Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów
Myślę, więc jestem EKO !!! Sara Iskierka kl. III Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów W Walimiu

2 ODKRYWCY NATURY

3 Aby cywilizacja nie zniszczyła najpiękniejszych zakątków naszego kraju, tworzy się rezerwaty i parki narodowe. Na ich terenach nie buduje się domów, dróg i fabryk. Rośliny rosną swobodnie, a zwierzęta czują się bezpiecznie. Czy wiesz, że... Parki narodowe są dużo większe od rezerwatów i jest ich o wiele mniej – mamy ich 23, rozmieszczonych w całej Polsce, od morza aż po Tatry. Chronią najcenniejsze gatunki roślin i zwierząt występujące na ich terenie.

4 Las to potężny „odkurzacz” - w dodatku zielony i piękny
Las to potężny „odkurzacz” - w dodatku zielony i piękny. Drzewa pochłaniają mnóstwo pyłów i innych zanieczyszczeń. To dzięki lasom możemy oddychać czystym, świeżym powietrzem, a w upalne dni cieszyć się przyjemnym chłodem. Nie bez powodu lasy nazywamy - „ ZIELONYMI PŁUCAMI „ !

5 DLATEGO NIE WOLNO BEZMYŚLNIE GO NISZCZYĆ !
CO2 CO2 O2 O2 Las tętni życiem, ale zanim urośnie musi minąć wiele dziesięcioleci, a nawet stuleci. DLATEGO NIE WOLNO BEZMYŚLNIE GO NISZCZYĆ ! Czy wiesz, że... ...jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować ok. 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zaopatrzenie ponad 2,5 tys. ludzi.

6 Kartki z kalendarza 22 marca 1 kwietnia 1-7 kwietnia 22 kwietnia
Pamiętaj !!! 22 marca 1 kwietnia 1-7 kwietnia 22 kwietnia Światowy Dzień Wody Międzynarodowy Dzień Ptaków Tydzień Czystości Wody Dzień Ziemi 19-21 wrzesnia 10 pazdziernika 15 maja 5 czerwca (Trzeci weekend września) Światowy Dzień Ochrony Środowiska Święto Polskiej Niezapominajki Sprzątanie Świata Święto Drzewa Kartki z kalendarza

7 STRAŻNICY WODY

8 WODĘ TRZEBA OSZCZĘDZAĆ !!!
Wydaje się, że wody na Ziemi jest bardzo dużo, że jej zasobów nie można wyczerpać. Woda wypełnia oceany i morze, z zamarzniętej wody zbudowane są wielkie lodowce w górach i na biegunach. Niestety, tylko niewielka jej część nadaje się do picia. Dlatego, choć z pozoru wokół jest tak dużo wody, pamiętaj : WODĘ TRZEBA OSZCZĘDZAĆ !!! Czy wiesz, że... ...tylko 0,6 % zasobów wody na Ziemi stanowi woda zdatna do picia. Cała reszta, czyli aż 99,4 % wody na naszej planecie, choć tez jest potrzebna, nie zaspokoi Twojego pragnienia.

9 Czy wiesz, że... WODA MUSI BYĆ CZYSTA !!!
Nie ma nic przyjemniejszego niż wypoczynek nad jeziorem, rzeką czy na nadmorskiej plaży. Kąpiel, zabawa, spacery, obserwowanie ptaków wodnych – wszystko to jest możliwe pod jednym warunkiem : Czy wiesz, że... WODA MUSI BYĆ CZYSTA !!! … 1 litr zużytego oleju samochodowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić miliony litrów wody !

10 Czy wiesz, że... Człowiek wykorzystuje wodę w życiu codziennym...
Oczyszczalnia ścieków ...ogromnej ilości wody wymagają też zakłady przemysłowe... Czy wiesz, że... ...ludzie wymyślili specjalne urządzenia, np.. oczyszczalnie ścieków, które umożliwiają oczyszczanie wody, tak, aby jej wykorzystanie było znów możliwe, nawet do picia.

11 Nie każdy może mieć w domu oczyszczalnię ścieków
Nie każdy może mieć w domu oczyszczalnię ścieków. Ale każdy może przyczynić się do oszczędzania wody. Poznaj najprostsze sposoby, które można stosować na co dzień. Pamiętaj !!! Gdy myjesz zęby – nie odkręcaj wody przed płukaniem ust. Kąp się pod prysznicem – zużyjesz mniej wody. Jeśli już wybierasz wannę, nie napełniaj jej po brzegi. Dokręcaj krany. Jeśli mimo to kapie z nich woda, poproś tatę, by wymienił uszczelkę. Pomyśl nad ponownym wykorzystaniem wody. Taką, w której coś gotowano, można podlać kwiatki.

12 Czy wiesz, że... ...podczas mycia nie zostawiaj odkręconego kranu. W ten sposób marnuje się około 9 litrów wody w ciągu minuty !!! ...jeden nieszczelny, lekko kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody. A teraz pomyśl, że przeciętny mieszkaniec afrykańskiego Mozambiku ma do dyspozycji zaledwie 10 litrów wody dziennie. 10 l 10 l 10 l 6 l W Polsce marnuje się prawie 4 razy więcej wody niż mają do dyspozycji mieszkańcy Mozambiku, przez nieszczelny, kapiący kran. 10 l Woda z Mozambiku do dziennej dyspozycji

13 ŁOWCY ENERGII

14 Pozyskiwanie, przetwarzaniem i dostarczaniem energii na wielką skalę zajmują się takie zakłady, jak kopalnie węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, a także elektrownie i rafinerie. Dzięki nim mamy ciepłą wodę, prąd i benzynę do samochodów. 4 5 1 2 3 6

15 Na szczęście istnieją też źródła odnawialne – z ich zapasów możemy korzystać wciąż od nowa, „na okrągło” np. wiatr, woda, promieniowanie słoneczne. Węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny to naturalne bogactwa. Jest ich mnóstwo, ale kiedyś w końcu się wyczerpią. To właśnie dlatego nazywamy je nieodnawialnymi źródłami energii.

