Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA SĄDECKIEJ POLICJI W 2013 ROKU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA SĄDECKIEJ POLICJI W 2013 ROKU"— Zapis prezentacji:

1 NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA SĄDECKIEJ POLICJI W 2013 ROKU

2 Wraz z nadejściem Nowego Roku zmieniło się kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu – dotychczasowy komendant, insp. Henryk Koział przekazał jednostkę i stanowisko insp. Markowi Rudnikowi. Miniony rok był dla sądeckich policjantów bardzo pracowity. Dzięki wielomiesięcznym, intensywnym działaniom wiele spraw zostało rozwikłanych, a sprawcy tych czynów zostali ukarani. Do jednych z bardziej spektakularnych sukcesów należało rozbicie grup czerpiących korzyści z nierządu oraz handlujących narkotykami na terenie kilku powiatów, czy przedstawienie 41 zarzutów mężczyźnie wytropionemu przez policyjnego psa Gabona. Policjanci zatrzymali też sprawców wielu włamań i kradzieży, do których dochodziło na terenie miasta i powiatu. Funkcjonariusze dokładali wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Sądecczyzny, jak i turystom goszczącym w naszym regionie. Dbali również o bezpieczeństwo na drogach, prowadzili liczne spotkania i kampanie prewencyjne skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Dobra praca i profesjonalizm sądeckich policjantów zostały docenione. Sierż. szt. Maciej Kuźma znalazł się w gronie najlepszych dzielnicowych w naszym kraju – zajął III miejsce w VI Ogólnopolskich Zawodach Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”.

3 INSP. MAREK RUDNIK NOWYM KOMENDANTEM POLICJI W NOWYM SĄCZU
25 lutego 2013 roku, insp. Henryk Koział, dotychczasowy Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu uroczyście przekazał jednostkę i stanowisko swojemu następcy – insp. Markowi Rudnikowi. W uroczystości brało udział wielu zaproszonych gości m.in. Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Małopolski Komendant Wojewódzki Policji - nadinsp. Mariusz Dąbek oraz jego Zastępcy – mł. insp. Paweł Dzierżak oraz insp. Jacek Fabisiak, parlamentarzyści, władze Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, burmistrzowie i wójtowie, przedstawiciele sądu, prokuratury, służb mundurowych i wielu innych instytucji, w tym duchowieństwo. Nowy komendant gratulował odchodzącemu komendantowi insp. Henrykowi Koziałowi wielu osiągnięć, wręczając na znak wielkiej sympatii i przyjaźni, to co jego zdaniem jest najcenniejsze w Bochni, a mianowicie bryłę bocheńskiej soli.

4 POLICJANCI ZATRZYMALI SPRAWCĘ NAPADU NA BANK
Dzięki wytrwałej pracy sądeckich funkcjonariuszy Policji sprawca rozboju na placówkę bankową z 2011 roku został ustalony i zatrzymany. Przypomnijmy, zdarzenie miało miejsce 20 grudnia 2011 roku około godz. 16:00 w Nowym Sączu. Do placówki bankowej wszedł zamaskowany mężczyzna. Grożąc niebezpiecznym przedmiotem zażądał wydania pieniędzy. Pracownicy  banku w obawie o swoje zdrowie i życie wydali mu gotówkę. Mężczyzna schował pieniądze do kieszeni kurtki, po czym  wyszedł z placówki i oddalił się w nieznanym kierunku. W czasie zdarzenia w placówce przebywało tylko dwóch pracowników. 27 grudnia 2011 roku w tej sprawie wszczęto śledztwo, które zostało umorzone w marcu 2012 roku. Jednak dzięki wytrwałej pracy policjantów Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, którzy skrupulatnie sprawdzali każdą poszlakę, udało się zgromadzić materiał dowodowy pozwalający podjąć na nowo sprawę rozboju.  31 stycznia 2013 roku w efekcie prowadzonych działań sądeccy policjanci zatrzymali 29-letniego mężczyznę (bez stałego miejsca zamieszkania), podejrzanego o rozbój na placówkę bankową. Mężczyźnie przedstawiono zarzut z art. 280 § 2 kk (rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia, za co grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata). Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Ponadto przeciwko mężczyźnie Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu prowadziła postępowanie w sprawie oszustw dokonanych w 2011 roku. Mężczyzna min. pożyczał pieniądze od znajomych, nie mając zamiaru ich zwracać.  W tej sprawie usłyszał cztery zarzuty.

5 SĄDECZANIE ZATRZYMANI ZA NAKŁANIANIE DO PROSTYTUCJI I UŁATWIANIE NIERZĄDU
Przez kilka miesięcy policjanci Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego z Nowego Sącza prowadzili czynności wobec kilku mężczyzn z Nowego Sącza, którzy na terenie miasta prowadzili nielegalne agencje towarzyskie. W skutek intensywnych działań 13 lutego 2013 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego w Nowym Sączu, przy wsparciu funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy z nakłaniania do prostytucji i ułatwiania nierządu uczynili stałe źródło swojego dochodu. Na wniosek sądeckiej Prokuratury Rejonowej, Sąd Rejonowy w Nowym Sączu zastosował wobec mężczyzn środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzani są mieszkańcami Nowego Sącza w wieku 29 i 30 lat. Sprawcom zarzucono, że w okresie około 2 lat w Nowym Sączu, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami prowadzili nielegalne agencje towarzyskie na terenie miasta Nowego Sącza, jak również nakłaniali do prostytucji i ułatwiali nakłanianie nierządu, czerpiąc z tego procederu korzyści. Mężczyznom grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

