Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przystosowanie ptaków do lotu w budowie zewnętrznej i wewnętrznej Wiktoria Pietruszka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przystosowanie ptaków do lotu w budowie zewnętrznej i wewnętrznej Wiktoria Pietruszka."— Zapis prezentacji:

1

2 Przystosowanie ptaków do lotu w budowie zewnętrznej i wewnętrznej Wiktoria Pietruszka

3 W budowie zewnętrznej

4 Pióra Przekształcone łuski gadzie, tak jak i one są wytworem naskórka. Nie tylko tworzą powierzchnie lotne, ale także zapobiegają utracie ciepła. Wyróżnia się pióra konturowe i puchowe. Pióra konturowe (lotki, sterówki) służą do lotu, a pióra puchowe do utrzymania ciepła.

5 Skóra ptaków Skóra ptaków jest cienka i elastyczna, pozbawiona gruczołów, pokryta piórami Wyjątkiem jest gruczoł kuprowy, którego wydzielina służy do namaszczania piór, dzięki czemu nie nasiąkają wodą. Nie wszystkie ptaki mają ten gruczoł. Gołębie, czaple, strusie, papugi zabezpiecza przed wilgocią puder produkowany przez pióra pudrowe.

6 Budowa pióra

7 W budowie wewnętrznej

8 Skrzydła Silnie przekształcone kończyny przednie, z silnie zredukowanymi kośćmi dłoni. Mięśnie poruszające skrzydła przyczepione są do grzebienia mostka.

9 Szkielet Ptaki utraciły zęby dzięki czemu ich czaszka jest mniejsza i ażurowa. Większość kości wypełniona jest powietrzem- kości pneumatyczne. Zrośnięcie się tułowiowej części kręgosłupa stanowi oparcie dla skrzydeł. Grzebień mostka silnie rozwinięty z przyczepionymi mięśniami skrzydeł.

10 Narządy wewnętrzne Odpowiednia budowa, płuc, serca i organów wewnętrznych sprawia, że ptaki są zwierzętami stałocieplnymi Gąbczaste płuca połączone z workami powietrznymi sprawiają, że ptaki nie muszą oddychać podczas lotu.

11 Test

12 Ile ptaków ma gruczoł kuprowy? a)ŻadenŻaden b)WszystkieWszystkie c)WiększośćWiększość d)Tylko gołębie, czaple, strusie i papugiTylko gołębie, czaple, strusie i papugi

13 DOBRZE Aby przejść do następnego pytania naciśnij

14 Z czego składa się pióro? a)Z chorągiewki, stosiny, promienia, przypiórka i dudkiZ chorągiewki, stosiny, promienia, przypiórka i dudki b)Z piórkaZ piórka c)Z mchuZ mchu d)Z skrzydłaZ skrzydła

15 DOBRZE Aby przejść do następnego pytania naciśnij

16 Na czym są przyczepione mięśnie skrzydła? a)Na grzebieniu mostkaNa grzebieniu mostka b)Na piórachNa piórach c)Na kościach pneumatycznychNa kościach pneumatycznych d)Na kościach dłoniNa kościach dłoni

17 DOBRZE Aby przejść do następnego pytania naciśnij

18 KONIEC

19 ŹLE Aby wrócić do poprzedniego pytania naciśnij


Pobierz ppt "Przystosowanie ptaków do lotu w budowie zewnętrznej i wewnętrznej Wiktoria Pietruszka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google