Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacje przygotował: Jakub Orkiszewski 2a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacje przygotował: Jakub Orkiszewski 2a"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacje przygotował: Jakub Orkiszewski 2a
AIKIDO Prezentacje przygotował: Jakub Orkiszewski 2a

2 CO TO JEST AIKIDO? AIKIDO jest sztuką walki wywodzącą się z Japonii, której techniki pomyślane są tak, aby nie powodować zranień przeciwnika, a jedynie uwolnić się od atakującego poruszając jego całe ciało.

3 Co znaczy Aikido? AI-KI-DO oznacza w dosłownym tłumaczeniu "drogę do harmonii z Ki" (Ai - harmonia, Do - droga). Ki jest japońskim słowem-pojęciem trudnym do przełożenia na pojęcia kultury zachodniej. Oznacza mniej więcej tyle co umysł, duch, serce, ale również coś co nie jest do końca jasne, wyjaśnione.  W sztukach walki i wschodniej medycynie Ki rozumiane jest jako subtelna forma energii życiowej wypełniającej cały wszechświat. 

4 Twórca Aikido i jego uczeń
Twórcą Aikido jest Morihei Ueshiba ( ). Był on niezwykle uzdolnionym mistrzem sztuk walki i potrafił stworzyć swoją własną sztukę.  Bezpośrednim uczniem Ueshiby był Koichi Tohei. Był on pierwszym i w zasadzie jedynym uczniem Ueshiby, który otrzymał z jego rąk najwyższy stopień mistrzowski - 10 Dan. 

5 Losy Aikido po śmierci Ueshiba
Po śmierci Ueshiby Tohei był odpowiedzialny za rozwój techniczny Aikido, ale ponieważ miał inną wizję rozwoju Aikido niż pozostali nauczyciele założył własną szkołę nazywaną w skrócie Ki Aikido (pełna nazwa: Shin Shin Toitsu Aikido).

6 Nowe szkoły Aikido Z kolei uczniem Koichi Tohei był Kenjiro Yoshigasaki. Od 1977 mieszka on w Belgii i naucza w całej Europie. W 2002 roku Yoshigasaki stworzył własną szkołę i organizację pod nazwą Ki no Kenkyukai Association Internationale. Organizacja ta obejmuje Europę, Afrykę i Amerykę południową.

7 Aikido Aikikai (prowadzone przez spadkobierców Ueshiby, najliczniejsza organizacja Aikido z siedzibą główną w Tokio, obecnie głównym Doshu jest wnuk Moriteru Ueshiba). Aikido Kobayashi (nurt związany z H. Kobayashi, charakteryzujący się ruchami okrężnymi meguri, wprowadzonymi przez Ueshibę w ostatnim okresie jego życia ).

8 Aikido Yoshinkan (stworzony przez G
Aikido Yoshinkan (stworzony przez G.Shioda zaraz po wojnie i uważany za najtwardszy ze styli). Aikido Iwama-Ryu (głównym założycielem był Morihiro Saito, wieloletni uchi-deschi O’sensei Ueshiby, kładzie nacisk na dokładny przekaz nauk założyciela aikido oraz walkę bronią). Shodokan Aikido (lub Tomiki Aikido utworzony przez Kenji Tomiki, jedyny styl zwany sportowym i jedyny w którym odbywają się regularne zawody).

9 Jak wygląda Aikido? Ćwicząc Ki Aikido broniący się, wykonując naturalne ruchy prowadzi atak partnera tak, że zostaje on unieruchomiony lub rzucony nie będąc zmuszonym do nienaturalnych ruchów i w żadnym momencie nie ma poczucia dyskomfortu fizycznego lub psychicznego.  Nie wytrąca się również atakującego z równowagi i nie odbiera mu jego poczucia stabilności.

10 Czy jest to w ogóle wykonalne?
 Jest to wykonalne ponieważ fundamentalną zasadą Ki Aikido jest "umysł prowadzi ciało". A więc, żeby poruszyć ciało partnera trzeba najpierw poruszyć jego umysł. Nie da się tego zrobić przez wymuszanie czy rywalizację, a jedynie przez prowadzenie. 

11 Aikido w Polsce Największa unią Aikido w Polsce jest Autonomiczna Akademia Aikido. Założył ją Jacek Wysocki (8dan).Powstała ona w 1979r.

12 Kim jest Jacek Wysocki? Jacek Wysocki (ur. 10 grudnia 1960 w Poznaniu) – polski mistrz aikido, posiadacz stopnia 8 dan (obecnie najwyższy w Polsce) Kobayashi Ryu i tytułu shihan, prezes Polskiej Unii Aikido.  Sztuki walki uprawia od 1974. Początkowo trenował karate (w której to sztuce uzyskał stopień 1 dan).

13 Aikido zaczął trenować w styczniu 1976
Aikido zaczął trenować w styczniu 1976. W 1983 nawiązał kontakt z mistrzem Giampietro Savegnago i został jego uczniem. W sierpniu 2012 uzyskał z jego rąk stopień 8 dan. Wystąpił w filmie "Wiedźmin" (2001), do którego także opracował choreografię układów walk głównego bohatera.

14 Giampietro Savegnago? rodzony w Cornedo we Włoszech. Od 16 r. życia uprawiał sztuki walki, na początku kendo, judo i karate.  W 1971 roku rozpoczyna naukę aikido u mistrza G. Fillipini w Mediolanie. W 1973 roku spotyka w Mediolanie shihana Hirokazu Kobayashi którego uczniem postanawia zostać.

15 Od wypadku na motocyklu, mistrz Savegnago prowadził treningi poruszając się na jednej nodze (zamiast drugiej miał protezę, czego większość obserwatorów nie zauważała). Savegnago nauczał aikido we Włoszech, w Niemczech, we Francji, na Węgrzech oraz w Polsce.

16 KONIEC Źródła: Wikipedia


Pobierz ppt "Prezentacje przygotował: Jakub Orkiszewski 2a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google