6 USTALONY SPRAWCA UGODZENIA NOŻEM 15-LATKA
W wyniku intensywnych czynności operacyjno-dochodzeniowych realizowanych przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, w sprawie ugodzenia nożem 15-latka, do którego doszło 18 lutego 2013 roku przy ulicy Batalionów Chłopskich w Nowym Sączu, w oparciu o zebrany materiał dowodowy ustalono sprawcę, którym okazał się nieletni mieszkaniec Nowego Sącza (l. 16). Sprawcy zarzucono dokonanie czynu karalnego w postaci uszkodzenia ciała poprzez pchnięcie nożem i spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała 15-latka, realnie zagrażającemu jego zdrowiu i życiu, tj. o czyn z art. 156 par. 1 pkt. 2 kk, za co grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawca w trakcie przesłuchania w obecności rodziców przyznał się do zarzuconego mu czynu.

7 SĄDECCY POLICJANCI ROZBILI „GANG” DILERÓW NARKOTYKOWYCH
Sądeccy policjanci przy współpracy z antyterrorystami z Krakowa, 23 kwietnia 2013 roku zatrzymali 11 mężczyzn, którzy na terenie Nowego Sącza i okolicznych miejscowości wprowadzili do obrotu narkotyki o wartości 270 tys. złotych. Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności. Podejrzanym mężczyznom przedstawiono m.in. zarzuty z art. 56, 58 i 59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, tj. wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających oraz udzielania, nakłaniania i ułatwiania użycia substancji psychotropowych, również w celu uzyskania korzyści majątkowych. Mężczyźni pochodzą z terenu Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, są w wieku od 20 do 26 lat. Na terenie Sądecczyzny wprowadzili w obieg ponad 4 kilogramy środków odurzających o czarnorynkowej wartości 270 tys. złotych. W ramach częściowej realizacji sprawy przedstawiono zarzuty jedenastu podejrzanym, natomiast w stosunku do sześciu zatrzymanych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres od dwóch do trzech miesięcy.

8 SPRAWCY GRUPOWEGO POBICIA ZATRZYMANI PRZEZ SĄDECKICH POLICJANTÓW
Sądeccy policjanci zatrzymali sprawców pobicia trzech mieszkańców Nowej Wsi i mieszkanki Muszyny, do którego doszło 19 maja 2013 roku około godziny 21:00 w Łabowej.   W wyniku czynności operacyjnych sądeccy policjanci ustalili kilka osób podejrzewanych o udział w tym zdarzeniu. Podjęte czynności procesowe doprowadziły do zatrzymania sześciu osób, z czego czterem mieszkańcom Łabowej postawiono zarzut, że 19 maja 2013 roku w miejscowości Łabowa, działając umyślnie, publicznie i bez powodu, wspólnie i w porozumieniu z innymi ustalonymi osobami wzięli udział w pobiciu czterech osób, narażając ich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 par. 1 kodeksu karnego lub art. 157 par. 1 kodeksu karnego, za co grozi siedem i pół roku pozbawienia wolności, z uwagi na to, że czynu dopuścili się z pobudek chuligańskich. Ponadto dwóm zatrzymanym mieszkańcom Łabowej w wieku 20 i 22 lata, postawiono zarzut wywierania wpływu na pokrzywdzonego, poprzez grożenie mu pozbawieniem życia w przypadku zawiadomienia Policji, tj. o przestępstwo z art. 245 kodeksu karnego. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu wystąpiła z wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu o zastosowanie przez Sąd Rejonowy w Nowym Sączu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania dla czterech zatrzymanych mężczyzn.

9 41 ZARZUTÓW DLA WŁAMYWACZY WYTROPIONYCH PRZEZ GABONA
Poszukiwanym mężczyznom, do których policjantów doprowadził pies tropiący Gabon, przedstawiono 41 zarzutów włamań do altan na terenie ogródków działkowych w Nowym Sączu. Policjanci, którzy w nocy z 19 na 20 maja patrolowali ulicę Lenartowicza w Nowym Sączu, w rejonie skrzyżowania z ulicą Mickiewicza zauważyli porzucone za przejazdem kolejowym dwa foliowe worki, w których znajdowały się przewody elektryczne. Na miejscu natychmiast pojawił się policyjny przewodnik z psem tropiącym. Po chwili pies doprowadził policjantów do przydrożnego przepustu pod torowiskiem, gdzie leżało dwóch młodych mężczyzn. Jak się okazało, obaj byli poszukiwani przez sąd - 23-latek celem doprowadzenia do zakładu karnego, natomiast jego 16-letni kompan miał trafić do jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Obaj mieli też założone robocze rękawiczki, które jak wstępnie ustalono, wykorzystali by pokonać zabezpieczenia podczas licznych włamań do altan działkowych na terenie osiedla Wólki w Nowym Sączu. Intensywna praca sądeckich policjantów i zebrany przez nich obszerny materiał dowodowy, pozwolił przedstawić zatrzymanym mężczyznom aż 41 zarzutów! 23-latkowi policjanci zarzucili, że w okresie od 19 do 20 maja 2013 roku, działając w krótkich odstępach czasu włamał się do piętnastu altan na terenie ogródków działkowych na osiedlu Wólki. Z altan wynosił sprzęt ogrodniczy oraz sprzęt RTV, a nawet żywność, czym naraził właścicieli na straty około 4 tys. złotych. Co ważne, wszystkich czynów dopuścił się w okresie pięciu lat po wyjściu z więzienia (recydywa). W dwunastu włamaniach brał udział także 16-latek, którego również zatrzymali sądeccy policjanci. Jednak nieletni włamywał się znacznie częściej, niż jego starszy kolega. Funkcjonariusze prócz wymienionych dwunastu, zarzucili mu jeszcze czternaście innych włamań. Do wszystkich dochodziło na terenie ogródków działkowych na Wólkach. 16-latek plądrował altany już od 9 marca 2013 roku. Jego proceder przerwali sądeccy policjanci, który ujęli go w nocy 20 maja, kiedy wytropił go policyjny pies. Młodzieniec swoimi czynami naraził właścicieli na straty w wysokości ponad 4 tys. złotych, w co nie wliczono wymiany zamków i naprawy drzwi oraz framug, we wszystkich altanach do których się włamał. 

