Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „Szkoła Promująca Zdrowie” Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 w Krakowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „Szkoła Promująca Zdrowie” Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 w Krakowie."— Zapis prezentacji:

1 SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „Szkoła Promująca Zdrowie” Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 w Krakowie

2 W roku szkolnym 2013/14 wybranym zagadnieniem priorytetowym było - prawidłowe odżywianie się oraz dbanie o środowisko naturalne. Na początku roku szkolnego koordynator SzPZ Beata Byliniak w porozumieniu ze szkolnym zespołem ds. Promocji Zdrowia opracowała plan pracy na bieżący rok szkolny. Działania na rzecz zdrowia obejmowały:

3 Konkurs na logo SzPZ Uczniowie Gimnazjum i SPP wykonali projekty loga SzPZ, spośród których wybrano komisyjnie najlepszą propozycję.

4 Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonywali szereg gazetek Witaminy w owocach i warzywach, zdrowe śniadanie, barwy na talerzu, warsztaty zdrowego odżywiania.

5

6 Powstały prace plastyczne o tematyce prozdrowotnej

7 Uczniowie wzięli udział w warsztatach zdrowego odżywiania prowadzonych przez studentów Technologii Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z wielkim zaangażowaniem pracowali u boku studentów, poznali przepisy na ciekawe, zdrowe i smaczne dania.

8 Przeprowadzony został Krakowski Dzień Smakosza. Do wspólnej pracy i degustacji wytworów swojej pracy zaproszeni zostali zaprzyjaźnieni uczniowie z krakowskich szkół. Wszyscy doskonale się bawili, a przygotowane potrawy smakowały znakomicie.

9 W Ośrodku przeprowadzony został również szkolny Dzień Smakosza, którego tematem przewodnim były barwy na talerzu. Uczniowie wykazali się dużą fantazją kulinarną, przygotowane potrawy wyglądały i smakowały bardzo dobrze.

10 Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy suszyli owoce, warzywa, robili przetwory z warzyw, zdobywając tym samym umiejętność gospodarowania produktami spożywczymi.

11 W ramach Zdrowego Śniadania wiosną uczniowie przygotowywali zdrowe przekąski z nowalijek. Każdy dzień nazwali innym kolorem, właściwym do warzyw z których robili przekąski. Uczniowie wraz z opiekunami ubrani byli również w koszulki odpowiedniego koloru. KOLOR ZIELONY

12 KOLOR CZERWONY

13 KOLOR POMARAŃCZOWY

14 W ramach programu starsi młodszym uczniowie wspólnie przygotowywali przekąski

15 prace plastyczne

16 Uczniowie SPP siali zioła, przygotowywali rozsady, napoje orzeźwiające z miętą i cytryną, melisą, woreczki zapachowe z lawendą. Dzięki ich pracy w szkole unosił się uspokajający zapach melisy, relaksującej lawendy i orzeźwiającej mięty.

17 Podczas Pikniku Integracyjnego zostało przygotowane stoisko SzPZ Można było spróbować makaronu z różnymi zdrowymi dodatkami. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a przygotowane potrawy szybko zniknęły ze stołu.

18 Stoisko z regionalnymi potrawami Krakowa w ramach projektu gimnazjalnego „Smaki Krakowa” Można było degustować żurek, sznycle, maczankę krakowską, kapustę z grochem, tort Pischingera.

19 Wychowankowie brali również udział w projekcie „Żyj smacznie i zdrowo” Studiowali materiały edukacyjne, wspólnie przygotowywali przekąski i dania z broszury kulinarnej.

20 Równolegle z realizacją działań dotyczących zdrowego odżywiania uczniowie przez cały rok szkolny uczestniczyli w projekcie „Czysta Małopolska”

21

22 Plan działań 1. Poinformowanie Rady Pedagogicznej o realizowanym projekcie i omówienie poczynań ekologicznych w tym zakresie. 2. Opracowanie przez nauczycieli konspektów do zajęć ekologicznych i przeprowadzenie zajęć warsztatowych dotyczących kształtowania świadomości ekologicznej i postaw ekologicznych – dokumentacja fotograficzna. 3. Wykonanie pojemników na surowce wtórne (uczniowie SPP na zajęciach przysposobienia do pracy). 4. Opracowanie ulotek informacyjnych dotyczących selektywnej gospodarki odpadami. 5. Przeprowadzenie zbiórek surowców wtórnych oraz systematyczna segregacja odpadów do pojemników: papier, plastik, baterie( na terenie Ośrodka). 6. Przeprowadzenie konkursu ekologicznego na eko zabawkę, eko biżuterię, konkursu plastycznego. 7. Zajęcia teatralne dotyczące ekologii. 8. Podsumowanie projektu 9. Sprawozdanie w formie prezentacji multimedialnej

