Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zakładanie nowego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży -od czego zacząć?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zakładanie nowego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży -od czego zacząć?"— Zapis prezentacji:

1 Zakładanie nowego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży -od czego zacząć?

2 CZYM JEST KSM? Zakładanie nowego oddziału KSM Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest ogólnopolskim stowarzyszeniem skupiającym młodzież Katolicką w wieku 14-30 lat. W Polsce KSM zrzesza ok. 30 tys. osób w ponad 2000 oddziałach działających na terenie 41 diecezji.

3 Zakładanie nowego oddziału KSM Zasadniczym celem Stowarzyszenia jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. Statut KSM, § 13

4 Zakładanie nowego oddziału KSM KSM ma swoich patronów, bł. Karolinę Kózkównę i św. Stanisława Kostkę.

5 CO JEST POTRZEBNE DO ZAŁOŻENIA ODDZIAŁU? Zakładanie nowego oddziału KSM Warunkiem koniecznym do założenia oddziału są chęci Oprócz tego, aby oddział powstał, potrzebne jest 5 osób i ksiądz asystent.

6 Zakładanie nowego oddziału KSM Aby oddział mógł funkcjonować, należy powołać kierownictwo. W skład kierownictwa oddziału wchodzą: -prezes, -z-ca prezesa, -skarbnik, -sekretarz, -z-ca sekretarza. Obowiązki członków kierownictwa wymienione są w Statucie KSM.

7 CZŁONKOSTWO I DZIAŁANIE W KSM Zakładanie nowego oddziału KSM Działanie w KSMie jest oparte na dwóch podstawowych filarach: akcji i formacji.

8 Zakładanie nowego oddziału KSM Formacja jest najważniejsza w oddziale. Bez formacji nie ma akcji. Przygotowane zostały pomocnicze materiały formacyjne, które warto jest wykorzystać. Dodatkowe materiały można nabyć na wszystkich spotkaniach, zjazdach i innych wydarzeniach KSM.

9 Zakładanie nowego oddziału KSM Akcja też jest ważna, ale oddział nie może funkcjonować tylko na zasadzie od akcji do akcji, bo należymy stowarzyszenia KATOLICKIEGO, a to do czegoś zobowiązuje. Bez modlitwy i formacji nic nie jest możliwe.

10 Zakładanie nowego oddziału KSM W KSM są podejmowane akcje o charakterze ogólnopolskim, m.in.: Debaty Walentynkowe i akcja Flaga w Twoim oknie Zachęcamy do zorganizowania przez oddział chociaż jednej z tych akcji.

11 Zakładanie nowego oddziału KSM Za inspirację do działania mogą posłużyć dokonania innych oddziałów, chociażby KSM Rzekuń.

12 STRONA INTERNETOWA KSM DŁ Zakładanie nowego oddziału KSM www.ksm-lomza.plwww.ksm-lomza.pl to strona, z którą powinien zapoznać się każdy członek KSM. Zakładki, na które warto zwrócić uwagę to: ZARZĄD DIECEZJALNY (znajdziesz tam informacje i kontakt do osób wchodzących w skład zarządu KSM DŁ).

13 Zakładanie nowego oddziału KSM Kolejna ważna zakładka to ODDZIAŁY. Warto zajrzeć na podstrony oddziałów, które przesłały swoje zdjęcia, historię oddziału itp. Każdy oddział może mieć swoją własną podstronę, do czego gorąco zachęcamy. Aby ją utworzyć, wystarczy wysłać materiały na email: biuro@ksm-lomza.pl

14 Zakładanie nowego oddziału KSM Ostatnia ważna zakładka to MATERIAŁY DO POBRANIA. Można tam znaleźć gotowe wzory dokumentów KSM.

15 Zakładanie nowego oddziału KSM Aby ułatwić śledzenie na bieżąco nadchodzących wydarzeń powstała zakładka W NAJBLIŻSZYM CZASIE… Wymienione są w niej najważniejsze wydarzenia KSMowskie.