10 UROCZYSTE OTWARCIE KOMISARIATU POLICJI W PIWNICZNEJ-ZDROJU
1 lipca 2013 roku o godzinie 14:00, w obecności insp. Jacka Fabisiaka - Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Komisariatu Policji w Piwnicznej-Zdroju. Gospodarz uroczystości - insp. Marek Rudnik, Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, po przywitaniu zaproszonych gości, nie krył wielkiego zadowolenia, z faktu, że udało się pozyskać dla Policji tak wspaniały budynek. „To najładniejszy komisariat Policji w Małopolsce” – przyznał komendant Jacek Fabisiak. Podczas uroczystości głos zabrali wicestarosta powiatu nowosądeckiego, burmistrz Piwnicznej-Zdroju, wójt gminy Rytro,  zastępca komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz prezes Zarządu Krynickiej Grupy GOPR. Były ciepłe słowa, gratulacje i życzenia. Później nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Ksiądz proboszcz, Krzysztof Czech odmówił modlitwę i pobłogosławił obiekt oraz wszystkich, którzy będą w nim pracować. Uroczystość uświetnił występ zespołu regionalnego.

11 KOLEJNY SUKCES POLICJANTÓW ZAJMUJĄCYCH SIĘ PRZESTĘPCZOŚCIĄ NARKOTYKOWĄ
Intensywna praca policjantów sądeckiej komendy doprowadziła do kolejnego zatrzymania oraz zabezpieczenia ponad 240 gram suszu ziela konopi. 9 lipca 2013 roku policjanci zatrzymali 26-letniego sądeczanina, który w miejscu zamieszkania przechowywał znaczne ilości środków odurzających, w postaci ponad 240 gram suszu ziela konopi. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu wystąpiła z wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu o zastosowanie przez Sąd Rejonowy w Nowym Sączu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania dla zatrzymanego mężczyzny.

12 SPALILI SAMOCHÓD BY ZATRZEĆ ŚLADY PRZESTĘPSTWA
SPALILI SAMOCHÓD BY ZATRZEĆ ŚLADY PRZESTĘPSTWA. NIE DOCENILI JEDNAK KRYNICKICH POLICJANTÓW W niedzielę 21 lipca 2013 roku w godzinach porannych kryniccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że w pobliżu lasu znajduje się wrak samochodu, z którego wydobywa się dym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia funkcjonariusze wezwali strażaków, którzy dogasili ogień. W tym czasie policjanci ustalili właściciela pojazdu. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że samochód został skradziony z parkingu, a sprawcy przejechali nim w stronę lasu i tam go porzucili. Policjanci z Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia o porzuconym pojeździe podjęli wiele działań, by ustalić sprawców tego zdarzenia. Trzydniowa, nieprzerwana praca operacyjna krynickich funkcjonariuszy przyniosła efekty. Już 28 lipca policjanci wytypowali dwóch podejrzewanych. Pierwszego zatrzymano 28 lipca, kolejnego dzień później. Zatrzymani to mieszkańcy Krynicy-Zdroju w wieku 25 i 35 lat. Postawiono im zarzut krótkotrwałego zaboru  i zniszczenia pojazdu, to jest przestępstwa z art. 289 par. 2 kk, bowiem jak ustalono, podpalili oni samochód sądząc, że w ten sposób zatrą ślady przestępstwa. Tym większe było ich zaskoczenie w trakcie zatrzymania. W miejscu zamieszkania jednego z podejrzanych policjanci odnaleźli  części samochodowe zabrane przez sprawców przed spaleniem samochodu oraz odzyskali skradziony z niego radioodtwarzacz. Mężczyźni przyznali się  do  zaboru i zniszczenia samochodu oraz kradzieży elementów jego wyposażenia. Przestępstwo z art. 289 par. 2 kk zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.  Obaj złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Ponadto zebrany przez krynickich policjantów obszerny materiał dowodowy pozwolił przedstawić 35-latkowi zarzut popełnienia 21 innych przestępstw, których dopuścił się w latach Większość z nich dotyczyła włamań i kradzieży do wielu z krynickich domów i budynków gospodarczych, jak również campingów oraz włamanie i usiłowanie włamania do jednego z krynickich kościołów. Mężczyzna przyznał się do zarzuconych czynów (zagrożenie karą wynosi odpowiednio: art. 278 par 1 kk pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat, z art. 279 par 1 kk od roku do lat 10). Policjanci odzyskali również sprzęt AGD i RTV oraz elektronarzędzia  stanowiące część skradzionego mienia. Dokładna wartość  strat nie została jeszcze oszacowana bowiem część przestępstw nie była wcześniej zgłaszana Policji.