23 Dlaczego należy segregować odpady i zbierać surowce wtórne. Do pojemnika z napisem PAPIER wrzucaj: czyste gazety i magazyny, ulotki, papier, kartony, pudełka, tekturę Surowce wtórne - są to zebrane, odpowiednio posortowane i oczyszczone odpady. Prawie każdy odpad może być surowcem przeznaczonym do powtórnego wykorzystania. Do pojemnika z napisem SZKŁO wrzucaj: czyste butelki i słoiki bez zakrętek; inne opakowania szklane. Surowce wtórne to : papier, szkło, plastik, aluminium,papierszkło plastik,aluminium, Do pojemnika z napisem PLASTIK wrzucaj: opakowania po wodach, jogurtach, serkach Podlegają one recyklingowi, czyli powtórnemu przetworzeniu w celu otrzymania nowego produktu. Pamiętajcie też, żeby nigdy nie palić śmieci, ponieważ wyzwalający się dym jest bardzo niebezpieczny dla środowiska! Dbaj o ziemię, segreguj śmieci!

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37 Podczas cotygodniowych spotkań, uczestnicy projektu poznali powody, dla których dobry gospodarz powinien segregować śmieci oraz uczyli się prawidłowego sposobu segregowania różnych odpadów komunalnych i wrzucania ich do odpowiednich pojemników. Zakończeniem tego cyklu zajęć było wyjście do osiedlowych kontenerów i praktyczne sprawdzenie stopnia opanowania przez uczniów umiejętności wyrzucania odpadów w sposób selektywny.

38

39

40 1. Dlaczego dobry gospodarz powinien segregować śmieci? 2. Kolorowe kontenery - makulatura, tworzywa sztuczne, szkło. 3. Dbam o ziemię – segreguję śmieci. 4. Dlaczego sprzątanie ziemi jest tak ważne? 5. Dbamy o środowisko naturalne – rzeki, lasy, parki. 6. Segregujemy śmieci codziennie. 7. Dwa oblicza świata : czysty i zanieczyszczony 8. Eko zabawki: Pan Policjant i grzechotki 9. Torba ekologiczna-zamiast plastikowej – dokonaj właściwego wyboru.” 10. Święto ziemi – chronimy nasze środowisko. 11. O co prosi ziemia?

41 12. Zanieczyszczenie środowiska. 13. Dlaczego należy oszczędzać papier? 14. Jak należy segregować śmieci? 15. Oszczędzaj wodę – jak to robić. 16. Dbanie o Ziemię czas zacząć. 17. Z segregacją śmieci za Pan Brat. 18. Pudła do segregacji śmieci w naszej szkole. 19. Baterie – dlaczego nie wolno ich wyrzucać do śmieci. 20. Tworzenie ulotki informacyjnej o segregacji odpadów. 21. Segregować każdy może, jeden lepiej, drugi gorzej. 22. Kilka słów o wysypisku śmieci w Baryczy. 23. Co się dzieje z segregowanymi śmieciami? 24. Jak można powtórnie wykorzystać niektóre materiały. 25. Co to jest recycling? 26. Góry śmieci- czy można tego uniknąć?

42 Wraz z zakończeniem projektu „Czysta Małopolska” nie kończy się nasza aktywność ekologiczna i troska o czyste otoczenie. W dalszym ciągu będziemy realizować zadania mające na celu doskonalenie umiejętności segregowania odpadów, organizować ciekawe zajęcia dla uczniów, aby w ten sposób wyrobić w nich nawyk dbania choćby o najbliższe otaczające nas wszystkich środowisko.

43 Opracowany plan pracy na rok szkolny 2013/2014 został w pełni zrealizowany. Dziękujemy nauczycielom współpracującym ze szkolnym zespołem ds. promocji zdrowia: E.Pasternak, A.Godlewskiej D.Malinowskiej oraz E. Pilarczyk koordynatorowi projektu „Czysta Małopolska” w Szkole Podstawowej

44 Sprawozdanie przygotowały Beata Byliniak szkolny koordynator SzPZ, koordynator projektu „Czysta Małopolska ‟ w Gimnazjum Małgorzata Wójcik szkolny koordynator SzPZ Monika Michalewska koordynator projektu „Czysta Małopolska” w Szkole Przysposabiającej do Pracy Szkolny zespół ds. promocji zdrowia B.Wędzonka, M.Michalewska, D.Choroszy-Ferst, H.Oliwa, E. Spyra-Mielniczek


Pobierz ppt "SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „Szkoła Promująca Zdrowie” Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3 w Krakowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google