16 Jeżeli zależy Ci na losach naszej planety, czas najwyższy, aby nauczyć się właściwego gospodarowania energią. Wystarczy wyrobić sobie parę nawyków. Pamiętaj... ...żeby wyłączać urządzenia, których nie używasz, gasić światło, kiedy wychodzisz na dłużej z pokoju. Czy wiesz, że... … w ciągu roku w przeciętnym domu marnuje się energię wartą ponad 1000 zł ? Pomyśl, ile fajnych rzeczy można by za to kupić ! … ładowarka telefonu czy odtwarzacza mp3 pobiera prąd nawet wtedy, gdy odłączysz od niej urządzenie.

17 Bardzo ważne jest oszczędzanie energii zużywanej na oświetlenie
Bardzo ważne jest oszczędzanie energii zużywanej na oświetlenie. Koszty oświetlenia stanowią % rachunków za elektryczność. Jeśli kupimy energooszczędne żarówki, możemy obniżyć zużycie energii za oświetlenie nawet czterokrotnie ! Czy wiesz, że... ...pięć żarówek energooszczędnych zużywa tyle samo prądu do jedna tradycyjna żarówka.

18 Pamiętaj, żeby... ...zamiast zmywać naczynia ręcznie lepiej korzystać ze zmywarki. To praktyczne urządzenie zużywa tylko 36 litrów na jednorazowe mycie. Taka sama ilość naczyń myta w zlewie wymaga ponad 100 litrów ! ...nie otwierać lodówki i zamrażarki na dłużej, niż nam potrzeba, ponieważ ponowne obniżanie temperatury wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii. Z tego samego powodu nie należy wstawiać do lodówki gorących potraw.

19 POGROMCY ODPADÓW

20 Ponieważ ludzi jest bardzo dużo, śmieci mogą poważnie zagrozić czystości naszej planety. Każdego dnia miliony kubełków ze śmieciami trafiają do śmietników. Ich zawartość wywożona jest na wysypiska, które z daleka wyglądają jak prawdziwe góry ! Czy wiesz, że... ...każdy Polak produkuje 300 kg śmieci rocznie. Wraz z odpadami przemysłu daje to 135 milionów ton. To stanowczo za dużo !

21 Jednym ze sposobów sprawiających, że śmieci jest mniej i łatwiej sobie z nimi radzić jest segregacja. Polega ona na tym, że klasyfikujemy śmieci – czy to papier, czy plastik, czy szkło, czy może coś jeszcze innego. Czy wiesz, że... ...w Polsce rocznie zużywa się 400 mln aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć i wykorzystać. Sześć puszek złomu to oszczędność energii równej spalaniu jednego litra paliwa.

22 Czy wiesz, że... Segregowanie śmieci umożliwia skierowanie części z nich do „wyrzucenia” - utylizacja, a część do ponownego wykorzystania – recykling. ...każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną na oświecenie 100-watowej żarówki przez 4 godziny lub zasilania telewizora przez 1,5 godziny.

23 Dopilnuj, aby odpowiedni rodzaj śmieci
Zapamiętanie tych barw nie jest trudne, a bardzo pożyteczne. Dopilnuj, aby odpowiedni rodzaj śmieci trafił do właściwego pojemnika ! Kolory pojemników na segregowanie śmieci : ODPADY ORGANICZNE ALUMINIUM METAL • biały – szkoło bezbarwne • zielony – szkoło kolorowe • niebieski – papier • żółty – plastik • pomarańczowy – metale • czerwony – aluminium • czarny - odpady organiczne ( bioodpady)

24 Pamiętaj !!! Zasada 3U • Unikaj kupowania zbędnych rzeczy
• Użyj powtórnie • Utylizuj Ta prosta zasada promuje styl życia zdrowy dla środowiska. Mówiąc w skrócie, chodzi o to, żeby każda rzecz jak najpóźniej stała się odpadem. Warto wiedzieć, że zasada 3U to polski odpowiednik angielskiego 3R : • Reduce -ogranicz • Resue – użyj powtórnie • Recycle - odzyskaj

25 Śmieciowe dzieła sztuki – UPCYKLING !
Baw się !!! Plastikowe zakrętki, opakowania po jogurcie, batonikach, cukierkach, rolki po papierze toaletowym, zniszczone płyty CD – z tego wszystkiego możesz wyczarować oryginalny prezent dla bliskiej osoby, barwny kolaż czy dziwaczne rzeźby. Śmieciowe dzieła sztuki to fantastyczna zabawa ! Na pewno nie zabraknie Ci pomysłów !

26 Spójrz na ten zielony znaczek przypominający trójkąt
Spójrz na ten zielony znaczek przypominający trójkąt. Zapamiętaj jak wygląda, a podczas zakupów szukaj go na opakowaniach. Produkt oznaczony takim symbolem nadaje się do recyklingu. Jeśli po użyciu wyrzucisz go do śmieci, będzie można wykorzystać go ponownie – powstanie z niego nowy, potrzebny i praktyczny przedmiot. To bardzo ważne ! Kupując rzeczy z tym znaczkiem, oszczędzamy cenne surowce naturalne.

27 Dziękuję za uwagę !


Pobierz ppt "Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google