Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WISZĄCE OGRODY SEMIRAMIDY W BABILONIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WISZĄCE OGRODY SEMIRAMIDY W BABILONIE"— Zapis prezentacji:

1 WISZĄCE OGRODY SEMIRAMIDY W BABILONIE
Siedem cudów świata

2 Spis treści Semiramida Kto odkrył ogrody? Wizje wiszących ogrodów
Wygląd ogrodów Dlaczego zbudowano ogrody? Dlaczego wiszące ogrody Dlaczego cud świata?

3 Semiramida Semiramida – znana z tradycji hellenistycznej i antycznej legendarna królowa babilońska, bohaterka licznych podań i legendarnych opowieści z terenów Bliskiego Wschodu. W rzeczywistości nazywała się Sammuramat i była żoną asyryjskiego króla Samsziadada V.

4 Kto odkrył ogrody? Odkrycie wiszących ogrodów przypisuje się Koldewey’owi, który pisał do Berlina: "odnalazłem wiszące ogrody". Naukowcy próbowali dowieść, że wiszące ogrody nie mogły znajdować się tam, gdzie wskazał Koldewey. Przytaczano różne teorie ale nie ma pewności, która jest prawdziwa. Dziś wiadomo tylko, że zbudował je król Nabuchodonozor II.

5 Wizje wiszących ogrodów
Przez wieki powstały liczne teksty o wiszących ogrodach w Babilonie. Jednak żadne z nich nie przekazują na ich temat żadnych konkretnych informacji. Czasem nawet są one ze sobą bardzo sprzeczne. Dlatego należy przyjąć, iż są one raczej wizją ich autorów, niż rzetelnym opisem faktycznych konstrukcji (dużo takich opisów powstało między innymi w hellenistycznej Grecji).

6 Wygląd ogrodów Wiszące ogrody Semiramidy składały się z siedmiu oddzielnych tarasów, które razem tworzyły jedną całość. Zewnętrzne krawędzie tarasów porośnięte były pnączami, które wiły się ku niższym tarasom, tworząc zieloną, stromą górę z drzewami, żywopłotami, krzewami i kwiatami.

7 Dlaczego zbudowano ogrody?
Prawdopodobnie był to prezent Nabuchodonozora dla żony Semiramidy. Nabuchodonozor kazał zbudować ogrody aby wynagrodzić swe częste nieobecności.

8 Dlaczego wiszące ogrody?
Ogrody wyglądają jakby unosiły się w powietrzu, dlatego są zwane wiszącymi ogrodami.

9 Ten kontrast spowodował, że ogrody Semiramidy zostały cudem świata.
Dlaczego cud świata? W lecie niewolnicy zajęci byli nawadnianiem ogrodów. Były tam Źródełka, wodospady i baseniki, w których pływały kaczki, skakały żaby, latały pszczoły i motyle. Kiedy Babilon prażył się w słońcu w ogrodzie Semiramidy kwitły kwiaty. Ten kontrast spowodował, że ogrody Semiramidy zostały cudem świata.

10 Reasumując; Do naszych czasów nie przetrwały żadne ślady tych ogrodów, jednak musiały istnieć naprawdę, bo wzmianki o nich występują w wielu źródłach historycznych z tamtego okresu.


Pobierz ppt "WISZĄCE OGRODY SEMIRAMIDY W BABILONIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google