Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mgr. Izabela Mianowska. Archeologiem jestem ju ż 25 lat. Ja licz ę od pocz ą tku studiów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mgr. Izabela Mianowska. Archeologiem jestem ju ż 25 lat. Ja licz ę od pocz ą tku studiów."— Zapis prezentacji:

1 Mgr. Izabela Mianowska

2 Archeologiem jestem ju ż 25 lat. Ja licz ę od pocz ą tku studiów.

3  Wydawał mi si ę ciekawy. Przeczytałam du ż o ró ż nych ksi ąż ek i mi si ę spodobało.

4  Raczej tak. Trzeba przygotować się do każdego zawodu. Jak się idzie na studia to po prostu trzeba się uczyć. Jeśli się to lubi to nie jest problem.

5  Największe moje odkrycie to była taka rzecz o której wiedzą tylko archeolodzy. Każda nauka ma swoją specyfikę. W tym momencie to mogę wam powiedzieć, że moje największe odkrycie to był Ratusz w Olkuszu.

6  To chyba był jakiś krzemień. Czyli taki małe narzędzie z kamienia zrobione. W Krakowie na ulicy Spadzistej.

7  To jest bardzo skomplikowane. Po to uczymy przez pięć lat, żeby umieć to zrobić. Prowadzi się badania w różnych miejscach, tak jak np. w Olkuszu. W takich miejscach gdzie są dokumenty historyczne, z których wiadomo jak niektóre przedmioty są zachowane np. Ratusz. Jeżeli się znajdzie coś koło Ratusza to w pewnych sytuacjach można się spodziewać, że pochodzi z tego samego okresu co Ratusz, czyli np. z momentu założenia Ratusza, czyli XIVw. Jeżeli coś się znajdzie niżej, to można przypuszczać, że coś jest starsze, jeżeli wyżej to jest młodsze. Tego wszystkiego uczymy się na studiach.

8  Tak, byłam we Francji, we Włoszech, byłam na Ukrainie i w Austrii.

9  Zasadniczo są bezcenne. Tak naprawdę są pojedynczymi egzemplarzami, bo poza takim okresem współczesnym, gdzie wszystko robili ręcznie. Te przedmioty się od siebie różniły, i miały swoją wartość materialną, ale nigdy nie można ocenić tak jednoznacznie. Zabytkami archeologicznymi według prawa nie można handlować. Są bezcenne.

10  Trzeba mieć specjalny sprzęt. Zaczyna się kopać w wyznaczonym miejscu. Wykopane przedmioty czyści się małymi narzędziami. Żeby zgarnąć całą luźną ziemię. Robimy zdjęcia, potem dokładnie rysujemy, tworzymy dokumentacje i zabieramy do bazy.

11  To zależy od tego gdzie się kopie. Jeżeli się kopie w mieście to przeważnie wiadomo to z jakiś dokumentów historycznych. Im dalej się cofamy w przeszłości tym mniej dokumentów się przechowuje. Na przykład w Olkuszu większości dokumentów dotyczący historii założenia Olkusza łącznie z aktem założenia i innymi bardzo starymi dokumentami spłonęły. W związku z czym my nie mamy do nich dostępu. Ale są one w kronikach, w różnych archiwach, czasami w jakiś pismach prywatnych. Stąd można się dowiedzieć co się w danym miejscu działo.

12  Najstarsze były narzędzia krzemienne paleolityczne. I to takie co najmniej dziesiątki tysięcy lat temu, kiedy była epoka lodowcowa, ludzie mieszkali w jaskiniach i starali się jakoś przetrwać. Nie umieli się wtedy posługiwać żadnymi metalami, więc żeby przeżyć musieli upolować zwierzę i potem je pokroić używali narzędzi z krzemienia, które były bardzo ostre.

13  Do muzeum.

14  Tak. Na ulicy Spadzistej w Krakowie. To jest takie bardzo charakterystyczne miejsce, każdy archeolog je zna. Tam znalazłam i jeszcze w innym miejscu zęby mamuta.

15  Muszę, bo prowadzę badania w różnych miejscach, na przykład teraz jestem w Olkuszu bo tu jest Ratusz, potem jadę do Wadowic, bo tam też było średniowieczne miasto.

16  Nie. Moim wymarzonym zawodem był zawód architekta. Wydawało mi się, że nie dostanę się na studia, więc stwierdziłam, że muszę sobie znaleźć coś innego.

17  Lubię. To jest ciekawa rzecz.

18 Sandra Cieślik & Oliwia Mnich


Pobierz ppt "Mgr. Izabela Mianowska. Archeologiem jestem ju ż 25 lat. Ja licz ę od pocz ą tku studiów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google