13 ŚWIĘTO SĄDECKICH POLICJANTÓW
26 lipca 2013 roku o godzinie 10:00, Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu – insp. Marek Rudnik rozpoczął uroczystość związaną z obchodami 94-rocznicy powstania polskiej Policji. W uroczystości wzięło udział wielu wyjątkowych gości: nadinsp. Mariusz Dąbek - Małopolski Komendant Wojewódzki Policji, Ryszard Nowak – Prezydent Miasta Nowego Sącza, Jan Golonka – Starosta Nowosądecki, Wiesław Basta – Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego oraz Grzegorz Dobosz – Komendant Wojskowej Komisji Uzupełnień i wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. Podczas uroczystości wręczono medale, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Odznaczenia i akty mianowania wręczył Małopolski Komendant Wojewódzki Policji – nadinsp. Mariusz Dąbek oraz Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu – insp. Marek Rudnik. W podziękowaniu za ofiarną służbę i pełne poświęcenia działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, porządku publicznego oraz zapobiegania i zwalczania przestępczości na Ziemi Sądeckiej, Starosta Nowosądecki wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego odznaczył jednego funkcjonariusza oraz pracownika tut. komendy „Złotym Jabłkiem Sądeckim”, a dwunastu funkcjonariuszy „Srebrnym Jabłkiem Sądeckim”. W roku 2013 na wyższe stopnie policyjne zostało mianowanych stu trzydziestu siedmiu funkcjonariuszy, w tym osiemdziesięciu czterech z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz pięćdziesiąt trzy osoby z jednostek podległych.

14 MAŁOPOLSKIE ŚWIĘTO POLICJI W STARYM SĄCZU
Nagrodzony Policjant Roku 2013, awanse na wyższe stopnie policyjne, medale dla wybitnych i podziękowania - tak swoje święto na starosądeckim rynku obchodzili małopolscy policjanci. W uroczystościach, które rozpoczęły się o godzinie 15:00 w dniu 26 lipca 2013 roku uczestniczył Zastępca Komendanta Głównego Policji -  nadinsp. Mirosław Schossler, Wojewoda Małopolski – Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa oraz kierownictwo małopolskiego garnizonu Policji: nadinsp. Mariusz Dąbek - Małopolski Komendant Wojewódzki Policji  i jego Zastępcy: insp. Marek Woźniczka, mł. insp. Paweł Dzierżak oraz insp. Jacek Fabisiak. Wśród gości było wiele wybitnych osobistości, m.in. przedstawiciele powiatowych i lokalnych władz samorządowych, mundurowi w tym, m.in. poprzedni Zastępca Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Andrzej Rokita oraz byli komendanci małopolskiej Policji, jak również wielu funkcjonariuszy z innych formacji mundurowych. Uroczystość, którą uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, rozpoczęła się apelem, po którym przystąpiono do wręczenia medali, odznaczeń i awansów na wyższe stopnie policyjne, a także wręczenia nagrody dla zwycięzcy i wyróżnionych w plebiscycie „Policjant Roku 2013”. Obchodom towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, którzy zechcieli uczestniczyć w naszym święcie.

15 POLICJANCI ZE STAREGO SĄCZA W NOWEJ SIEDZIBIE
Występy orkiestry, wielu znakomitych gości oraz ogromna radość kierownictwa i funkcjonariuszy. Tak 26 lipca świętowano w Starym Sączu podczas uroczystego przekazania do użytku nowego budynku komisariatu Policji przy ulicy Źródlanej 22. W uroczystości wzięli udział m.in. nadinsp. Mirosław Schossler - Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Mariusz Dąbek - Małopolski Komendant Wojewódzki Policji i jego zastępcy, insp. Marek Rudnik – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu oraz jego zastępcy, a także samorządowcy z województwa, Nowego Sącza i powiatu oraz wielu znakomitych gości. Były ciepłe słowa, gratulacje i życzenia. Ksiądz prof. Stanisław Sojka poświęcił nowy obiekt i pobłogosławił wszystkich, którzy będą w nim pracować. Później nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, a komendant komisariatu, kom. Krzysztof Pawlak, odebrał z rąk Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji klucze do nowego obiektu. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej i zespołu regionalnego.

