Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SALEZJAŃSKA PROPOZYCJA ŚWIĘTOŚCI. Ofiarujmy młodym Ewangelię Radości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SALEZJAŃSKA PROPOZYCJA ŚWIĘTOŚCI. Ofiarujmy młodym Ewangelię Radości."— Zapis prezentacji:

1 SALEZJAŃSKA PROPOZYCJA ŚWIĘTOŚCI

2 Ofiarujmy młodym Ewangelię Radości

3 Flp 4.4

4 Dla Chrześcijan radość jest obowiązkiem - Św. Paweł Zawsze się radujcie (1 Tes 5,16) Weselcie się nadzieją. W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali (Rz 12.12) Zresztą bracia radujcie się, dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się na duchu, bądźcie jednomyślni, pokój zachowujcie, a Bóg miłości i pokoju będzie z Wami (2 Kor 13, 11)

5 Nie od czasu do czasu, to znaczy, kiedy ktoś czuje się dobrze lub kiedy wszystko jest w porządku - (Rz 5:3). Radość, nie powinna być przypadkowym wydarzeniem, który jest ulotny, chodzi o stałą towarzyszkę życia codziennego Nie chodzi też o radość płynącą z motywacji zewnętrznej (2 Kor 6:10), ale o stałą radość serca.

6 Filippi - więzienie św. Pawła Radość życia w Panu, nie wyklucza cierpienia

7 Dla umocnienia wiary – Flp 1.18, Flp 2.18….. Radość chrześcijańska - ma swoje niezaprzeczalne i jedyne źródło w Bogu, Dawcy wszelkiego dobra. Ściśle wiąże się ona z miłością oraz z pojednaniem z Bogiem i ludźmi. Owocem zaś Ducha jest miłość, radość, pokój… (Ga 5, 22)

8 Opiera się na wierze, nadziei i miłości. Nie jest więc krótkotrwałą emocją ani uczuciem, które zrodziło się pod wpływem wzruszających przeżyć. Jest duchowym darem Boga i decyzją człowieka, aby ten dar przyjąć i pielęgnować. Radość chrześcijańska to owoc zaproszenia Boga w nasze życie i ofiarowania Mu siebie z pełnym zaufaniem i z nadzieją, że Jego wola wobec każdego człowieka i całego świata wypełni się w nas i przez nas.

9

10 Ks. Bosko był przekonany do tego, że nie zachodzi żadna sprzeczność pomiędzy służbą Bogu i szczęśliwym życiem. Wynikało to z intensywnej miłości, jaką żywił do swoich chłopców: ponieważ ich kochał, chciał, aby byli radośni teraz i w wieczności, jak to zwykł powtarzać

11 Błędem jest, zawężać Księdza Bosko jedynie do linoskoczka z Becchi, bo to zawęża jego ideał. Gry, wycieczki, orkiestra, przedstawienia teatralne, święta były środkiem, a nie celem. W sercu miał jedno pragnienie: widzieć ich szczęśliwymi teraz i w wieczności". Ksiądz Bosko wiedział, że młodzi ludzie mają tendencję do naturalnej wesołości, że potrzebują gier zabaw, ale wiedział także, że prawdziwa radość wypływa z serca, w którym mieszka Bóg, serca, które jest wolne i czyste.

12 Wiedz, że nasza świętość tutaj polega na byciu radosnym. Troszczymy się tylko o to, aby unikać grzechu, jak wielkiego nieprzyjaciela, kt ó ry pozbawia nas łaski Bożej i pokoju serca i o to, by dobrze wypełniać nasze obowiązki". Dominik Savio do kolegi w oratorium ks. Bosko RADOŚĆ JAKO DROGA AUTENTYCZNEJ ŚWIETOŚCI RADUJCIE SIĘ…

13 "KAWAŁEK RAJU WYNAGRADZA WSZYSTKO Ks. Św. Jan Bosko Kiedy zaczynałem na Valdocco, żywiłem w sercu pewne marzenie: stworzyć klimat rodzinny dla wielu chłopców, przebywających z dala od domu z powodu pracy, którzy być może nigdy nie zasmakowali oznak prawdziwej miłości. Radość pomogła stworzyć takie środowisko. Pozwoliła pokonać wiele ograniczeń, wynikających z ubóstwa i przywrócić pogodę w wielu sercach.

14 Nadawał duże znaczenie, obchodom świąt, kościelnych i świeckich, jakie miały miejsce: te zawierały ogromny ładunek pedagogiczny i ostatecznie przemawiały do serca. Radość dla Księdza Bosko miała głębokie znaczenie religijne. W jego stylu wychowawczym mieściło się zr ó wnoważone połączenie sacrum profanum, natury i łaski. Długo nie czekał na owoce. W autobiografiach, które napisał, stwierdził: "Każdy z nich, przywiązując się do tej mieszaniny pobożności, zabawy i wycieczek, był ze mną tak zaprzyjaźniony, że nie tylko był bardzo posłuszny moim poleceniom, ale z niecierpliwością oczekiwał, abym powierzył mu do wykonania jakieś zadanie".

15 Pamiętam, jakby to było dzisiaj: wchodziliśmy do różnych wiosek z orkiestrą na czele, byliśmy przyjmowani przez proboszczów, gospodarzy miejsca, którzy zapewniali nam szczęśliwy pobyt i codzienne pożywienie. Doceniał rolę teatru, muzyki, pieśni. Przygotowywał w najmniejszych szczegółach, słynne przechadzki jesienne.: Były to wytężone dni: odwiedziny osób godnych szacunku, nabożeństwa rano i wieczorem, występy orkiestry, przedstawienia teatralne na improwizowanych scenach na głównym placu. I niekończące się salwy śmiechu. Śmiechu, który pozostawiał wspomnienie pogodnej radości.

16 Pierwsze słowa, jakie chłopcy mogli przeczytać, były następujące: "Pierwszym i gł ó wnym oszustwem, jakim diabeł zwykł oddalać młodzież od cn ó t, jest uzmysłowienie jej, że służenie Bogu polega na przygnębiającym życiu. Chcę was nauczyć metody życia chrześcijańskiego, kt ó ra może was uczynić jednocześnie radosnymi i zadowolonymi, wskazując wam, jaka jest prawdziwa rozrywka i prawdziwa przyjemność... Służyć Panu i być radosnym

17 Św. Paweł Żyć radością w Panu Flp 4.4 Zawsze się radujcie Flp 4.4 Flp 4, 8-9 Dążcie do doskonałości, pokrzepiajcie się na duchu, bądźcie jednomyślni (2 Kor 13, 11. 13). Być szczęśliwym w służbie Bogu Kolce życia staną się kwiatami wieczności. Bądź radosny, ale Twoja radość niech będzie wolna od grzechu Misjonarze rówieśników poprzez apostolat radości Ks. Bosko

18 Radujcie się bracia w Panu, jeszcze raz powtarzam, radujcie się ! Flp 4.4

19 Życzę radości w Chrystusie s. Ewa Stefan Na podstawie kazania Ks. Generała – Ks. Pascuala Cháves Villanueva, które wygłosił podczas Eucharystii na Colle Don Bosco na rozpoczęcie 2 roku przygotowań do jubileuszu Dwustulecia urodzin Ks. Bosko


Pobierz ppt "SALEZJAŃSKA PROPOZYCJA ŚWIĘTOŚCI. Ofiarujmy młodym Ewangelię Radości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google