Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Do nieba nie trzeba się spieszyć

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Do nieba nie trzeba się spieszyć"— Zapis prezentacji:

1 Do nieba nie trzeba się spieszyć
Spotkanie z Markiem Grewlingiem Witamy na spotkaniu literackim z Markiem Grewlingiem. Serdecznie witamy naszego gościa i dziękujemy, że przyjął Pan nasze zaproszenie.

2 Poeta, krytyk literacki, eseista, publicysta
Ksiądz, teolog, nauczyciel plastyki, religii Pana Marka Grewlinga wszyscy znają przede wszystkim jako księdza. Ale naprawdę wykonuje wiele profesji. Ciekawi jesteśmy, czy któraś jest dla Niego najważniejsza?

3 O autorze Alfred Siatecki, Na winnicy. Leksykon pisarzy zielonogórskich, 2011 Informacje o Marku Grewlingu (biograficzne, a także o twórczości) znajdziemy w leksykonach pisarzy lubuskich. Najnowszy pochodzi z 2011 r. W 2007 r. natomiast ukazał się w Gorzowie „Słownik landsberskich i gorzowskich twórców kultury”.

4 O autorze Krystyna Kamińska, Leksykon literatury gorzowskiej, Gorzów 2003 Marek Grewling z zawodu jest nauczycielem. Skończył Studium Nauczycielskie w Gorzowie. Pracował jako nauczyciel plastyki. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Paradyżu został duchownym. Ukończył także Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu.

5 Książki Bajeczki z niebieskiej książeczki (dla dzieci, z własnymi ilustracjami), Gorzów 1993 To pierwszy opublikowany zbiór wierszy. W latach Marek Grewling redagował dział dla dzieci w wydawanych w Gorzowie „Aspektach” oraz przez rok dodatek dla dzieci w ogólnopolskim tygodniku „Niedziela”. Poza tym prowadził audycje w gorzowskim Radiu Plus. Po lewej stronie karykatura Marka Grewlinga autorstwa Zbigniewa Olchowika – znajduje się w Wojewódzkiej Bibliotece w Gorzowie.

6 Książki Przepraszam za ten pseudonim, Wrocław 1994 (z własnymi ilustracjami) Pierwszy opublikowany tom wierszy dla dorosłych. W jego skład wchodzi 50 wierszy pogrupowanych w cykle. Wśród nich m.in. „Muzyka pogodnych łąk”, „fascynacje Kawafisem”.

7 Książki Święci z niebieskiej książeczki (książka dla najmłodszych), Poznań 1997 Kolejna książka dla dzieci.

8 Książki nie trzeba się spieszyć (wiersze), Poznań 2003 Do nieba
Tytułowy wiersz tomu posłużył nam za motto spotkania. Tom składa się z 43 wierszy oraz didaskaliów. To z nich dowiadujemy się, że „wiersze są próbą odnalezienia miejsca w życiu, które jest chaosem i zbiegiem przypadku do końca. Są próbą uporządkowania tego chaosu i przypadkowości”.

9 Książki …i wtedy przystąpił kusiciel, Gorzów 2004
„...i wtedy przystąpił kusiciel”, kolejny tom wierszy. Składa się na niego 48 utworów, które poruszają motywy wiary, Boga, istnienia, twórczości.

10 Książki Anachoreta w klasztorze mizantropii, Gorzów 2009
Jak mówi autor, dzisiaj to najważniejszy zbiór wierszy. W jego skład wchodzi 27 utworów. Tytułowy anachoreta to pustelnik, który postanawia odejść ze świata ludzi, w którym czuje się źle. Recenzując ten tom, Piotr Urbański, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego, stwierdził, że Marek Grewling zaskoczył nim czytelnika. Odszedł bowiem od ulubionych, znanych z poprzednich tomów tematów oraz sposobów kreowania świata przedstawionego.

11 Wiersze Zachód słońca nad morzem Słońce utonęło za horyzontem i nie ma sił wzejść ponownie jego gorące światło rozpuszcza się w morzu i staje się akwarelą Posłuchajmy kilku wierszy Marka Grewlinga w wykonaniu Jagody i Ani. „Zachód słońca nad morzem” pochodzi z tomu „Anachoreta w klasztorze mizantropii”.

12 Wiersze Muzyka pogodnych łąk Muzykę łąk Pogodnych Wydobyć Z gęstwiny Dziennych dróg - poety praca „Muzyka pogodnych łąk” to wiersz z tomu „Przepraszam za ten pseudonim”.