16 GDYBY NIE POLICJANCI NA SĄDECKI RYNEK TRAFIŁOBY PONAD 5 200 DZIAŁEK NARKOTYKU!
Gdyby nie policjanci Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, na rynek trafiłoby ponad działek marihuany, o czarnorynkowej wartości ponad 160 tysięcy złotych. Policjanci Referatu do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przez kilka tygodni prowadzili intensywne czynności związane z ustaleniem miejsca uprawy konopi indyjskiej na granicy powiatu nowosądeckiego i limanowskiego. Dzięki intensywnej pracy sądeckich policjantów ustalono, że właścicielem trzech nielegalnych plantacji marihuany jest 24-letni mieszkaniec powiatu limanowskiego. 23 sierpnia 2013 roku w rejonie miejsca jego zamieszkania, policjanci zabezpieczyli czterdzieści siedem krzewów ziela konopi indyjskiej o wysokości od 1,35 do 2,60 metra. Zatrzymali też właściciela plantacji, któremu przedstawili zarzut uprawy konopi z art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, za co grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Mężczyzna potwierdził swój udział w tym przestępstwie. Szacunkowo sprawca po odpowiednim przetworzeniu ujawnionych krzewów mógł wprowadzić na rynek co najmniej 2 700 gramów marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 160 tysięcy złotych. Policjanci zabezpieczyli też mienie zatrzymanego na poczet przyszłych kar.

17 POSZUKIWANY LISTEM GOŃCZYM W RĘKACH POLICJI. USŁYSZAŁ WIELE ZARZUTÓW
Funkcjonariusze sądeckiej komendy zatrzymali 20-letniego mieszkańca Nowego Sącza, poszukiwanego listem gończym w celu odbycia kary pozbawienia wolności. Zanim mężczyzna trafił ponownie za kratki, usłyszał od policjantów wiele zarzutów. Zgromadzony przez policjantów obszerny materiał dowodowy pozwolił przedstawić zatrzymanemu trzynaście zarzutów, dotyczących jedenastu włamań, usiłowania kradzieży oraz uszkodzenia mienia. Podejrzany 20-latek w okresie od 17 grudnia 2012 roku do 1 sierpnia 2013 roku działając w podobny sposób, w krótkich odstępach czasu włamał się do jedenastu piwnic przy ulicy Daszyńskiego i Żółkiewskiego w Nowym Sączu, skąd ukradł m.in. wiertarki, piły, szlifierki i wiele innych elektronarzędzi oraz części samochodowe. Mężczyzna usłyszał też zarzut usiłowania kradzieży katalizatora spalin z zaparkowanego przy ulicy Zygmuntowskiej samochodu oraz rozbicia szyb w jednym ze sklepów przy ulicy Żółkiewskiego w Nowym Sączu. Po usłyszeniu licznych zarzutów kradzieży z włamaniem oraz uszkodzenia mienia, mężczyzna trafił do zakładu karnego.

18 160 UCZESTNIKÓW KONFERENCJI DEBATOWAŁO NAD BEZPIECZEŃSTWEM MŁODZIEŻY
Sala konferencyjna wypełniona po brzegi i cztery interesujące prelekcje. Tak było w piątek, 13 września 2013 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu podczas konferencji pod hasłem „Bezpieczeństwo młodzieży szkolnej jako wyzwanie współczesności”. Konferencję zorganizował Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej wraz z Komendą Miejską Policji w Nowym Sączu, a Prezydent Miasta, Ryszard Nowak, objął ją honorowym patronatem. Na spotkanie przybyło ponad 160 gości - między innymi samorządowcy z miasta, powiatu nowosądeckiego i województwa, dyrektorzy biur poselskich, przedstawiciele sądownictwa, dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Sączu, Komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu, a także dyrektorzy i wicedyrektorzy sądeckich i podsądeckich szkół, jak również kierownicy i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, kuratorzy zawodowi, psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele, przedstawiciele Zarządów Osiedli z terenu miasta Nowego Sącza oraz przedstawiciele Policji i Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu. Zebranych serdecznie powitał gospodarz spotkania, insp. Marek Rudnik – Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu wraz z inicjatorem konferencji, Czesławem Baranieckim – Dyrektorem SOIK-u. Głos zabrała także wiceprezydent Bożena Jawor, która podkreśliła, że poruszana tematyka jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach, a w kształtowaniu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży ogromną rolę odgrywa rodzina, jako podstawowa komórka społeczna. Uczestnicy konferencji wysłuchali czterech interesujących wykładów, a później zwiedzili sądecką komendę.

19 KOLEJNY SERYJNY WŁAMYWACZ W RĘKACH SĄDECKIEJ POLICJI
KOLEJNY SERYJNY WŁAMYWACZ W RĘKACH SĄDECKIEJ POLICJI. USŁYSZAŁ AŻ 24 ZARZUTY! Dzięki kilkumiesięcznym, intensywnym działaniom operacyjnym wielu policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, kolejny seryjny włamywacz usłyszał zarzuty. Tym razem aż 24. Od końca czerwca do 13 października 2013 roku, 20-latek okradł dwadzieścia trzy domy, na łączną kwotę ponad 240 tysięcy złotych. Mieszkaniec Nowego Sącza działał zarówno na terenie miasta, jak i powiatu nowosądeckiego. Tylko w Nowym Sączu okradł kilkanaście domów jednorodzinnych, położonych przy ulicach: Lwowskiej, Granicznej, Gajowej, Dąbrowskiej, Radzieckiej, Wierzbowej, Kleberga, Rokitniańczyków, Browarnej, Towarowej, Axentowicza i Jamnickiej, natomiast na terenie powiatu kradł w Nawojowej, Królowej Polskiej, Brzeznej, Muszynie, Krynicy-Zdroju i Ubiadzie. Do wszystkich wymienionych posesji włamał się, jednak w pięciu kolejnych przypadkach wykorzystał fakt, że nie były one zamknięte, a jeden raz został spłoszony przez właścicieli budynku. Takie sytuacje wystąpiły przy ulicach: Nadbrzeżnej, Długoszowskiego, Barbackiego, Zawiszy Czarnego, Lachów Sądeckich i Brzeziny w Nowym Sączu. 20-letni złodziej nie gardził niczym, co miało jakąkolwiek wartość. Jego łupem padały najczęściej pieniądze, biżuteria, dokumenty, sprzęt elektroniczny, monety kolekcjonerskie, a nawet kosmetyki. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu postawili młodemu mężczyźnie 24 zarzuty. Z uwagi na to, że sądeczanin miał już na koncie wyrok za podobne przestępstwa, za popełnione czyny grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności. Sądeccy policjanci odzyskali już znaczną część biżuterii i sprzętu elektronicznego.

