Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

FIZJOTERAPIA I MASAŻ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "FIZJOTERAPIA I MASAŻ."— Zapis prezentacji:

1 FIZJOTERAPIA I MASAŻ

2 O przedmiocie 25h – 12 laboratoriów Frekwencja 100%
1 nieobecność: pół stopnia w dół na zaliczeniu 2 nieobecności: 1 stopień w dół na zaliczeniu 3 nieobecności: skreślenie z listy studentów 2 kolokwia cząstkowe Na ostatnich zajęciach zaliczenie ustno-praktyczne składające się z 3 części (masaż, fizykoterapia i odnowa biologiczna) @:

3 Literatura Magiera L. Klasyczny masaż leczniczy: teoria i praktyka, automasaż, BIO-STYL, Kraków 2009r. Magiera L. Masaż w kosmetyce i odnowie biologicznej: kosmetyczny, limfatyczny, na cztery ręce, gorącymi kamieniami, stemplami ziołowymi, BIO-STYL, Kraków 2009r. Magiera L. Walaszek R. Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej Biosport, Kraków 2003r. Kochański J. W., Kochański M.; Medycyna fizykalna - Wydaw. PHU Technomex, Gliwice 2009.

4 Literatura uzupełniająca
Kasprzak W., Mańkowska A. Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej PZWL, Warszawa 2010. Mika T. Fizykoterapia, PZWL, Warszawa 2003r. Straburzyński G. Medycyna fizykalna, PZWL, Warszawa 2004r. Walaszek R. Masaż z elementami rehabilitacji, Rehmed, Kraków,2003r.

5 Rozkład zajęć L1 (2h) – zajęcia organizacyjne, zasady i warunki wykonywania masażu, podstawowe chwyty stosowane w masażu, działanie masażu L2 (2h) –kolokwium, masaż grzbietu L3, 4 (4h) –masaż kręgosłupa, masaż karku L5, 6 (4h)- masaż kończyn górnych, masaż kończyn dolnych L7, 8, - masaż brzucha, masaż twarzy, szyi i dekoltu L9 (2h)- masaż całkowity L10, 11 (4h) - podstawowe zabiegi z zakresu: światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, elektroterapii i hydroterapii, podstawowe zabiegi wykonywane w gabinetach odnowy biologicznej i SPA L12 (3h) - zaliczenie

6 Zasady Odzież wierzchnia, torby i plecaki zostają w szatni,
Na każde zajęcia należy mieć: strój (mundurek), ręcznik, oliwkę bądź talk, W trakcie masażu należy zdjąć biżuterię i mieć obcięte paznokcie, Dodatkowo na zajęcia z masażu twarzy należy przynieść opaskę/bandanę na włosy oraz należy zmyć makijaż,

7 PROJEKT

8 MASAŻ

9 Masaż jest formą oddziaływania na ustrój człowieka, za pomocą której wykorzystuje się bodźce mechaniczne, głównie w postaci ucisku na tkanki w celu wywołania odczynów fizjologicznych. Masaż klasyczny to zespół technik, chwytów, których umiejętne zastosowanie w odpowiedniej kolejności wywiera wpływ na tkanki ustroju człowieka, powodując wystąpienie odczynów.

10 Mechanizm działania masażu jest bardzo skomplikowany
Mechanizm działania masażu jest bardzo skomplikowany. Możemy go podzielić na: działanie lokalne (miejscowe) działanie centralne (ogólne)

11 Działanie lokalne (miejscowe)
polega na mechanicznym przepływie krwi przez naczynia krwionośne i chłonki przez naczynia limfatyczne. Poprzez zastosowanie poszczególnych technik masażu masażysta miejscowo zwiększa przemieszczanie się płynów przez układ naczyniowy. Podczas masażu masażysta wywołuje tarcie, które wytwarza ciepło. Wpływa ono na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, przyspieszając dostarczanie substancji odżywczych i jednocześnie wydalając produkty przemiany materii.

12 Działanie centralne (ogólne)
polega na pobudzeniu układu nerwowego, który za pomocą odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgowej jest w stanie wpłynąć na wszystkie narządy i układy naszego ciała.

13 Zasady przy wykonywaniu masażu:
Nadrzędną zasadą jest kierunek masażu. Wszystkie techniki w masażu klasycznym wykonujemy wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Węzłów chłonnych nie masujemy tylko ich okolice. Masaż zawsze wykonujemy na obnażonej części ciała. Ułożenie pacjenta/ klienta powinno być wygodne i bezpieczne, tak aby masowane mięśnie były rozluźnione.

