądałem filmy i filmiki, w których jeden człowiek z niezwykłą sprawnością, bez użycia broni powalał kilku napastników. Nie skończyło się na oglądaniu. Dziś treningi są elementem mojego życia. Może nie mógłbym być jeszcze bohaterem takich filmów, ale pierwsze kroki w tej dyscyplinie mam już za sobą…

4 Trudne początki Naukę Aikido zacząłem w wieku 11 lat. Po pierwszym treningu myślałem, że to nie dla mnie. Trener (szybko nauczyłem się, że to sensei) pokrzykiwał na ćwiczących po japońsku, a ja plątałem się między nimi i próbowałem naśladować. Nic nie rozumiałem, a techniki wydawały się okropnie trudne. Teraz mam 14 lat i nie żałuję tych trzech lat spędzonych w dojo - sali do treningów. Wiele razy nie chciało mi się po prostu iść na trening albo w ogóle ćwiczyć, bo nie umiałem zrobić techniki albo przewrotu. Lecz byłem wytrwały, ćwiczyłem. Teraz z przyjemnością uczęszczam na zajęcia bo idzie mi o wiele lepiej niż na początku, osiągnąłem już 8 kyu. Do mistrzowskiego 1 dana jeszcze daleko, ale może kiedyś…

5 Aikido - na czym polega Aikido składa się z szerokiego zakresu technik, opierających się na zasadzie ruchu i energii, by zmienić kierunek lub zneutralizować atak oraz kontrolować atakującego. Wiele technik opiera się na ruchu kołowym lub po łuku. Na najwyższym poziomie aikido może być zastosowane do obrony bez powodowania poważnych obrażeń u atakującego lub broniącego się. Jeżeli techniki są wykonywane poprawnie, wzrost ani siła nie mają wpływu na ich efektywność.

6 O Aikido słów kilka Aikido wcale nie jest trudne, bo gdy nauczymy się kilku podstawowych technik, przewrotów i pozycji to w miarę ćwiczenia zaczynamy rozumieć o co chodzi (nawet jak nauczyciel – sensei mówi po japońsku).

7 W jakim stroju na trening Aikido
Ćwicząc Aikido warto zaopatrzyć się w specjalne ubranie o nazwie kimono. Składa się ono z górnej części - keikoga, spodni - zubon, i pasa o nazwie-obi. Posiadacze stopni mistrzowskich (ale nie tylko) mają także czarne, dodatkowe spodnie o nazwie - kahama

8 W jakim stroju na trening Aikido
Strój ten według mnie jest wygodny, ale ciężko go ubrać, bo specjalne wiązanie pasa może przysporzyć wiele problemów. Jednak dla Aikido warto się pomęczyć przy nauce tego węzła.

9 System stopni W aikido stosuje się system stopni uczniowskich kyu  i mistrzowskich dan, typowy dla sztuk walki wywodzących się z Japonii. Osoba początkująca nie posiada żadnego stopnia (mo kyu). Przeciętnie po 6 miesiącach może uzyskać najniższy stopień 12 kyu i przy każdym kolejnym egzaminie (który także następuję w odstępie ok. 6 mies.) może zdawać na 11 kyu, 10 kyu, itd. do 6 kyu. Następnie najniższym stopniem mistrzowskim jest 1 dan.

10 Aikido to nie tylko treningi. To staże, imprezy i pokazy.
Ja w swojej „karierze” brałem udział w dwóch pokazach. Zapraszam do obejrzenia. Na wysokim poziomie, który chciałbym osiągnąć wygląda to tak, jak na filmie obok.

11 Siła ,,Ki” w Aikido Umiejętność wykorzystania swojego  „ki” jest kluczową kwestią do opanowania technik aikido.  „Ki” jest często tłumaczone jako „siła oddechu”, „moc”, „energia”, a czasem nawet „dusza”. Kiedy aikidoka mówi, że ktoś (zwykle nauczyciel wysokiego stopnia) ćwiczy z dużym  „ki”, najczęściej chce wyrazić, że ta osoba rozwinęła wysoki stopień harmonii w swoich technikach.

12 Zapraszam także do wzięcia udziału w treningach... to niezwykły sport.
Moje „ki” nie jest jeszcze zbyt dobrze wykształcone, ale Aikido jest wspaniałym sportem i będę uczęszczał na zajęcia kiedy tylko mogę, aby poprawić swoje ki. Zapraszam także do wzięcia udziału w treningach... to niezwykły sport.

13 KONI E C O N I E C

14 Na podstawie: Opracował: RAFIBA
Opracował: RAFIBA

15


Pobierz ppt "Moja ulubiona forma aktywności fizycznej - AIKIDO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google