Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Majówka na Morawach 01 – 05 maj 2013. Morawy. Morawy to kraina historyczna we wschodniej części dzisiejszych Czech. To jedna z trzech krain wchodzących.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Majówka na Morawach 01 – 05 maj 2013. Morawy. Morawy to kraina historyczna we wschodniej części dzisiejszych Czech. To jedna z trzech krain wchodzących."— Zapis prezentacji:

1 Majówka na Morawach 01 – 05 maj 2013

2 Morawy. Morawy to kraina historyczna we wschodniej części dzisiejszych Czech. To jedna z trzech krain wchodzących w skład tego państwa (22 349 km2). Czechy, Morawy i Śląsk Czeski tworzą Republikę Czeską. Morawy słyną z zabytków UNESCO, zamków i pałaców, wina, tradycji folklorystycznych i zabytków techniki.

3 Archikatedra kościoła rzymsko- katolickiego w Ołomuńcu w Czechach. Archidiecezja pełni rolę archidiecezji metropolitarnej metropolii morawskiej. Poczatkowo jako diecezja w ramach metropolii Moguncji została założona w 1063 r. dzięki królowi Wratysławowi. Jest tutaj muzeum diecezjalne.

4 Wykopaliska archeologiczne położone blisko Mikulčic (Miculčice to stolica wielkich Moraw) w Czechach, we wsi Hodonin. Na przełomie VIII i IX wieku Została zbudowana osada, siedziba jednego z książąt morawskich. Wykopalisko aspiruje do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

5 Skansen archeologiczny ukazujący życie Słowian we wczesnym średniowieczu.

6 Velehrad bazylika Najświętszej Marii Panny i świętych Cyryla i Metodego z XII – XVII w. - duchowe centrum Moraw.

7 Morawska Biblioteka Narodowa w Brnie.

8 Biblioteka w Brnie, na każdym regale numery według klasyfikacji dziesiętnej UKD wraz z opisem słownym co znajduje się na półce. Wolny dostęp do półek.

9 Jak każda biblioteka posiada swój regulamin. Książki wypożycza się za kaucją, można skanować, drukować je, korzystać z komputera po zarejestrowaniu się. Książki opisane w systemie Aleph. Znajduje się tu katalog online. W bibliotece jest 15 000 woluminów. W bibliotece na piętrach są galerie z wykonanych prac w projektach, konkursach. Biblioteka współpracuje z wieloma uniwersytetami w ramach projektów w tematyce: holocaust, faszyzm, komunizm. Średniowieczne rękopisy i stare rzadkie książki, stare czasopisma i gazety digitalizuje się od roku 2012 na specjalnych szwajcarskich maszynach. Znajduje się tu oddzielnie na piętrach czytelnia naukowa przyrodnicza i techniczna, inne pietro czytelnia humanistyczna, inne pietro zagraniczne książki, na parterze wypożyczalnia, sale konferencyjne.

10 Galerie biblioteki w Brnie Galerie pokazują prace wykonane podczas konkursów, projektów organizowanych w bibliotece, wystawy innych prac.

11 Katalogi w bibliotece w Brnie

12 Pomieszcze - nia biblioteki.

13 Pokój w którym skanuje się książki. Jest kamera, urzadzenie skanujace połączone z komputerem. Tu skanuje się mapy i książki.

14

15 Biblioteka w Melku w Austrii. Po kościele, biblioteka u Benedyktynów jest w rankingu pomieszczeń klasztoru najważniejsza. Biblioteka Opactwa Benedyktynów dziś obejmuje 1888 Rękopisów, 750 inkunabułów(drukowane przed 1500 r.). 1700 prac z XVI w., 18000 z XVIII w.. Wraz z nowymi książkami liczba książek wynosi około 100 tys. ksiażek. Na półkach są biblie, orzecznictwo, historia, encyklopedie barokowe. Więcej: www.stiftmelk.at

16 Biblioteka Opactwa Benedyktynów w Melku w Austrii.

17 Biblioteka Opactwa Benedyktynów w Melku.

18

19 Kościół w Melku

20 Zespół klasztorno-pałacowy z XVII w. Arcyopactwo cesarskie Melk.

21 Altenburg w Austrii Opactwo Benedyktynów Wybudowane w wieku XVII i XVIII klejnot architektury barokowej.

22 Biblioteka w klasztorze Cystersow w Altenburg. Zwiedzałam też bibliotekę w klasztorze Cystersów w Altenburg w Austrii. Oprócz rękopisów liturgicznych, tekstów biblijnych i reguł Benedyktynów znajduje się filozofia, teologia, biblie. Po 1981 roku sekwencje starych zasobów zostały poważnie zakłócone, gdy doszły książki takie jak encyklopedie, słowniki, mitologia, fizyka, astronomia, medycyna, matematyka, historia sztuki i inne. Również teksty kazań liturgicznych. Jest tu około 37 tys. książek. W bibliotece wykonują projekty, obecnie ograniczają się do opisu kolekcji i naukowych fragmentów hebrajskich.

23 Opactwo Benedyktynów w Altenbergu

24 Altenberg

25

26 Znojmo – Rotunda św. Katarzyny z XI w. (cykl fresków z XII w.)

27

28 1-5 maj 2013r. To był mój pobyt na Morawach. Malinowska Wiesława Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Majówka na Morawach 01 – 05 maj 2013. Morawy. Morawy to kraina historyczna we wschodniej części dzisiejszych Czech. To jedna z trzech krain wchodzących."

Podobne prezentacje


Reklamy Google