Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trzy stolice Polski ZABYTKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trzy stolice Polski ZABYTKI."— Zapis prezentacji:

1 Trzy stolice Polski ZABYTKI

2 Gniezno

3 ZABYTKI GNIEZNA Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.

4 DRZWI GNIEŹNIEŃSKIE Na drzwiach przedstawiona jest scena śmierci św. Wojciecha ówczesnego biskupa gnieźnieńskiego wysłanego na misję w Prusach z polecenia księcia Bolesława Chrobrego. Przedstawione są też sceny z życia biskupa.

5 POMNIK BOLESŁAWA CHROBREGO
pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski – Bolesławowi Chrobremu, znajdujący się w Gnieźnie, przy ulicy Jana Łaskiego. Monument stoi w najbliższym sąsiedztwie bazyliki prymasowskiej, na Wzgórzu Lecha.

6 SARKOFAG ŚW. Wojciecha Sarkofag znajduje się przy ołtarzu w Katedrze. W sarkofagu są szczątki biskupa Wojciecha.

7 Kraków

8 Historia Kraków został stolicą Polski w XI w. Stolicę z Gniezna do Krakowa przeniósł król Kazimierz Odnowiciel. Legendarnym założycielem i władcą Krakowa był książę Krak.

9 Kopiec Kraka Legendarnemu księciu mieszkańcy Krakowa usypali pamiątkowy kopiec. Dzisiaj miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

10 Wawel Siedziba królów Polski. Zamek wzniesiony na Wzgórzu Wawelskim. Otoczony największą polską rzeką Wisłą. Według legendy pod zamkiem znajdowała się jama, którą zamieszkiwał smok. Dzielny szewczyk Dratewka rozprawił się z bestią a książę dał mu córkę za żonę.

11 Kościół Mariacki Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Według legendy budowany przez dwóch braci, którzy ścigali się o to, który z nich wybuduje wyższą i piękniejszą wieżę. Jeden z braci z zazdrości zabił drugiego sam rzucił się potem z wieży. W Sukiennicach powieszono nóż, którym brat zabił brata a jeden z dzwonów na wieży nosi imię Tenebrat.

12 Warszawa

13 Historia Warszawa została stolicą Polski w 1596 roku. Stolicę z Krakowa do Warszawy przeniósł król Zygmunt III Waza.

14 Nazwa Według legendy nazwa stolicy pochodzi od imion rybaka Warsa i syrenki Sawy. Syrenka do dziś jest herbem miasta.

15 Zamek Królewski Siedziba polskich królów. W czasie II wojny światowej całkowicie zniszczony. Odbudowany po wojnie.

16 Pomnik Małego Powstańca
W czasie II wojny światowej Warszawa była okupowana przez Niemców. Pomnik przedstawia dziecko walczące w czasie Powstania Warszawskiego. Również dzieci broniły naszej stolicy.

17 Dzisiejsza Warszawa Nasza stolica to piękne miasto, które posiada wiele zabytków ale jest też nowoczesne.


Pobierz ppt "Trzy stolice Polski ZABYTKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google