Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BUDOWA KOMPUTERA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BUDOWA KOMPUTERA."— Zapis prezentacji:

1 BUDOWA KOMPUTERA

2 Komputer (z ang. computer od łac
Komputer (z ang. computer od łac. computare – obliczać, dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – urządzenie elektroniczne służące do przetwarzania wszelkich informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

3 BUDOWA: jednostka centralna urządzenia wejściowe urządzenia wyjściowe

4 ELEMENTY WCHODZĄCE W SKŁAD JEDNOSTKI CENTRALNEJ:
płyta główna procesor karta grafiki karta dźwiękowa napęd CD-ROM napęd DVD obudowa z zasilaczem stacja FDD dysk HDD pamięć RAM( pamięć główna zwana operacyjną) pamięć ROM

5

6 PŁYTA GŁÓWNA podstawowy element komputera, na niej znajduje się procesor i układy niezbędne do jego prawidłowej pracy oraz komunikowania się z pozostałymi elementami komputera, gniazda pamięci RAM, gniazda na karty rozszerzeń.

7 PROCESOR Najważniejszy element jednostki centralnej nazywany „sercem” lub „mózgiem” komputera. Gdy komputer jest włączony, procesor pełni funkcję jego „mózgu”, jest odpowiedzialny za przetwarzanie informacji. Wykonuje z dużą szybkością skomplikowane obliczenia arytmetyczne. Szybkość pracy procesora określamy w megahercach (Mhz).

8 KARTA GRAFICZNA karta rozszerzeń komputera generująca sygnał dla ekranu monitora. Podstawowym zadaniem karty graficznej jest odbiór i przetwarzanie otrzymywanych od komputera informacji o obrazie oraz odpowiednie wyświetlanie tegoż obrazu za pośrednictwem monitora.

9 KARTA DŹWIĘKOWA (ang. sound card, audio card) jest to komputerowa karta rozszerzeń, umożliwiająca rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku. Poprawnym jest też równie często stosowany termin karta muzyczna. Najbardziej znaną grupą kart dźwiękowych jest seria Sound Blaster firmy Creative Labs.

10 NAPĘD CD ROM opiera się na optycznym odczytywaniu nośnika, który najczęściej utworzony jest z plastiku, w którym znajdują się małe zagłębienia, są one umieszczone na spirali zaczynającej się w środku płyty. Promień lasera trafiając na zagłębienie zostaje odbity w innym kierunku - w ten sposób rozpoznaje się bity.

11 NAPĘD DVD Napęd przystosowany do odtwarzania i ewentualnie nagrywania płyt w formacie DVD. Używa on podobnego lasera jak napędy dysków CD lecz o krótszej długości fali (650 nm). Można spotkać napędy DVD z dwoma laserami (CD i DVD) z czego każdy laser jest przystosowany do odczytu osobnego standardu.

12 OBUDOWA KOMPUTERA to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera. Nowa obudowa jest sprzedawana zazwyczaj łącznie z zasilaczem komputera.

13 STACJA FDD Stacja dyskietek (FDD; Floppy Disk Drive) – element komputera przeznaczony do obsługi jednego z rodzajów zewnętrznej pamięci komputerowej, jakim jest dyskietka. Stacje dyskietek zwane są stacjami dysków miękkich.

14 DYSK HDD Dysk twardy – jeden z typów urządzeń pamięci masowej, wykorzystujących nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" (hard disk drive) powstała w celu odróżnienia tego typu urządzeń od tzw. "dysków miękkich", czyli dyskietek (floppy disk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na elastyczne podłoże, a nie jak w dysku twardym na sztywne.

15 PAMIĘĆ RAM RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. W pamięci tej przechowywane są aktualnie wykonywane programy i dane dla tych programów oraz wyniki ich pracy. Zawartość większości pamięci RAM jest tracona w kilka sekund po zaniku napięcia zasilania, niektóre typy wymagają także odświeżania, dlatego wyniki pracy programów muszą być zapisane na innym nośniku danych.

16 PAMIĘĆ ROM ROM (Read-Only Memory) pamięć tylko do odczytu. W pamięci tej zapisane są dane i procedury niezbędne do podstawowego uruchomienia komputera - BIOS (Basic Input/Output System). Dane te są zachowane nawet po zaniku zasilania.

17 URZĄDZENIA WEJŚCIOWE Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego w prowadzania danych. Mysz (z ang. mouse) – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym systemu komputerowego. Umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Skaner- urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. Do formy elektronicznej. Modem- urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest zamiana danych cyfrowych na analogowe sygnały elektryczne i na odwrót tak, aby mogły być przesyłane i odbierane poprzez linię telefoniczną.

18

19 URZĄDZENIA WYJŚCIOWE Monitor to ogólna nazwa jednego z urządzeń wyjścia do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Zadaniem monitora jest natychmiastowa wizualizacja wyników pracy komputera. Drukarka- urządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, na różne nośniki druku(papier, folia, itp). Ploter- komputerowe urządzenie peryferyjne, służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami, mogące nanosić obrazy, wycinać wzory. Głośnik- przetwornik elektroakustyczny przekształcający prąd elektryczny w fale akustyczną.

20

21 SPRZEDAŻ KOMPUTERÓW - I KW. 2010

22 Agnieszka Niwińska Kinga Lelonek ;))
AUTORKI: Agnieszka Niwińska Kinga Lelonek ;))


Pobierz ppt "BUDOWA KOMPUTERA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google