Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tworzenie komiksu MS PowerPoint Beata Sanakiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tworzenie komiksu MS PowerPoint Beata Sanakiewicz."— Zapis prezentacji:

1 Tworzenie komiksu MS PowerPoint Beata Sanakiewicz

2 Spis treści Układ slajdu Wybór tła prezentacji
Wstawianie elementów graficznych Autokształty Formatowanie autokształtu Dodawanie tekstu do autokształtu Animacje Animacja niestandardowa Przejście slajdu Zapis prezentacji

3 Układ slajdu Przystępując do przygotowania komiksu, z okna Układu slajdu wybieramy układ zawartości – pusty (rys.) Następnym elementem będzie ustalenie tła. Tło może być jednolite do całej prezentacji lub też możesz przygotować osobne tła dla poszczególnych slajdów.

4 Wybór tła prezentacji Polecenie Tło wybieramy z menu Format lub korzystamy z menu podręcznego. W nowym oknie Tło klikamy na strzałkę znajdującą się w polu Wypełnienie tła, a z listy wybieramy Efekt wypełnienia. Pojawi się nowe okno, które umożliwia nam wypełnienie tła: gradientem, deseniem, teksturą lub obrazem.

5 Wybór tła prezentacji Wypełniając tło gradientem, ustalamy kolory i styl cieniowania. Wybór zatwierdzamy przyciskiem OK. Aby wstawić jako tło przygotowany wcześniej obraz, wybieramy zakładkę Obraz. Na karcie klikamy przycisk Przeglądaj i odszukujemy zapisany na dysku obraz. Zatwierdzamy wybór.

6 Wstawianie elementów graficznych
Podstawową umiejętnością, potrzebną do przygotowania komiksu, jest wstawianie elementów graficznych. Obrazy, podobnie jak cliparty, wstawiamy z menu Wstaw/Obraz lub ClipArt. W nowym oknie wybieramy obiekt, a następnie klikamy Wybierz.

7 Autokształty Podstawowym elementem w komiksie są objaśnienia, gdzie możemy zamieścić teksty wypowiadane przez naszych bohaterów. Objaśnienia uzyskujemy, korzystając z autokształtów. Autokształty uzyskujemy z menu Wstaw/Obraz, a następnie Autokształt lub rozwijamy listę Autokształty, znajdującą się w dolnej części ekranu. Dokonujemy wyboru z dostępnego zestawu.

8 Autokształty W dowolnym miejscu slajdu przeciągamy myszą (przytrzymując wciśnięty lewy przycisk), aby powstał autokształt o wybranej wielkości. Zwalniamy przycisk myszy. Pod rysunkiem widoczny jest mały żółty punkt. Trzymając wciśnięty przycisk myszy, punkt możemy przeciągać w inne miejsce, np. w kierunku bohatera naszego komiksu.

9 Formatowanie autokształtu
Klikając prawym przyciskiem myszy w obszar zaznaczonego autokształtu, wybieramy polecenie Formatuj autokształt. W oknie wybieramy kolor autokształtu oraz grubość linii. Bardzo efektowne są zmiany ustawienia stopnia przezroczystości, objaśnienia nie zaciemniają nam tła.

10 Dodawanie tekstu do autokształtu
Do przygotowanego objaśnienia wstawiamy tekst. Korzystając z omawianego wcześniej okna, wybieramy zakładkę Pole tekstowe, gdzie ustalamy położenie tekstu oraz odległość od krawędzi objaśnienia. Formatowanie tekstu przebiega analogicznie, jak innych aplikacjach.

11 Animacje Poznane umiejętności pozwalają na utworzenie pierwszego slajdu do naszego komiksu. Jednak, czy nasz bohater mógłby się przemieszczać?

12 Animacja niestandardowa
W prezentacji można zastosować animację różnych elementów. Ustalanie animacji rozpoczynany od wybrani z menu Pokaz slajdów, polecenia Animacja niestandardowa. Po zaznaczeniu obiektu, z listy w polu Dodaj efekt, wybieramy dowolny efekt: wejścia, wyjścia, wyróżnienia, czy też określamy ścieżkę ruchu.

13 Animacja niestandardowa
Ważne są tu modyfikacje efektu, takie jak określenie, kiedy dana czynność ma nastąpić. W polu Początek ustalamy, czy efekt odbędzie się po kliknięciu myszą (nie polecam), czy z (po) poprzednim. W ten sposób możemy kierować ruchem, pojawianiem się i znikaniem obiektów. Następny slajd jest przykładem ruchu i pojawiania się obiektów.

14 Cześć

15 Przejście slajdu Ustalenie sposobu pojawiania się kolejnych slajdów, wybieramy z menu Pokaz slajdów/Przejście slajdu. W nowym oknie wybieramy sposób i szybkość przechodzenia kolejnych slajdów. Jeśli chcemy, aby podczas prezentacji slajdy przełączały się po kliknięciu, pozostawiamy zaznaczone okno Po kliknięciu myszą. Stosując przyciski akcji, wyłączamy oba pola. Wówczas pokaz sterowany będzie wyłącznie przyciskami. Pole Automatycznie po powoduje przejście slajdu po upływie wyznaczonego czasu.

16 Zapis prezentacji Gotową prezentację możemy zapisać standardowo, jako Prezentacja z rozszerzeniem .ppt oraz, jako Pokaz programu PowerPoint, z rozszerzeniem .pps. Po zapisaniu, jako Pokaz programu PowerPoint, prezentacja będzie odtwarzana bezpośrednio po uruchomieniu.

17 Dziękuję za uwagę Pochodzę ze strony:


Pobierz ppt "Tworzenie komiksu MS PowerPoint Beata Sanakiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google