Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pielgrzymka do ziemi świętej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pielgrzymka do ziemi świętej"— Zapis prezentacji:

1 Pielgrzymka do ziemi świętej
Jana Pawła II

2 Spis treści 91 Pielgrzymka Papież nad jeziorem Galilejskim
Wizyta w Mauzoleum Ściana Płaczu Papież przed ścianą płaczu Betlejem Papież mistrzem dyplomacji Na koniec

3 91 Pielgrzymka 91 podróż apostolska Jana Pawła II odbyła się w dniach 20–26 marca 2000. Papież odwiedził wówczas Jordanię i Izrael (Ziemię Świętą). Zawitał m.in. do dwóch najważniejszych dla chrześcijan miejsc: narodzenia Chrystusa - Betlejem oraz jego śmierci i zmartwychwstania - Jerozolimy. Ważnym epizodem tej podróży była modlitwa przed Ścianą Płaczu.

4 Papież nad jeziorem Galilejskim
Na Górze Błogosławieństw nad Jeziorem Galilejskim Jan Paweł II spotkał się z 80 tysiącami młodych pielgrzymów, których nie wystraszyła ulewa. Było to największe w historii zgromadzenie religijne chrześcijan w Ziemi Świętej. "Woodstockiem świata katolickiego" nazwał je izraelski dziennik "Maariw".

5 Wizyta w Mauzoleum Podczas wizyty w jerozolimskim Instytucie Yad Vashem - mauzoleum pamięci ofiar zagłady, Jan Paweł II jeszcze raz wyraził ból z powodu wszystkich krzywd, jakie na przestrzeni dziejów chrześcijanie zadali Żydom (...) Kościół odrzuca każdą formę rasizmu, jako negację obrazu Stwórcy obecnego w każdym ludzkim istnieniu" - stwierdził papież.

6 ŚCIANA PŁACZU Ściana Płaczu jest częścią Świątyni Jerozolimskiej (muru herodiańskiego), odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej przez Rzymian. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga.

7 Papież przed ścianą płaczu
Ważnym epizodem tej podróży była modlitwa przed Ścianą Płaczu, która była elementem dialogu z judaizmem.

8 Betlejem Palestyńczyków ujęło najbardziej to, że Jan Paweł II ucałował ziemię w zamieszkanym przez nich Betlejem, a do palestyńskich uchodźców rzekł: "Drodzy uchodźcy, nie myślcie, że wasza sytuacja czyni was mniej ważnymi w oczach Bożych. Pasterze z Betlejem byli prawdopodobnie waszymi przodkami" - powiedział.

9 Papież mistrzem dyplomacji
Papieska podróż do Izraela miała nie tylko wielkie znaczenie religijne, ale i polityczne. Podkreślano, że program pielgrzymki został precyzyjnie skonstruowany, tak aby papież mógł nie tylko zrealizować cele teologiczne - w duchu dialogu między religijnego i ekumenizmu, ale przy tym uwzględnić polityczną wrażliwość Izraelczyków i Palestyńczyków. Mówiono wręcz o "arcydziele równowagi". Po jego wizycie w prasie światowej pojawiły się głosy, że we wzajemnych stosunkach chrześcijańsko-żydowskich zaczęła się, być może, nowa era.

10 Na koniec Po powrocie do Watykanu, 2 kwietnia, przed modlitwą Anioł Pański, podczas rozważania Jan Paweł II mówił: ’Raduj się Jerozolimo’… Ja także doświadczyłem w minionych dniach radości pielgrzymowania z Rzymu do Ziemi Świętej, przerzucając most między dwoma biegunami Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 – Rzymem i Jerozolimą. Tak wielka łaska budzi w moim sercu głęboką radość duchową, za którą nieustannie dziękuję Bogu

11 Dziękuje za uwagę Autor : Łukasz Kacperek Źródła : internet


Pobierz ppt "Pielgrzymka do ziemi świętej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google