20 TRAGEDIA W ZABRZEŻY 6 listopada 2013 roku w miejscowości Zabrzeż w gminie Łącko doszło do rodzinnej tragedii. W środę, 6 listopada 2013 roku, około godz. 10:30 młoda  kobieta przyjechała w odwiedziny do rodzinnego domu. Na miejscu znalazła zakrwawionego 27-letniego brata oraz ciało drugiego, młodszego z braci, w wieku 14 lat. Wówczas poinformowała o zdarzeniu policję. Przybyły na miejsce zdarzenia patrol policji w budynku gospodarczym ujawnił jeszcze dwa ciała. Były to zwłoki 52-letniego mężczyzny (ojca wymienionych osób) oraz zwłoki jego 46-letniej żony. W tej rodzinie do tej pory nie było interwenci policji ani założonej niebieskiej karty. Z relacji sąsiadów wynika, że była to tzw. normalna rodzina. Na miejscu przez kilkanaście godzin pracowało wielu sądeckich policjantów. Na chwilę obecną wyjaśniane są okoliczności tej tragedii.

21 UKRADLI 2,5 TYS. LITRÓW PALIWA
UKRADLI 2,5 TYS. LITRÓW PALIWA. POLICJANCI ZATRZYMALI ICH NA GORĄCYM UCZYNKU Sądeccy policjanci zatrzymali i rozliczyli z działalności przestępczej dwóch 22-letnich mieszkańców powiatu limanowskiego, którzy od 31 sierpnia do 7 listopada 2013 roku ukradli m. in. ponad 2,5 tys. litrów oleju napędowego oraz kilkanaście akumulatorów i elektronarzędzia, o łącznej wartości bliskiej 70 tysięcy złotych. Policjanci z Wydziału Prewencji sądeckiej komendy Policji, którzy pełnili służbę w nocy z 6 na 7 listopada, zauważyli jak dwóch mężczyzn w kominiarkach kręci się wokół zaparkowanego przy ulicy Węgierskiej samochodu ciężarowego. Natychmiastowa reakcja patrolu oraz obrana przez nich strategia działania, całkowicie zaskoczyły dwóch młodych złodziei. Obaj zatrzymani mieli mocno zabrudzone paliwem ubrania oraz rękawice na rękach. W pojeździe którym przyjechali znajdował się pistolet, tzw. wiatrówka oraz kanistry z paliwem, akumulatory oraz śrubokręty i klucze. Już na miejscu wstępnie przyznali się policjantom do kradzieży paliwa, akumulatorów i elektronarzędzi. Już następnego dnia dwaj 22-letni mieszkańcy powiatu limanowskiego usłyszeli szereg zarzutów kradzieży z włamaniem. Sądeccy policjanci zarzucili im, że w nocy z 3 na 4 września w miejscowości Szczawa, włamali się do dwóch samochodów ciężarowych, koparki i ładowarki, z których ukradli pięć akumulatorów i 880 litrów oleju napędowego. Właściciel oszacował straty na ponad 7 tysięcy złotych. Nie było to jednak jedyne włamanie jakiego dopuścili się w tej firmie, ponieważ 16 i 26 września ukradli tam ponownie 700 litrów paliwa. Złodzieje grasowali też w Zabrzeży, gdzie ukradli 12 butli z gazem oraz w Jazowsku – tam ich łupem padły narzędzia ogrodnicze o łącznej wartości 15 tysięcy złotych. Natomiast w nocy z 28 na 29 października, ukradli kolejne 150 litrów oleju napędowego i akumulatory, tym razem w Maszkowicach. Włamywali się też w Nowym Sączu - 7 listopada ich łupem padły elektronarzędzia i 150 litrów paliwa. Tam zostali przez policjantów zatrzymani na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Zatrzymani usłyszeli też zarzuty kradzieży. Od 31 sierpnia kradli akumulatory, olej napędowy oraz elektronarzędzia w miejscowości Łącko, Czerniec, Podegrodzie, Jazowsko i Nowy Sącz. Wszyscy poszkodowani oszacowali swoje straty na blisko 70 tysięcy złotych. Zebrany przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu sądeckiej komendy materiał dowodowy był na tyle mocny, że dwóm mieszkańcom powiatu limanowskiego nie pozostało nic więcej, jak tylko przyznać się do zarzucanych im przestępstw Mężczyźni usłyszeli łącznie 22 zarzuty. Za popełnione czyny grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Dzięki intensywnej pracy wielu sądeckich policjantów odzyskano już mienie o wartości 30 tys. złotych.

