Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Informatyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Informatyk."— Zapis prezentacji:

1 Informatyk

2 Spis Treści Definicja Predyspozycje Status Społeczny
Jak zostać informatykiem? Gdzie do pracy? Zarobki Specjalizacje Bibliografia

3 Definicja Informatyk (łac. informare, -atum - obrazowo opisać) to specjalista posiadający wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia i przetwarzania oraz przekazu informacji, m.in. w technice, ekonomii, genetyce. To również specjalista zajmujący się urządzeniami oraz tworzeniem, przekształcaniem i przekazywaniem danych za pomocą programów wykorzystujących zawarte w nich informacje do określonych działań. Pojęcie „informatyk” niewiele już dziś znaczy bez przymiotnika lub szczegółowego określenia. Liczba profesji informatycznych sięga dziś bowiem 20

4 Predyspozycje Dobre chęci i pracowitość; innych predyspozycji - wbrew pozorom – raczej nie trzeba mieć. Predyspozycje do tego zawodu to także umiejętność dokształcania się, ponieważ informatyka tak się zmienia, że bez tych cech nie jest możliwe uprawianie tej profesji. A umiejętność abstrakcyjnego, logicznego myślenia liczy się niezależnie od tego, czy się jest matematykiem, fizykiem czy polonistą. Oczywiście od kandydatów wymaga się wiedzy matematycznej, umysłu ścisłego, zdolności myślenia logicznego i abstrakcyjnego. W informatyce warto być omnibusem w sensie szerokiej znajomości podstaw informatyki - po to, żeby z łatwością nauczyć się szczegółowych zastosowań.

5 Status Społeczny Współczesny informatyk to specjalista doceniany przez społeczeństwo oraz nieźle wynagradzany. Wszystko zależy oczywiście od stanowiska, firmy i poziomu jego wiedzy. Ze względu na spore zróżnicowanie w obrębie zawodów informatycznych, prestiż nie jest równomierny. Zawód administratora sieciowego nie jest tym samym, co zawód programisty czy wdrożeniowca. Inaczej traktowany jest analityk systemowy, a inaczej inżynier oprogramowania.

6 Jak zostać informatykiem?
Licealista wybierający się na informatykę ma przed sobą do wyboru informatykę na politechnikach, uniwersytetach, akademiach pedagogicznych, w szkołach niepaństwowych lub państwowych wyższych szkołach zawodowych. Informatyka na politechnice jest nasycona wiedzą praktyczną i zawsze związana z wydziałem (bywa prowadzona na bardzo różnych wydziałach). Są tu więc elementy elektroniczne, elementy automatyki i robotyki czy telekomunikacji. Profil i liczba godzin takich przedmiotów, jak fizyka, matematyka czy elektronika, mogą się bardzo różnić w zależności od specjalności kierunku.

7 Jak zostać informatykiem?
Informatycy z politechniki, prócz przedmiotów informatycznych, mają także w programie elementy telekomunikacji i automatyki i są przygotowywani do podjęcia pracy w firmach projektujących komputery oraz urządzenia peryferyjne, jak również w firmach projektujących oprogramowanie i systemy informacyjne, czy wreszcie w firmach produkujących komputerowe systemy sterowania i wspomagania decyzji. Doskonale znają urządzenia komputerowe od strony konstrukcyjnej. Zarówno na politechnikach, jak i uniwersytetach program jest wspólny na pierwszych dwóch latach studiów. Na tym etapie nauki możliwości wyboru przedmiotów są niewielkie. Od III roku stopniowo studenci coraz swobodniej kształtują program. Zyskuje się wtedy solidne podstawy matematyki, minimum wiedzy fizycznej, podstawy elektroniki, podstawy teorii układów cyfrowych, podstawy programowania i przedmioty należące do podstaw informatyki. Kolejne lata i przedmioty do wyboru to przedmioty związane z konkretnymi systemami praktycznymi, systemami operacyjnymi, bazodanowymi, informatycznymi oraz przedmioty poświęcone wiedzy o budowie i projektowaniu sprzętu. Są też przedmioty poświęcone automatyce i zarządzaniu czy systemom wspomagania decyzji. Taki wybór zapewnia absolwentom dobre przygotowanie zawodowe. Dlatego też, niestety, bardzo szybko znajdują pracę i nie mają czasu na naukę.

8 Jak zostać informatykiem?
Studia są prowadzone nowocześnie. Obowiązuje system punktowy i swobodny wybór przedmiotów i bloków specjalistycznych. Lista przedmiotów zmienia się każdego roku, zgodnie z rozwojem informatyki. Od I do III roku istnieje blok kilkunastu przedmiotów matematycznych (np. wstęp do matematyki, analiza matematyczna, matematyka dyskretna, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna) oraz blok przedmiotów informatycznych. Na I roku studenci uczą się tylko Pascala, wstępu do informatyki, narzędzi informatyki, metod programowania (cz. I), a na II roku metod programowania - cz. II (w języku C). Potem, tzn. przez dwa ostatnie lata, obowiązują studentów przedmioty specjalistyczne - do wyboru według wybranej opcji specjalizacyjnej.