13 Wiersze Koniec września
Fotografie urzekają czarującym oszustwem o zatrzymanym czasie porozrzucane leżą na moim biurku Fragmenty życiorysu wyrwanego z wszelkich kontekstów Koniec września Blade słońce sztucznym złotkiem owija świat jak czekoladę Promienie pełzną nisko tuż przy ziemi jakby chciały przedstawić się wschodzącej mgle „Koniec września”” - z tomu „Anachoreta w klasztorze mizantropii”.

14 Wiersze  (Do nieba…) Do nieba nie trzeba się spieszyć
choć świat jest taki kruchy Idzie się po nim mimo a pory roku złociste czy białe kolory ścian „Do nieba nie trzeba się spieszyć”. Nie trzeba się spieszyć po prostu umówić się z ludźmi że jest tak jak jest i poczekać …

15 Grafika Marek Grewling sam wykonuje ilustracje do wydań swoich wierszy. Współpracuje również z artystą plastykiem z Gorzowa – Zbigniewem Olchowikiem. To on jest autorem pięknych grafik ozdabiających tom „Anachoreta w klasztorze mizantropii”.

16 O twórczości „Marek Grewling tropi uczucia w wielkim labiryncie współczesności”. Nikolaus Chadzinikolau, poeta, tłumacz, historyk literatury Nikolaus Chadzinikolau recenzował tom wierszy Marka Grewlinga „Do nieba nie trzeba się spieszyć”.

17 O twórczości Jednym z głównych pytań stawianych przez Marka Grewlinga jest pytanie o granice otwarcia się człowieka przed drugim człowiekiem (...) Tytuł tomu „Przepraszam za ten pseudonim” sugeruje istnienie jakiegoś „pseudonimu” w każdym człowieku, jakiejś prawdy pozornej, zasłony przed tym, co ważne. Krystyna Kamińska, autorka „Leksykonu literatury gorzowskiej” Fragment recenzji tomu „Przepraszam za ten pseudonim”. Do odczytania cały cytat.

18 O twórczości Celem pracy jest opisanie, zbadanie i scharakteryzowanie twórczości poety, pojawiających się motywów i wątków w wierszach, przeanalizowanie wersyfikacji. Twórczość Marka Grewlinga została omówiona w pracy licencjackiej „Poezja Marka Grewlinga – próba charakterystyki”, napisanej pod kierunkiem prof. Piotra Urbańskiego w Instytucie Humanistycznym PWSZ w Gorzowie Wlkp. Do odczytania cały cytat.

19 Publikacje Pro Libris Pegaz Lubuski Przegląd Artystyczno-Literacki
Marek Grewling publikuje swoje wiersze, a także felietony i recenzje w czasopismach literackich. „Pegaz Lubuski” wydawany jest przez Oddział Zielonogórski Związku Literatów Polskich, „Pro Libris” to wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki w Gorzowie.

20 Spotkania Marek Grewling jest członkiem Związku Literatów Polskich – zawodowej organizacji pisarzy. Uczestniczy w wielu spotkaniach autorskich oraz imprezach promujących literaturę i młodych autorów. Był inicjatorem wydania i autorem wstępu do „Antologii młodych poetów Ziemi Sulęcińskiej” – „Smak na wiersz”.

21 Bibliografia O Marku Grewlingu: Wiersze Marka Grewlinga:
Kamińska K., Leksykon literatury gorzowskiej. Gorzów 2003 Siatecki A., Na winnicy. Leksykon literatów zielonogórskich. Zielona Góra 2011 Literaci eu. Magazyn Związku Literatów Polskich [online] [dostęp 10 lutego 2014]. Dostępny w Internecie: Wawrzyn N., Poezja Marka Grewlinga – próba charakterystyki. Gorzów Wlkp. 2009 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie [online] [dostęp 10 lutego 2014]. Dostępny w Internecie: Wiersze Marka Grewlinga: Grewling M., Anachoreta w klasztorze mizantropii. Gorzów Wlkp. 2008 Grewling M., Do nieba nie trzeba się spieszyć. Poznań 2003 Grewling M., Przepraszam za ten pseudonim. Wrocław 1994 Źródła graficzne: Strony www: Związku Literatów Polskich, WIMBP w Gorzowie, tapeciarnia.pl. Zeskanowane okładki zbiorów wierszy M. Grewlinga. Zeskanowane grafiki autorstwa Z. Olchowika. Myślę, że to krótkie wprowadzenie zainspiruje nas do rozmowy z naszym gościem, którą poprowadzi Krzysztof. Opracowanie: Uczniowie kl. III I LO w Świebodzinie


Pobierz ppt "Do nieba nie trzeba się spieszyć"

Podobne prezentacje


Reklamy Google