22 POLICJA I GOPR W JEDNEJ SIEDZIBIE
Rejonowa Stacja Ratunkowa Grupy Krynickiej GOPR działa już oficjalnie w Piwnicznej-Zdroju. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło w sobotę 16 listopada 2013 roku. Ratownicy pełnią służbę pod przysłowiowym jednym dachem wraz z policjantami w dawnym budynku Placówki Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przy ulicy Nadbrzeżnej 29. Oficjalne otwarcie nowej stacji nastąpiło podczas obchodów 61-rocznicy utworzenia Grupy Krynickiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na uroczystość licznie przybyli goprowcy na czele z prezesem Janem Łuszczewskim i naczelnikiem Michałem Słaboniem oraz zaproszeni goście, m.in. insp. Marek Rudnik - Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu wraz z Zastępcą - podinsp. Jarosławem Tokarczykiem, asp. szt. Roman Żukiel - Komendant Komisariatu Policji w Piwnicznej-Zdroju, podinsp. Ireneusz Maślanka - Komendant Komisariatu Policji w Krynicy-Zdroju, a także płk SG Andrzej Zając - Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Edward Bogaczyk - burmistrz Piwnicznej-Zdroju. Było uroczyste przecięcie wstęgi oraz gratulacje i życzenia. Insp. Marek Rudnik - Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu podziękował wszystkim ratownikom za pełną poświęcenia, ofiarną służbę drugiemu człowiekowi oraz trud i zaangażowanie w ochronę życia ludzkiego. Na ręce prezesa Grupy Krynickiej GOPR, Komendant przekazał pamiątkowy grawerton i wyraził nadzieję, że współpraca obu służb pod jednym dachem będzie owocna i przyniesie wiele korzyści zarówno obu instytucjom, jak i ludziom będącym w potrzebie.

23 MACIEJ KUŹMA WŚRÓD NAJLEPSZYCH DZIELNICOWYCH W POLSCE
Sierż. szt. Maciej Kuźma – dzielnicowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu zajął III miejsce w VI Ogólnopolskich Zawodach Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Jest zatem w ścisłej czołówce najlepszych dzielnicowych w naszym kraju! 26 i 27 listopada 2013 roku, w Szkole Policji w Katowicach 34 najlepszych dzielnicowych w Polsce, walczyło o tytuł „Dzielnicowego Roku”. Z każdego garnizonu konkurowało po dwóch dzielnicowych, wyłonionych najpierw w eliminacjach powiatowych, a następnie wojewódzkich. W ogólnopolskich zawodach, nad którymi honorowy patronat sprawował Minister Spraw Wewnętrznych, udział wzięli zwycięzcy eliminacji wojewódzkich. Małopolskę w finale zawodów, reprezentował m.in. sierż. szt. Maciej Kuźma z sądeckiej Policji. Podczas dwudniowych zmagań najlepsi z najlepszych rywalizowali w trzech konkurencjach, takich jak: symulacja przyjęcia interesanta, obejmująca problematykę z zakresu prewencji, prawa i psychologii, a także test wiedzy z zakresu działania służby prewencyjnej ukierunkowanej na profilaktykę społeczną i prewencję kryminalną oraz analiza dokumentu z zakresu czynności służbowych realizowanych przez dzielnicowego. Policjant z Nowego Sącza, wykazał się sporą wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, co pozwoliło mu zająć zaszczytne miejsce na podium. Sierż. szt. Maciej Kuźma w sądeckiej Policji służy od 7 lat. Dzielnicowym osiedla Wojska Polskiego w Nowym Sączu jest od dwóch lat.

24 DZIĘKI SĄDECKIM POLICJANTOM 12 DILERÓW NIE WPROWADZI JUŻ NARKOTYKÓW NA TEREN KILKU POWIATÓW
Kilkumiesięczna praca policjantów sądeckiej komendy doprowadziła do zatrzymania dwunastu dilerów narkotyków, którzy wprowadzili do obrotu znaczne ilości środków odurzających. Tym samym policjanci zapobiegli wprowadzeniu m.in. na sądecki rynek kolejnych, sporych partii narkotyków. Sądeccy policjanci nad rozpracowaniem grupy handlującej narkotykami nie tylko na Sądecczyźnie pracowali już od kilku miesięcy. Początkiem grudnia tego roku, gdy zebrane informacje dały solidne podstawy do postawienia zarzutów, wspólnie z antyterrorystami z Krakowa, zatrzymali 12 osób zaangażowanych w narkotykową działalność przestępczą na terenie powiatów nowosądeckiego, limanowskiego, bocheńskiego i wielickiego. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 19 do 28 lat, uczący się lub pracujący. Dwóch z nich zostało tymczasowo aresztowanych na okres dwóch miesięcy, natomiast wobec pozostałych zastosowano inne środki zapobiegawcze (m. in. dozór policji). Zatrzymanym zarzucono, że w latach   na terenie kilku powiatów wprowadzili do obrotu  4 kg marihuany o czarnorynkowej wartości 120 tysięcy złotych oraz 0,5 kg amfetaminy o czarnorynkowej wartości 30 tysięcy złotych. Podejrzani usłyszeli zarzuty posiadania środków odurzających (art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) oraz wprowadzenia do obiegu znacznej ilości środków odurzających (art. 56 ust. 3 cytowanej ustawy), co zagrożone jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Zatrzymania były wynikiem kilkumiesięcznej, intensywnej pracy wielu policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, realizowanej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu, która w powyższej sprawie prowadzi śledztwo. W trakcie realizacji policjanci zabezpieczyli na poczet przyszłych kar pieniądze oraz przedmioty o łącznej wartości 10 tysięcy złotych. 