9 Gdzie do pracy? Absolwenci informatyki mogą szukać pracy wszędzie. Możliwości są ogromne i na pewno dużo większe niż w innych zawodach. Jest oczywiste, że informatycy znajdują pracę nie tylko w firmach informatycznych, ale mają również stanowiska w obsłudze systemów firm różnych branż. W obrębie informatyki są to firmy projektowe, wdrożeniowe, instytucje badawcze itp. Informatyk może więc pracować jako inżynier budowy systemów komputerowych (system engineer), choć do tego potrzebuje wykształcenia politechnicznego i znajomości architektury systemów, standardów, systemów operacyjnych oraz oprogramowania systemowego oraz programowania różnych systemów (np. Windows, Linux). W tak ambitnym zawodzie absolwent nadzoruje, projektuje i konstruuje systemy oraz tworzy oprogramowanie systemowe. Projektuje w różnych dziedzinach gospodarki, np. systemy bankowe, ubezpieczeniowe i asekuracyjne, systemy sterowania procesami technologicznymi i inne. Dzięki temu inżynier budowy systemów komputerowych może być projektantem w ośrodkach projektowych albo pełnić funkcje inżyniera obsługi systemów w ośrodkach obliczeniowych.

10 Gdzie do pracy? Może być również programistą. Ten zawód wymaga specjalizacji w obrębie systemów oraz języków programowania. Niezbędna jest wysoka sprawność operacyjna w posługiwaniu się konkretnym językiem programowania. Bardzo interesującym zawodem jest dziś administrator sieci komputerowych, który jest ciągle poszukiwanym specjalistą ze względu na spore wymogi i niedobór kadry w tym zakresie (administratorzy powinni posiadać teoretyczną i praktyczną wiedzę o lokalnych sieciach oraz o Internecie, praktyczną umiejętność administrowania systemami oraz sieciami opartymi o Windows NT, sieciami TCP/IP, Linux, znajomość zagadnień sieci rozległych opartych na routerach Cisco). Informatyk może być także analitykiem systemów komputerowych (systems analyst), które to zajęcie ma raczej charakter informatyczno-handlowy. Od analityka wymaga się bowiem znajomości systemów operacyjnych (software) i sprzętu komputerowego (hardware) pod względem ich efektywności oraz orientacji w dostępności czy kosztach rozwiązań technologicznych pojawiających się na rynku.

11 Zarobki Kształtują się bardzo różnie, zależnie od miejsca i specjalizacji. Początkujący informatyk na etacie, odpowiedzialny za sieci i sprzęt, pracujący na przykład w szpitalu, może dostać jedynie 1200 zł brutto. W instytucjach edukacyjnych (szkoły wyższe) zarabia nieco więcej, ale na pewno poniżej 2000 zł. Informatyk "ogólny" w oddziale dużego funduszu inwestycyjnego może zarobić początkowo około 2500 zł. Natomiast informatyk z ciekawą specjalizacją to zupełnie inna kwestia. Stosunkowo najniżej zarabiają informatycy programiści (tu pensje początkujących wahają się w granicach 3 tys. zł). Dobry programista, zwłaszcza w Warszawie i w dużej firmie, może zarobić nawet ok tys. zł. Stosunkowo najlepiej w branży IT (poza menedżerami) zarabiają administratorzy sieciowi. Administrator sieci w dużym banku inwestycyjnym może zarobić około 5 tys. zł miesięcznie, a w firmach teleinformatycznych więcej - około 10 tys. zł. W większych firmach dostaje oprócz tego sporo bonusów, jak telefon komórkowy, laptop czy samochód. Menedżerowie w tej branży zarabiają sporo, ale na pewno nie tak dużo, jak w bankowości lub innych firmach finansowych. W warszawskich firmach teleinformatycznych menedżer może zarobić nawet tys. zł (do tego zawsze bonusy), a członek zarządu sporej firmy informatycznej ma nawet tys. miesięcznie.

12 Specjalizacje • systemy komputerowe,
• inżynieria systemów i oprogramowania, • inżynieria oprogramowania systemów sieciowych, • bazy danych i inteligentne systemy informacyjne, • informatyka stosowana, • systemy informatyczne, • systemy informacyjne zarządzania, • systemy i sieci komputerowe.

13 Bibliografia 1. 2.


Pobierz ppt "Informatyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google