Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.

4 Na drzwiach przedstawiona jest scena śmierci św. Wojciecha ówczesnego biskupa gnieźnieńskiego wysłanego na misję w Prusach z polecenia księcia Bolesława Chrobrego. Przedstawione są też sceny z życia biskupa.

5 pomnik poświęcony pierwszemu koronowanemu władcy Polski – Bolesławowi Chrobremu, znajdujący się w Gnieźnie, przy ulicy Jana Łaskiego. Monument stoi w najbliższym sąsiedztwie bazyliki prymasowskiej, na Wzgórzu Lecha.

6 Sarkofag znajduje się przy ołtarzu w Katedrze. W sarkofagu są szczątki biskupa Wojciecha.

7

8 Kraków został stolicą Polski w XI w. Stolicę z Gniezna do Krakowa przeniósł król Kazimierz Odnowiciel. Legendarnym założycielem i władcą Krakowa był książę Krak.

9 Legendarnemu księciu mieszkańcy Krakowa usypali pamiątkowy kopiec. Dzisiaj miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

10 Siedziba królów Polski. Zamek wzniesiony na Wzgórzu Wawelskim. Otoczony największą polską rzeką Wisłą. Według legendy pod zamkiem znajdowała się jama, którą zamieszkiwał smok. Dzielny szewczyk Dratewka rozprawił się z bestią a książę dał mu córkę za żonę.

11 Kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Według legendy budowany przez dwóch braci, którzy ścigali się o to, który z nich wybuduje wyższą i piękniejszą wieżę. Jeden z braci z zazdrości zabił drugiego sam rzucił się potem z wieży. W Sukiennicach powieszono nóż, którym brat zabił brata a jeden z dzwonów na wieży nosi imię Tenebrat.

12

13 Warszawa została stolicą Polski w 1596 roku. Stolicę z Krakowa do Warszawy przeniósł król Zygmunt III Waza.

14 Według legendy nazwa stolicy pochodzi od imion rybaka Warsa i syrenki Sawy. Syrenka do dziś jest herbem miasta.

15 Siedziba polskich królów. W czasie II wojny światowej całkowicie zniszczony. Odbudowany po wojnie.

16 W czasie II wojny światowej Warszawa była okupowana przez Niemców. Pomnik przedstawia dziecko walczące w czasie Powstania Warszawskiego. Również dzieci broniły naszej stolicy.

17 Nasza stolica to piękne miasto, które posiada wiele zabytków ale jest też nowoczesne.


Pobierz ppt "Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google