Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 II etap edukacyjny PRZYRODA CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE

3 W otoczeniu człowieka drobnoustrojów chorobotwórczych, czyli zarazków, jest wiele. Dostają się one do naszych organizmów z wdychanym powietrzem, wodą, jedzeniem, kontaktem ze śluzówkami, bądź przez otarcia i skaleczenia.

4 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Na szczęście organizm posiada system odpornościowy, który zwalcza większość z nich i dlatego rzadko chorujemy.

5 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Najczęściej chorujemy wtedy, kiedy nasze organizmy są osłabione, np. po długiej podróży, kiedy mało śpimy, lub kiedy jesteśmy przemęczeni. Chorujemy również wtedy, gdy do naszego organizmu dostanie się wyjątkowo dużo zarazków, lub też są one na tyle silne, że systemy obronne naszych organizmów nie są w stanie ich same pokonać.

6 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Na pewno każdy z Was miał kiedyś gorączkę. Nie jest ona przyjemna, ale świadczy o tym, że organizm podjął walkę z zarazkami. Być może już po kilku godzinach intruzi zostaną pokonani i będziecie zdrowi.

7 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Jeśli jednak wirusy i bakterie dostaną się do wnętrza organizmu i nie zostaną pokonane przez nasz system immunologiczny, to wówczas szybko się rozmnażają, powodując chorobę.

8 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Bakterie są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Mają różne kształty: kuliste, spiralne, laseczkowate. Mogą tworzyć skupienia: gronka, nitki albo łańcuszki.

9 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE CHOROBY BAKTERYJNE

10 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Angina objawia się silnym bólem gardła, gorączką i osłabieniem.

11 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Próchnica to niszczenie zębów przez bakterie w wyniku przemian cukru.

12 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Salmonelloza to bardzo niebezpieczne zakażenie bakteriami z nieświeżego i źle przechowywanego pożywienia. Powoduje osłabienie i wysoką gorączkę.

13 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE CHOROBY WIRUSOWE

14 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Wirusy są mniejsze od bakterii i mają prostszą budowę. Aby się rozmnażać, potrzebują się znaleźć w innym organizmie.

15 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Na grypę najczęściej chorujemy wiosną i jesienią. Objawia się gorączką i bólami mięśni, towarzyszy jej katar i kaszel.

16 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Objaw ospy wietrznej to wiele czerwonych plamek na ciele, które przekształcają się w pęcherzyki z płynem i bardzo swędzą.

17 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Świnka polega na powiększeniu ślinianek, które stają się bolesne i powodują opuchnięcie twarzy. Towarzyszy temu gorączka i złe samopoczucie.

18 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Niektórymi chorobami możemy zarazić się od zwierząt. Zwierzęta spotkane w lesie lub na spacerze, zwłaszcza te, które chętnie podchodzą do człowieka, mogą być chore na wściekliznę.

19 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Po każdej zabawie z pupilem należy dokładnie myć ręce, sprzątać nieczystości i nie pozwalać lizać się po twarzy. Nieprzestrzeganie tych zasad może być przyczyną zapalenia skóry lub alergii.

20 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Niektóre rośliny, zwłaszcza nieumyte, mogą powodować groźne zatrucia pokarmowe! Nie jedz nieznanych ani brudnych warzyw i owoców.

21 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Również nie wszystkie grzyby, choć ładne, są jadalne. Niektóre mogą powodować ciężkie zatrucia, a nawet śmierć.

22 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Grzyby to nie tylko takie organizmy, jakie znamy z lasu. Inne gatunki grzybów mogą powodować grzybice skóry, którą można zarazić się nieprzestrzegając zasad higieny.

23 CZYNNIKI CHOROBOTWÓRCZE Aby zmniejszyć ryzyko różnych chorób przestrzegaj poniższych zasad: - staraj się nie przebywać w towarzystwie osób chorych mających katar, kaszel itp., - dokładnie myj ręce wodą i mydłem po każdym przyjściu do domu, zawsze przed posiłkami, na brudnych rękach znajduje się najwięcej zarazków, - jak najmniej dotykaj twarzy, nie oblizuj palców podczas jedzenia, - myj prawidłowo zęby co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, - ubieraj się odpowiednio do pory roku, latem w luźne, przewiewne ubrania, zimą zakładaj szalik i czapkę, - myj warzywa i owoce przed ich zjedzeniem, - jedz wyłącznie produkty mające aktualną datę ważności, - jedz grzyby wyłącznie pewnego pochodzenia.

24 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google