Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,Cudze chwalimy ,swego nie znamy”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,Cudze chwalimy ,swego nie znamy”"— Zapis prezentacji:

1 ,,Cudze chwalimy ,swego nie znamy”

2 Głogowiec, życiorys św. Faustyny
Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 jako trzecie z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec. W dwa dni później została ochrzczona w parafii Św. Kazimierza w Świnicach Warckich. W 1912 Helena po raz pierwszy poczuła powołanie do życia zakonnego. W 1914 przyjęła I Komunię Świętą. We wrześniu 1917 rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Nie skończyła nawet trzech klas szkoły powszechnej. W 1921 rozpoczęła pracę u zamożnych rodzin w Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi i Ostrówku.

3 Po roku pracy Helena ujawniła swoim rodzicom zamiar wstąpienia do klasztoru. Spotkała się kilkakrotnie ze stanowczą odmową. Helena starała się być posłuszna woli rodziców, jednak w lipcu 1924 opuściła dom rodzinny i udała się do Warszawy, by tam wstąpić do wybranego klasztoru.

4 Życiorys św. Faustyny Dom, w którym mieszkała Faustyna Kowalska w Wilnie W 1930 roku Siostra Faustyna Kowalska przyjechała do Płocka gdzie w domu Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku przebywała ponad dwa lata, wykonując obowiązki kucharki i sprzedawczyni w sklepie piekarniczym..

5 Wg "Dzienniczka" 22 lutego 1931 roku miała pierwszą i najważniejszą wizję Pana Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego i żądał ustanowienia święta Miłosierdzia Bożego

6 W czasie pobytu w Wilnie, 2 stycznia 1934 Faustyna odwiedziła po raz pierwszy malarza Eugeniusza Kazimirowskiego, który namalował obraz Miłosierdzia Bożego (Jezusa Miłosiernego) według jej wskazówek.

7 Życiorys św. Faustyny Siostra Faustyna często chorowała. Zwykłe przeziębienie w lipcu 1934 trwało miesiąc. We wrześniu 1936 lekarz wysłał Faustynę na badania lekarskie w Prądniku, w grudniu do szpitala (obecnie szpital im. Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Prądnickiej 80). Jej zdrowie poprawiało się tylko na krótko; Faustyna często musiała leżeć w łóżku. Chorowała przez lata na gruźlicę, początkowo nierozpoznaną.

8 Okno pokoju św. Faustyny Kowalskiej w klasztorze w Łagiewnikach
5 października 1938 o godzinie 22:45 umarła, do ostatniej chwili zachowując świadomość. Pochowano ją w Łagiewnikach (obecnie dzielnica Krakowa) 7 października w uroczystość Matki Bożej Różańcowej (był to również pierwszy piątek miesiąca). Przy klasztorze w Łagiewnikach, gdzie znajduje się grób świętej (zob. też relikwie) znajduje się obecnie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

9 Parafia Świnice Warckie,
Ks. Janusz Kowalski

10 Parafia w Świnicach Warckich
Wg legendy wieś założył na pocz. XIV w. arcyb. gnieźnieński Jakub Świnka. W 1458 r. wzmiankowana jako miasto, później występuje jako wieś. Ośrodek klucza majątku Świnieckich. Po nich właścicielami byli: Byszewscy, Karwowscy, Rembiescy. Parafia istnieje od pocz. XIV w. z kościołem św. Gotarda. Obecny kościół św. Kazimierza zbudowano w 1859 r. Jest bezstylowy, wewnątrz - 3 ołtarze barokowe, rzeźba św. Jana Nepomucena i Pasja z XVIII w. Obok kościoła sztuczna grota, na której wmurowana tablica z nazwiskami parafian poległych w czasach II wojnie światowej. We wsi Głogowiec należącej do parafii Świnice Warckie urodziła się św. Faustyna Kowalska (jako Helena Kowalska). Wieś parafialna przeto jest ośrodkiem jej kultu. Sam kościół w Świnicach Warckich pełni rolę Sanktuarium chrztu i narodzin św. Faustyny.

11 Gmina w Świnicach Warckich
Gmina Świnice Warckie położona jest w centralnej części Polski (woj. łódzkie) w makroregionie Pradoliny Warszawsko - Berlińskiej i Niziny Wielkopolskiej, w widłach rzeki Warty i jej prawego dopływu - Neru. Graniczy ona od północy z ginami Dąbie i Grabów, od zachodu z gminą Uniejów, od południa z gminą Wartkowice oraz od wschodu z gminą Łęczyca.

12 Szkoła podstawowa w Świnicach Warckich
Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich jest największą placówką na terenie gminy. W roku szkolnym 2006/2007 uczęszczało do niej 234 uczniów, z których około 100 dowożonych jest autobusem szkolnym. Szkoła zatrudnia 21 nauczycieli oraz 8 pracowników obsługi i administracji. Funkcję dyrektora szkoły od 15 sierpnia 1992 roku pełni mgr Andrzej Karkowski. W dwupiętrowym budynku mieści się 12 sal lekcyjnych, biblioteka, pracownia komputerowa oraz sala rehabilitacyjna, sala do ćwiczeń ruchowych i sala gimnastyczna. Kuchnia i stołówka zapewniają dzieciom codzienne smaczne, zdrowe i całkiem niedrogie obiady. W czasie zajęć fizycznych uczniowie korzystają także z boiska asfaltowego do siatkówki i koszykówki oraz niewielkiego boiska do piłki nożnej. W placówce funkcjonuje wiele organizacji uczniowskich: Samorząd Uczniowski, Liga Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż, Związek Harcerstwa Polskiego, Klub Europejski „Europek”. Nauczyciele prowadzą liczne zajęcia pozalekcyjne m.in. koło matematyczne, polonistyczne, teatralne, sportowe, historyczne. Wykształcona kadra nauczycielska zapewnia dzieciom wysoki poziom nauczania i daje możliwości rozwoju. Placówka odnosi liczne sukcesy w konkursach, zawodach, zmaganiach na szczeblu gminy, powiatu, województwa, kraju a nawet świata, rozsławia imię swojej patronki Marii Konopnickiej i promuje gminę Świnice Warckie. Szkoła blisko współdziała z rodzicami, innymi szkołami, samorządem terytorialnym, instytucjami i zakładami pracy. Zyskała sobie wielu przyjaciół i sponsorów. Aktywnie włącza się w życie środowiska lokalnego.

13 Prezentacje przygotował : Dawid Herman


Pobierz ppt ",,Cudze chwalimy ,swego nie znamy”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google