Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Angelika Kręcichwast 1f

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Angelika Kręcichwast 1f"— Zapis prezentacji:

1 Angelika Kręcichwast 1f
Gady Angelika Kręcichwast 1f

2 Gady Gady to grupa zmiennocieplnych kręgowców, która prowadzi najczęściej lądowy tryb życia, natomiast niektóre przystosowały się do życia w wodzie.

3 Przykład gadów- węże Gady są w większości drapieżnikami z wyjątkiem żółwi. Posiadają one w szczęce homodontyczne zęby, węże zaś zęby jadowe. Węże potrafią dzięki specjalnej budowie szczęk połykać swoje ofiary w całości. Zdarzają się przypadki, że ich ofiarą padają świnie połknięte w całości. W jamie gębowej swoje ujście mają gruczoły ślinowe. Ślina rozmiękcza pokarm.

4 Cechy budowy Skóra gadów jest sucha, szorstka lub delikatna, wytwarzająca rogowe tarcze(wytwory skóry właściwej) (żółwie i krokodyle) lub tarczki i łuski(wytwory naskórka) (jaszczurki,  węże), nieprzepuszczalna dla gazów, nie mogą więc oddychać przez skórę. Miejsca styku łusek i tarczek są słabo zrogowaciałe, dzięki czemu gady zachowują dużą ruchliwość. U krokodyli naskórek zużywa się i odrasta w miarę złuszczania, a u jaszczurek i węży jest zrzucany w postaci wylinki (u jaszczurek płatami, a u węży w całości). W skórze jaszczurek znajdują się gruczoły udowe, żółwie mają gruczoły u nasady kończyn, a krokodyle po bokach żuchwy. Ubarwienie gadów zależy od rozmieszczenia komórek pigmentowych. Szkielet gadów jest silnie skostniały i można go podzielić na szkielet osiowy (czaszka i kręgosłup) oraz szkielet pasów i kończyn.

5 Odżywianie gadów Węże i krokodyle są mięsożerne, a jaszczurki wszystkożerne. Przy drapieżnym trybie życia, gadom bardzo pomocne są zęby jadowe. Żółwie mają listwy rogowe na szczękach.

6 Układ oddechowy

7 Budowa

8 Szkielet

9 Układ krwionośny gadów

10 Rozmnażanie gadów Gady rozmnażają się płciowo. Potem składają jaja, z których wykluwają się młode.

11

12 Dziękuje za uwagę


Pobierz ppt "Angelika Kręcichwast 1f"

Podobne prezentacje


Reklamy Google