14 Masaż nie powinien sprawiać bólu
Masaż nie powinien sprawiać bólu. Powinien być wykonany na granicy bólu z przyjemnością w kierunku przyjemności. Pierwsze masaże powinny być wykonywane delikatnie, aby przygotować mięśnie do późniejszych masaży zasadniczych. Czas trwania masażu jednej części ciała wynosi około 10 minut. Masaż całkowity u zdrowego człowieka wynosi około 45 minut, u chorego około 60 minut. Podstawową serią jest 10 masaży wykonywanych codziennie. W przypadku przewlekłych schorzeń możemy wydłużyć do 20 zabiegów. Masaż wykonujemy 2 godziny po posiłku.

15 Warunki obowiązujące podczas wykonywania masażu:
MASAŻYSTA Sprawny fizycznie Wygodnie ubrany, aby strój nie ograniczał ruchów podczas masażu. Powinien mieć zadbane dłonie, paznokcie krótko obcięte, podczas pracy nie powinien mieć biżuterii. Powinien myć ręce przed i po każdym zabiegu. Zmiany dermatologiczne na skórze rąk masażysty są przeciwwskazaniem do wykonania masażu. Masażysta powinien zadbać o wygodną i ergonomiczną postawę podczas pracy. rękoczyny w trakcie masażu powinny być płynne, pewne i skoordynowane. Powinien zdobyć zaufanie pacjenta/klienta.

16 WARUNKI cd. PACJENT/KLIENT
Skóra masowanej części ciała powinna być czysta i sucha. W celu uniknięcia zapalenia mieszków włosowych w przypadku obfitego owłosienia, pacjent powinien zgolić włosy na masowanej części ciała.

17 WARUNKI cd. GABINET Podczas masażu używamy różnego rodzaju środków poślizgowych takich jak: oliwka do masażu, talk, olej parafinowy, żele do masażu, mydło (w łaźniach). Do masażu można używać także maści i preparatów, które służą jako środki lecznicze w poszczególnych jednostkach chorobowych oraz środki rozgrzewające poszczególne odcinki ciała. Masaż powinien być wykonywany w zamkniętym pomieszczeniu. Gabinet powinien być suchy i jasny, posiadać dobra wentylację. W gabinecie masażu temperatura powietrza powinna wynosić ˚C. Stół do masażu (kozetka, leżanka) powinien mieć regulowana wysokość.

18 PODSTAWOWE TECHNIKI MASAŻU
Głaskanie Rozcieranie Wyciskanie Ugniatanie Oklepywanie Wibracja Każdą technikę wykonujemy od 3 do 7x

19 Wskazania do masażu częściowego
1. W chorobach skóry w zaburzeniach odżywczych skóry w odmrożeniach w chorobach naczyń krwionośnych i limfatycznych w celu rozmiękczenia blizn i zrostów w celach kosmetycznych 2. W schorzeniach układu krążenia stany obniżonego ciśnienia krwi choroby obwodowych naczyń krwionośnych choroba Raynauda 3. W chorobach układu mięśniowego w zanikach mięśniowych spowodowanych bezczynnością w zanikach mięśniowych pochodzenia neurogennego w celu rozluźnienia napięć mięśniowych

20 Wskazania do masażu częściowego cd.
4. W chorobach układu nerwowego porażenia i niedowłady pochodzenia neurogennego przewlekłe zapalenia nerwów nerwobóle 5. W chorobach narządu ruchu stany pourazowe przeciążenia narządu ruchu przypadki po zdjęciu opatrunku gipsowego wady wrodzone

21 WSKAZANIA DO MASAŻU CAŁKOWITEGO
W rekonwalescencji Jako masaż kondycyjny Aby zapobiec odleżynom i zaburzeniom układu krążenia W stanach związanych z długim przebywaniem w łóżku W otyłości i nadwadze

22 PRZECIWWSKAZANIA Aby nie zaszkodzić pacjentowi masażysta powinien znać dobrze przeciwwskazania do wykonania masażu, gdyż nie zawsze masaż jest wskazany: Stany chorobowe przebiegające z wysoka temperaturą ciała powyżej 38˚C Krwotoki lub tendencje do wystąpienia krwotoku Ostre i podostre stany zapalne Przerwanie ciągłości skóry w miejscu masażu Wczesny okres po złamaniach, skręceniach i zwichnięciach Zapalenie szpiku kostnego

23 Przeciwwskazania cd. Wszelkiego rodzaju zmiany dermatologiczne w miejscu masażu Świeże zakrzepy Niewyrównane wady serca Tętniaki Choroby zakaźne Ciąża patologiczna Nowotwory Żylaki podudzia i uda Choroby wrzodowe z krwawieniem Choroby jelit z owrzodzeniem Stany zapalne dróg żółciowych


Pobierz ppt "FIZJOTERAPIA I MASAŻ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google