Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maltańska Służba Medyczna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maltańska Służba Medyczna"— Zapis prezentacji:

1 Maltańska Służba Medyczna
Agata Bodzińska kl. Ib

2 Plan prezentacji Czym jest Maltańska Służba Medyczna (MSM)?
Czym się zajmuje MSM? Historia MSM Symbol MSM Władze MSM „Mundur” maltańczyka Co zrobić, aby zostać maltańczykiem? Kursy pierwszej pomocy Maltańczycy o MSM Zdjęcia z akcji

3 Czym jest Maltańska Służba Medyczna?
Maltańska Służba Medyczna jest to grupa osób, które dobrowolnie zgromadziły się, aby działać w oparciu o podstawy wiary katolickiej i hasło Zakonu Maltańskiego: „Obrona wiary i pomoc potrzebującym”. Każdy członek MSM ukończył kurs pierwszej pomocy przed medycznej. W Polsce istnieje ponad 35 oddziałów MSM.

4 Czym zajmuje się MSM? Podstawową formą działalności Maltańskiej służby Medycznej jest medyczne zabezpieczanie pielgrzymek, uroczystości religijnych, zawodów sportowych, koncertów i innych imprez kulturalnych. Największe osiągnięcia to zabezpieczenia pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II i Benedykta XVI. MSM prowadzi działalność wychowawczą wśród młodzieży tworząc grupy kadetów. Pomaga także biednym rodzinom, w domach dziecka i pracując w szpitalach. Organizuje także pokazy pierwszej pomocy w szkołach i zawody 1. pomocy. Niektóre oddziały mają możliwość transportowania chorych własnymi karetkami.

5 Historia MSM Maltańska Służba Medyczna powstała w 1990r. Na życzenie J. Em. Ks. Franciszka Kardynała Macharskiego na wzór Służb z Niemiec i Irlandii. Maltańska Służba Medyczna jest stowarzyszeniem zarejestrowanym przez Związek Polskich Kawalerów Maltańskich Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim, które jest świecką organizacją religijną z siedzibą w Krakowie.

6 Symbol MSM Symbolem MSM jest Krzyż Maltański. Jego 4 ramiona symbolizują 4 cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo. Każde z ramion rozdziela się na 2 kolejne i w ten sposób powstaje ich 8, które symbolizują 8 Błogosławieństw. Kolor biały jest symbolem czystości

7 Władze MSM Główne władze MSM to: Zarząd Główny MSM, Główna Komisja Rewizyjna i Główny Sąd Koleżeński. Komendantem głównym jest prof. dr. hab. Henryk Kubiak KM. W poszczególnych miastach Zarząd Główny może powołać Oddziały, na których czele stoją zarządy oddziałów.

8 Mundur maltańczyka: Na akcjach w „plenerze” maltańczycy noszą czerwone kamizelki lub czerwone kurtki z krzyżem maltańskim, a na ważniejsze uroczystości są niebieskie bądź szare koszule i granatowe swetry również z symbolami Maltańskiej Służby Medycznej. Kadeci mają białe koszule i czerwone chustki.

9 Co zrobić, aby zostać maltańczykiem?
Należy w danym oddziale MSM odbyć tzw. okres próbny podczas którego jest się członkiem Maltańskiego Korpusu Kadetów. Po tym czasie odbywa się kurs pierwszej pomocy przed medycznej prowadzony przez instruktorów MSM. Należy zdać egzamin kończący kurs i złożyć deklarację, która zawiera między innymi informację o tym, że jest się praktykującym katolikiem.

10 Kursy pierwszej pomocy:
Na kursie omawiane są takie zagadnienia jak: reanimacja, wstrząs, porażenie słoneczne, choroby układu krwionośnego, astma, porażenie prądem, uraz brzucha, oparzenia, odmrożenia, złamania, zatrucia. W kursie może uczestniczyć każdy, kto skończył 16 lat. Kurs może być prowadzony tylko przez odpowiednio przeszkolonych instruktorów maltańskich, jest zakończony egzaminem praktycznym i teoretycznym.

11 Maltańczycy o MSM Maltańczycy mówią, że działanie w Służbie Maltańskiej daje im wiele satysfakcji. Czują, że są komuś potrzebni i mają wiele radości to, że mogą dać cokolwiek z siebie drugiemu człowiekowi. Jest to tez możliwość poznania wielu ludzi o podobnych zainteresowaniach.

12 Zdjęcia z akcji

13

14

15


Pobierz ppt "Maltańska Służba Medyczna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google