Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uwaga! Aby przejść do następnego slajdu należy kliknąć gdziekolwiek Aby zobaczyć rysunek w powiększeniu należy na niego kliknąć Aby zakończyć pokaz należy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uwaga! Aby przejść do następnego slajdu należy kliknąć gdziekolwiek Aby zobaczyć rysunek w powiększeniu należy na niego kliknąć Aby zakończyć pokaz należy."— Zapis prezentacji:

1 Uwaga! Aby przejść do następnego slajdu należy kliknąć gdziekolwiek Aby zobaczyć rysunek w powiększeniu należy na niego kliknąć Aby zakończyć pokaz należy wybrać taką opcję w menu umieszczonym w prawym dolnym rogu ekranu Aby przerwać animację elementów na leży kliknąć gdziekolwiek Prezentacja Isi wykonana jako prezent świąteczny dla Taty. Każdy chciałby dostać taki prezent!Isi 24.12.2004

2

3

4 Nepomuk Historia wierszem pisana

5

6 O Nepomuku Było to kilka wieków temu działo się w Czechach nad Wełtawą. Król wielce srogi rządził wtedy i bardzo cieszył się swą sławą. Jan to nadworny ksiądz jego i właśnie on co dzień wieczorem spowiada króla i królową za ich grzechów całą sforę. Jan pochodzi z Nepomuka Więc Nepomuk nań wołamy A już na następnej stronie Dalszy ciąg historii mamy.

7

8 Tajemnicza spowiedz Więc razu pewnego królowa przed księdzem Janem Nepomukiem. Swoje złe uczynki wymienia a Nepomuk daje pokutę. Lecz później król co był ciekawski prosi księdza Nepomucena, aby wyjawił mu w sekrecie co królowa ma na sumieniu Jednak dzielny ksiądz Jan Nepomuk Milczy, słowa królowej kryje Gdyż obowiązkiem wszystkich księży Jest nie mówić spowiedzi czyjejś.

9

10 Okrutna kara króla Okrutny król wściekły na Jana swym sługom taki rozkaz daje: Wyrwać mu język niewdzięczny i utopić go w rzece Wełtawie. Tak oto idą wraz z księdzem Na most co nad rzeką prowadzi Ostatni odmawia już pacierz Lecz w myśli, bo język urwali. Już wpadł do wody Jan Nepomuk I tak oto legenda głosi: Gdy wyzionął Nepomuk ducha Pięć gwiazdek się nad nim unosi

11

12 Nepomuk dzisiaj A gdzie Jana Nepomucena Możemy dzisiaj zobaczyć? Na rzeźbach i na obrazach -to ulubiony święty Taty. Język mu kiedyś wyrwany Na podeście widnieje czasem. Janek stoi w swojej sutannie I czapkę kapłańską ma zawsze. Na znak, że nie wyrzekł się Boga W jednej ręce trzyma krzyż święty W drugiej palmę – męczeństwa symbol Lecz mimo to jest uśmiechnięty

13

14 Koniec Jeszcze raz


Pobierz ppt "Uwaga! Aby przejść do następnego slajdu należy kliknąć gdziekolwiek Aby zobaczyć rysunek w powiększeniu należy na niego kliknąć Aby zakończyć pokaz należy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google