25 POLICJANCI Z MUSZYNY BŁYSKAWICZNIE USTALILI ZŁODZIEJA I ODZYSKALI SKRADZIONE PIENIĄDZE
Zaledwie kilka godzin wystarczyło policjantom z Muszyny, by ustalić i zatrzymać mężczyznę, który okradł pracownika firmy kurierskiej na ponad 10 tys. złotych. 13 grudnia po godzinie 17:00, dyżurny z komisariatu Policji w Muszynie otrzymał informację, że okradziono samochód firmy kurierskiej, gdy jej pracownik dostarczał paczkę do szkoły w Powroźniku. Z zaparkowanego w jej rejonie pojazdu zginęło około 10 tys. złotych i telefon o wartości 500 złotych. Na miejscu niezwłocznie pojawili się policjanci z Muszyny, którzy w toku czynności już po kilku godzinach wytypowali sprawcę tej kradzieży i zatrzymali go w rejonie miejsca zamieszkania. Początkowo 19-latek nie przyznawał się do kradzieży, jednak później wskazał miejsce w którym ukrył skradzione pieniądze. Policjanci odzyskali całą skradzioną kwotę i telefon komórkowy, o łącznej wartości przekraczającej 10 tys. złotych. Sprawca został osadzony w policyjnym areszcie i odpowie za kradzież. Grozi mu teraz od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

26 SPOTKANIA I KAMPANIE PROFILAKTYCZNE
W 2013 roku sądeccy policjanci pięciokrotnie gościli przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych podczas dni otwartych w swojej siedzibie przy ulicy Grottgera 50. Mali goście zwiedzili między innymi stanowisko kierowania, strzelnicę, pomieszczenia dla osób zatrzymanych, a także spotkali się z technikami kryminalistyki i policjantami Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu prowadzili wiele działań o charakterze prewencyjnym. W związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2013/2014, biorąc pod uwagę konieczność poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w drodze do i ze szkół sądeccy policjanci, w dniach 2-6 września przeprowadzili wzmożone działania pod nazwą “Bezpieczna droga do szkoły”. Ponadto we wrześniu i w październiku w ramach kampanii „Bądź widoczny, bądź bezpieczny” policjanci Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu w 19 szkołach przeprowadzili 30 spotkań, podczas których poruszali szeroko pojętą tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie szkół podstawowych poznali podstawy bezpiecznego poruszania się po drogach oraz podstawowe znaki drogowe. W szkołach gimnazjalnych pogadanki obejmowały ponadto zasady poruszania się rowerem oraz przepisy dotyczące motorowerów, co bardzo zainteresowało młodzież. Wszyscy uczniowie otrzymali od policjantów odblaskowe gadżety – było ich łącznie blisko 880.

27 SPOTKANIA I KAMPANIE PROFILAKTYCZNE
29 października 2013 policjanci sądeckiej drogówki przeprowadzili akcję pod hasłem „Bezpieczny pieszy”, której celem było przypomnienie kierowcom, że należy umożliwić pieszemu, który stoi przy pasach bezpieczne przejście na drugą stronę jezdni. Przy czterech przejściach dla pieszych w Nowym Sączu - na ul. Jagiellońskiej przy Szkole Podstawowej nr 2, na ul. Tarnowskiej przy Szkole Podstawowej nr 6 oraz na skrzyżowaniu ul. Królowej Jadwigi z ul. Poniatowskiego, na skrzyżowaniu ul. I Brygady i ul. Freislera między godziną a policjanci bacznie obserwowali przejeżdżających tamtędy kierowców. Dla tych, którzy zatrzymali się przed pasami przepuszczając pieszych, w nagrodę stróże prawa przygotowali miły upominek – kamizelki odblaskowe. Kilkadziesiąt sztuk tych odblaskowych gadżetów trafiło zarówno do mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych miejscowości, jak również kierowców z innych regionów naszego kraju, a nawet z zagranicy. Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych, którzy są najmniej chronionymi użytkownikami naszych dróg, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu od 16 grudnia 2013 roku prowadzą intensywne działania pod nazwą „Niechronieni”. Jak pokazują policyjne statystyki piesi bardzo często są ofiarami wypadków drogowych. Na Sądecczyźnie, od stycznia do listopada ubiegłego roku w 384 wypadkach drogowych zginęło 28 osób, z czego aż 12 to piesi. Tylko w samym październiku na drogach miasta i powiatu życie straciło sześciu pieszych! Działania sądeckich policjantów są ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń stanowiących główne zagrożenia dla pieszych. Dodatkowo policjanci rozdają pieszym ulotki zawierające podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a także elementy odblaskowe. Dotychczas, w ramach akcji profilaktycznych odblaski trafiały głównie do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ale z racji tego, że policyjne statystyki pokazują, że najczęściej na drogach Sądecczyzny giną ludzie starsi, to właśnie oni w pierwszej kolejności otrzymują odblaski.

28 2013


Pobierz ppt "NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA SĄDECKIEJ POLICJI W 2013 ROKU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google