Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SAMI BUDUJEMY TELESKOP ZWIERCIADLANY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SAMI BUDUJEMY TELESKOP ZWIERCIADLANY"— Zapis prezentacji:

1 SAMI BUDUJEMY TELESKOP ZWIERCIADLANY
Janusz Wiland Pecha Kucha – Centrum Nauki Kopernik – 19 czerwca 2011r.

2 SPRZĘT OPTYCZNY Lata 70-te XX wiek lornetka PZO 7x50, 8x40
szkła do okularów lunety zabawki japońskie 40x20 teleskopów w sprzedaży nie było. Lata 70-te XX wiek

3 Wiek XXI - pełny wybór optyki astronomicznej do kupienia w polskich sklepach. - możliwość sprowadzenia z zagranicy dowolnego instrumentu optycznego.

4 Kiedy decydujemy się na samodzielną budowę teleskopu?
- zależy nam na doskonałej jakości obrazów Szczególnie planet i Księżyca. - mamy dużo wolnego czasu. - lubimy majsterkować i kochamy astronomię. mamy gdzie postawić taki teleskop z tubusem długości cm - nie mamy funduszy na zakup całego teleskopu

5 ZALETY TELESKOPU WŁASNEJ ROBOTY
Olbrzymia satysfakcja z oglądania nieba przez wykonany przez siebie teleskop. Doskonała jakość obrazów – panujemy nad jakością wykonanej powierzchni zwierciadła głównego. Możliwość wykonania teleskopu o nietypowych parametrach, niespotykanych w sklepach. Rozłożenie w czasie wydatków związanych z zakupem części do teleskopu WADY TELESKOPU WŁASNEJ ROBOTY - Proces wykonania teleskopu jest długi i pracochłonny. - Mała światłosiła do obiektów mgławicowych. - Teleskop o zwierciadle sferycznym ma długi, mało poręczny tubus.

6 Koniecznie należy sprawdzić naprężenia w szkle.
SAMI BUDUJEMY TELESKOP Materiały – płyty szklane - Płyty szklane na zwierciadło i na matrycę: - Szkło FLOAT: 19 mm i 25 mm. - Szkło borokrzemowe – niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, trudne do dostania. Koniecznie należy sprawdzić naprężenia w szkle.

7 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Materiały Polerownik Szlifierskie: Karborund: Nr 60 Nr NR NR 500 NR Do polerowania: Smoła szewska Kalafonia balsamiczna Róż polerski – tlenek ceru Wykonanie polerownika jest niebezpieczne. Stosuj się do rad w „Poradniku”

8 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Stanowisko szlifiersko-polerskie - Stabilne - Możliwość obchodzenia dookoła - Zdejmowana głowica do płukania

9 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Szlifowanie wstępne PROSZEK Karborund NR 60 Ruchy mimośrodowe ½ promienia, aż do uzyskania 90% wyliczonego wgłębienia W zwierciadle na środku powstaje zagłębienie. Matryca bardziej szlifowana jest na brzegu.

10 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Metoda dwóch suwmiarek Pomiar wgłębienia TN 125/ wgłębienie 0,81 mm TN 150/ wgłębienie 0,93 mm TN 180/ wgłębienie 1,01 mm Suwmiarka i szczelinomierz

11 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Szlifowanie proszkami średnimi PROSZEK Karborund NR 120 i NR 250 Ruchy mimośrodowe 1/3 promienia, aż do uzyskania idealnego dopasowania płyt szklanych zwierciadła i matrycy

12 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Szlifowanie proszkami drobnymi PROSZEK Karborund NR 500 i NR 1200. Ruchy ¼ promienia w kształcie litery „W”.

13 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Polerowanie Polerowanie przy użyciu różu polerskiego (dwutlenku ceru). Ruchy ¼ promienia w kształcie litery „W” Na zmianę z normalnymi 1/3 promienia.

14 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Nóż Foucaulta Czułość noża Foucaulta Stanowisko pomiarowe zwierciadła Przyrząd o genialnej prostocie, dzięki któremu wykonamy nasze zwierciadło z dokładnością: 1 / mm

15 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Figuryzacja Figuryzacja to ukierunkowane polerowanie, aby uzyskać właściwy kształt zwierciadła. Zwierciadło sferyczne na nożu Foucaulta wygasza jednocześnie na całej powierzchni światło od punktowego źródła światła.

16 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Aluminizacja Kiedy jesteśmy absolutnie pewni, że nasze zwierciadło ma kształt idealnie sferyczny, wtedy oddajemy je do specjalistycznego zakładu, w którym napylają powierzchnię zwierciadła cienką i jednakowej grubości powłoką aluminium, a potem zostaje ona utwardzona i uodporniona na mechaniczne urazy i utlenianie się - cienka powłoka kwarcowa lub MgF2. Polecam:

17 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Tubus Tubus można wykonać: z rury kanalizacyjnej PCW, z kartonowych tub produkowanych jako szalunek, do słupów żelbetowych. ze sklejki z duraluminium żywicy epoksydowej na macie szklanej Tubus składany

18 SAMI BUDUJEMY TELESKOP
Osprzęt tuby optycznej Oprawa zwierciadła głównego Wyciąg okularowy Szukacz Oprawa zwierciadła wtórnego

19 SAMI BUDUJEMY TELESKOP Gotowy teleskop
Montaż paralaktyczny Montaż azymutalny

20 Zapraszam na moją stronę:
Darmowy poradnik: Darmowy program: AstroJaWil „Sami budujemy teleskop zwierciadlany” DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "SAMI BUDUJEMY TELESKOP ZWIERCIADLANY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google