Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Etapy leczenia endodontycznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Etapy leczenia endodontycznego"— Zapis prezentacji:

1 Etapy leczenia endodontycznego
Mateusz Kufieta

2 Metoda ekstyrpacji (wyłuszczania) miazgi kanałowej po uprzedniej dewitalizacji:

3 Otwarcie ubytku Usunięcie zębiny próchnicowej oraz zdemineralizowanego szkliwa tak aby uzyskać szczelność wypełnienia czasowego (usunięcie zębiny zdemineralizowanej, próchnicznej przynajmniej na tyle aby było miejsce na wkładkę dewitelizacyjną. Niezbędne jest doczyszczenie brzegów ubytku, a zwłaszcza brzegu przydziąsłowego – daje to nam szczelność brzeżną

4 Obnażenie miazgi, trepanacja stropu komory lub ściany dokomorowej (celem trepanacji jest: zmniejszenie ciśnienia wewnątrzkomorowego, wypłynięcie wysięku, bezpośredni kontakt leku z miazgą. Pominięcie tego etapu lub wykonanie go niestarannie jest przyczyną następowego bólu spowodowanego przekrwieniem i obrzękiem miazgi pod wpływem wkładki dewitalizacyjnej)

5 Założenie wkładki dewitalizacyjnej i czasowego wypełnienia (zakładamy parapastę w ilości odpowiadającej wielkości ziarna gorczycy na okres od 7 do 15 dni, skuteczność jej zależy od kondycji miazgi. We wkładkach znajduje się środek znieczulający. Można założyć pod wypełnienie tymczasowe watę nasączoną kamfenolem, który pomaga w przejściu pasty formę łatwiej dyfundującą. Poza tym wata stanowi niejako resor oraz resorbuje ewentualne płyny wysiękowe) inaczej w zdrowej, inaczej w chorej. Jeśli występuje ból znaczy to że wkładka mogła się przesunąć i miazga styka się bezpośrednio z materiałem czasowym.

6 II Wizyta – wyłuszczenie miazgi
Badanie na opuk pionowy i poziomy (dostarcza nam to informacji o sposobie dalszego postępowania – kontynuować czy zmienić sposób leczenia. Jeśli jest reakcja to znaczy że środek zadziałał za mocno albo nie zadziałał w ogóle)

7 Usunięcie wkładki dewitalizacyjnej, przepłukanie jamy ustnej
Dokończenie opracowywania ogniska próchnicowego lub otworu trepanacyjnego – wykonanie poszerzenia ułatwiającego dostęp komory i kanałów korzeniowych (tzw. Poszerzenie ułatwiające wgląd i pracę w kanałach – wykonujemy poszerzenie sięgające 1mm za oś zęba w celu otrzymania prostego dojścia do kanałów)

8 Opracowanie komory zęba
Otwarcie komory, usunięcie stropu komory (dużą różyczką poszerza się wejście do komory zaczynając od wejścia a następnie kierując się wzdłuż ścianek komory) Usunięcie miazgi komorowej – amputacja miazgi (usuwamy miazgę komorową wydrążaczem lub dużą różyczką) Opracowanie zachyłków ścian komory – prawidłowe opracowanie komory zęba zapobiega pozostawieniu martwych tkanek których obecność może spowodować przebarwienie zęba (kolor czarny), infekcje i reinfekcje jam zęba. Umożliwia zaś dokładne wypełnienie jam zęba. Wprowadzamy wiertło do komory (najlepiej używać wierteł tępo zakończonych tzw. Wierteł łysych) uruchamiamy je i prowadzimy w kierunku powierzchni żującej lub brzegu siecznego. Do badania nawisów w rogach komór używamy zgłębnika z pazurkiem i wydrążacza.

9 Opracowanie ujść kanałowych, wymycie i osuszenie (do tego celu używamy wierteł o przedłużonym trzonku, openera, wierteł typu Gates) Opracowanie kanału Wypełnienie kanału korzeniowego Wykonanie Zdjęcia RTG Wypełnienie komory i ubytku oraz wykończenie wypełnienia, w przypadku wypełnienia kanału pastą można wypełnienie ostateczne wykonać na następnej wizycie

10 Bardzo ważne podczas leczenie endodontycznego jest zakładanie szczelnego wypełnienia czasowego. Szczelne zamknięcie ubytku ma decydujący wpływ na wyniki leczenia. W tym celu należy stosować tlenek cynku z eugenolem, cementy glass- jonomerowe, gotowe preparaty jak Cavit, IRM, Cariosan. Nie wolno pomijać dokładnego opracowywania brzegu ubytku. Zaleca się maksymalnie ograniczyć liczbę wizyt w trakcie leczenia endodontycznego. Od momentu usuwania stropu komory aż do wypełnienia ostatecznego pracujemy bez dostępu śliny w warunkach aseptycznych.

11 Dziękuję


Pobierz ppt "Etapy leczenia endodontycznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google