16 REKLAMA ODDZIAŁU I POZYSKIWANIE NOWYCH CZŁONKÓW Zakładanie nowego oddziału KSM Najlepszym sposobem powiększenia oddziału o nowych członków jest przeprowadzenie spotkań w szkołach.

17 Zakładanie nowego oddziału KSM Nie jest to trudne, wystarczy przygotować krótką prezentację o Stowarzyszeniu, opowiedzieć o KSMie i akcjach przeprowadzanych w oddziale. Jeśli dana osoba widzi, że można dobrze się bawić i jednocześnie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, to zachęca ją to do dołączenia do wspólnoty.

18 Zakładanie nowego oddziału KSM Dobrą reklamą oddziału jest utworzenie tzw. fanpejdża na Facebooku, tak jak np. KSM przy parafii Krzyża Św. w Łomży.

19 ZJAZDY DIECEZJALNE Zakładanie nowego oddziału KSM Udział w zjazdach diecezjalnych jest OBOWIĄZKOWY. Ważne, aby każdy oddział reprezentowała chociaż jedna osoba.

20 SKŁADKI CZŁONKOWSKIE Zakładanie nowego oddziału KSM Każdy oddział ma obowiązek przekazywania co miesiąc do skarbnika diecezjalnego SKŁADEK CZŁONKOWSKICH. Wysokość jednej składki to złotówka od członka. Z tej kwoty 50gr przekazywane jest to Zarządu ogólnopolskiego, a reszta zostaje w kasie diecezjalnej. Składki można przekazywać skarbnikowi np. podczas zjazdów.

21 PROBLEMY W ODDZIAŁACH Zakładanie nowego oddziału KSM Jeśli w oddziale powstał jakiś problem, warto powiadomić o nim kogoś z Zarządu i wspólnie pomyśleć nad jego rozwiązaniem.

22 POMOC INNYM ODDZIAŁOM Zakładanie nowego oddziału KSM Kiedy widzicie, że w sąsiednim oddziale coś jest nie tak, spróbujcie pomóc rozwiązać konflikt/problem. Być może potrzebuje on wsparcia ze strony innych KSMowiczów.

23 ZAKŁADANIE NOWYCH ODDZIAŁÓW Zakładanie nowego oddziału KSM Na mapie diecezji jest wiele miejsc, gdzie jeszcze nie utworzono oddziału KSM, może warto spróbować pomóc w założeniu nowego oddziału? Parafie, gdzie mógłby powstać nowy oddział to m.in.: Małknia, Nowogród, Tykocin, Wąsosz, Andrzejewo, Poświętne, Szepietowo, Kobylin, Grajewo, Jedwabne, Piekuty, Szczuczyn, Śniadowo… KSM może powstać w każdej parafii, gdzie są młodzi ludzi gotowi, by służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie!

24 AKCJA REANIMACJA! Zakładanie nowego oddziału KSM Na mapie diecezji są także miejsca, gdzie jeszcze niedawno istniał oddział KSM. Warto jest porozmawiać z osobami, które były w tych oddziałach i pomóc im wznowić działalność. Wskazówki, jak pomagać, można znaleźć w podręczniku KSM, który jest do pobrania.

25 BĄDŹCIE ZAWSZE GOTÓW! CHOCIAŻ NIE ZAWSZE JEST KOLOROWO I PRZYJEMNIE, TO PAMIĘTAJCIE, ŻE WSZYSTKO CO ROBIMY, ROBIMY NA CHWAŁĘ BOŻĄ! Zakładanie nowego oddziału KSM

26 AKCJA REANIMACJA! Zakładanie nowego oddziału KSM Na mapie diecezji są także miejsca, gdzie jeszcze niedawno istniał oddział KSM. Warto jest porozmawiać z osobami, które były w tych oddziałach i pomóc im wznowić działalność. Wskazówki, jak pomagać, można znaleźć w podręczniku KSM, który jest do pobrania.


Pobierz ppt "Zakładanie nowego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży -od czego zacząć?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google