Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzależnienie od alkoholu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzależnienie od alkoholu"— Zapis prezentacji:

1 Uzależnienie od alkoholu

2 Wprowadzenie do problematyki alkoholowej Dlaczego ludzie piją alkohol?
Ulegają reklamie Tradycja picia podczas wizyt i uroczystości Aby dopasować się do otoczenia Aby czuć się dorosłym Aby zaspokoić ciekawość Aby poczuć się na luzie Szukają ulgi w przykrych momentach Piją dla odwagi Pragną zapomnieć o problemach Ponieważ alkohol jest łatwo dostępny Aby się lepiej bawić Sądzą, że ułatwi im to nawiązanie kontaktów z innymi ludźmi Dla szpanu

3 Eksperyment Prowadzący wkłada łodygę kwiatu ( róży) do słoika z atramentem. Pozostali uczniowie uważnie obserwują roślinę. Po pewnym czasie zauważają, że roślina zmienia zabarwienie. Prowadzący tłumaczy klasie, że tak jak użyty w eksperymencie kwiat reaguje na tak organizm człowieka pijącego reaguje na alkohol, który poprzez układ krwionośny rozchodzi się po całym ciele.

4 Dyskusja – wpływ alkoholu na organizm człowieka
Prowadzący zachęca wszystkich do dyskusji na temat szkodliwego Działania alkoholu na organizm. W tym celu tłumaczy klasie, że alkohol dostaje się do organizmu przez usta, potem przechodzi do żołądka, gdzie podrażnia błonę śluzową i wzmaga wydzielanie soku żołądkowego. Krwiobiegiem jest przenoszony do wątroby, którą uszkadza. Układem krwionośnym trafia do mózgu, działając nań odurzająco.

5 Co powoduje nadużywanie alkoholu?
Problemy szkolne Udział w bójkach Konflikty z prawem Konflikty z rodzicami Utratę przyjaciół Powoduje choroby somatyczne organizmu: serca, trzustki, wątroby, żołądka...... Choroby psychiczne Można się uzależnić – „zespół uzależnienia od alkoholu” Problemy rodzinne Utratę rodziny Wywołuje agresję Problemy z pracą, jej utratę Samotność Bezdomność Powoduje wypadki śmierć

6 Objawy nadużywania alkoholu
Upośledzenie funkcjonowania w roli społecznej – częste upijanie się prowadzące do nie wywiązywania się z podstawowych obowiązków związanych z pełnioną rolą społeczną ( np. w szkole, w domu, w pracy). Picie ryzykowne – powtarzające się epizody picia w sytuacjach ryzykownych dla zdrowia ( np. prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, ) Konflikty z prawem – powtarzające się konflikty z prawem w związku z piciem alkoholu Problemy w kontaktach społecznych – kontynuowanie picia pomimo świadomości uporczywych lub nawracających problemów w kontaktach społecznych lub interpersonalnych, powodowanych lub nasilanych przez picie alkoholu.

7 Objawy uzależnienia od alkoholu
Rozwój tolerancji na alkohol – potrzeba zwiększenia konsumpcji alkoholu dla uzyskania tego samego efektu, znaczne zmniejszenie skutków działania alkoholu po wypiciu tej samej jego ilości. Zespół abstynencyjny – wystąpienie objawów zespołu abstynencyjnego po odstawieniu alkoholu/kiedy spada poziom alkoholu we krwi/ takich jak: pocenie, bóle głowy, drżenie rąk, drżenie ciała, nudności, wymioty, biegunka, lęk, czuciowa utrata świadomości. Utrata kontroli nad piciem alkoholu – picie więcej i dłużej. Nie dotrzymywanie składanych obietnic bliskim osobom. Głód alkoholowy – występuje silna, nieodparta chęć wypicia alkoholu, pojawiają się natrętne myśli o piciu, rozdrażnienie. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia zainteresowań, przyjemności, zachowań – czas kiedyś przeznaczony na spacery, zabawy z dziećmi, hobby, teraz przeznacza na picie alkoholu. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o szkodliwym wpływie na zdrowie, rodzinę, pracę.

8 Historia pana Andrzeja
Pan Andrzej ma 37 lat. Ma piękną, kochającą żonę, 2 córeczki i synka. Wolne chwile spędza z rodziną. Pomaga żonie w pracach domowych, dużo czasu przeznacza na zabawę z dziećmi, które bardzo kocha. Mają wspólne zainteresowania, wspólnie chodzą do kina, jeżdzą na wakacje. Pan Andrzej jest osobą wierzącą, co niedzielę z całą rodziną chodzi do kościoła. W swoim życiu stara się kierować wartościami wynikającymi z wiary. Pan Andrzej ma atrakcyjną pracę w banku, niedawno awansował. Jest szanowany przez współpracowników, cieszy się zaufaniem wśród zwierzchników. Niedawno kupił nowy samochód, ma piękny duży dom. Wolny czas spędza z kolegami, z którymi przyjaźni się od szkoły podstawowej. Najczęściej grają w piłkę lub jeźdzą na narty. Mogą o wszystkim porozmawiać, pomagają sobie wzajemnie. I właśnie w takim momencie pan Andrzej zaczął pić alkohol. Początkowo pił alkohol towarzysko, okazjonalnie. Z czasem te okazje były coraz częstsze. Zaczęły się pojawiać zmiany w życiu pana Andrzeja. Zaczął zaniedbywać swoje dotychczasowe obowiązki, rezygnował z dawnych przyjemności. Miał coraz mniej czasu dla żony i dzieci. Zaczął opuszczać msze w niedzielę, zaniedbywać pracę. Na spotkania z kolegami zaczął przynosić alkohol.

9 Pan Andrzej pije nadal, coraz więcej
Pan Andrzej pije nadal, coraz więcej. Nie interesuje się rodziną, nie chodzi do kościła, w pracy ma poważne problemy. Bije żonę, awanturuje się w domu, interweniuje policja, wynosi rzeczy z domu aby mieć pieniądze na alkohol, wozi dzieci będąc pod wpływem alkoholu. Pije w pracy, kradnie pieniądze, właśnie dzisiaj dostał wypowiedzenie z pracy, ma sprawę w sądzie. Stracił rodzinę i kolegów, dzieci się go boją.


Pobierz ppt "Uzależnienie od alkoholu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google