Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁAWNI NIEMCY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁAWNI NIEMCY."— Zapis prezentacji:

1 SŁAWNI NIEMCY

2 Sławni Niemcy Filozofowie Kompozytorzy Wynalazcy i naukowcy Pisarze

3 KOMPOZYTORZY: Jan Sebastian Bach Ludwig van Beethoven
Wolfgang Amadeusz Mozart

4 Jan Sebastian Bach Urodził się 31 marca 1685 r w Eisenach, zmarł 28 lipca 1750 r. w Lipsku. Kompozytor i organista niemiecki epoki baroku, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Czołowa postać rodu Bachów.

5 LUdWIG VAN BEETHOVEN Urodził się 17 grudnia 1770r. w Bonn, zmarł 26 marca 1827r. w Wiedniu. Kompozytor i pianista niemiecki, ostatni z tzw. Klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.

6 WOLFGANG AMADEUSZ MOZART
Urodził się 27 stycznia 1756r. w Salzburgu, zmarł 5 grudnia 1791 r. w Wiedniu. Kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.

7 WYNALAZCY I NAUKOWCY: Albert Einstein Robert Bosch Johannes Kepler

8 ALBERT EINSTEIN Urodził się 14 marca 1879 r. w Ulm, zmarł 18 kwietnia 1955 r. w Princeton, New Jersey, Stany Zjednoczone. Niemiecki fizyk żydowskiego pochodzenia, jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej.

9 ROBERT BOSCH Urodził się 23 września r. w wiosce Albeck, położonej pomiędzy Ulm i Heidenheim. Był jedenastym z dwanaściorga dzieci. Jego rodzice oprócz sporego przedsiębiorstwa rolnego prowadzili również gospodę na uczęszczanym odcinku z Norymbergii do Ulm, zmarł 12 marca 1942 roku. Niemiecki przemysłowiec.

10 JOHANNES KEPLER Urodził się 27 grudnia r. w Weil der Stadt w Niemczech, zmarł 15 listopada r w Ratyzbonie. Niemiecki matematyk, astronom i astrolog, jedna z czołowych postaci rewolucji naukowej w XVII wieku.

11 PISARZE: Bracia Grimm Günter Grass Hermann Hesse

12 Bracia Grimm Dwaj rodzeni bracia, pisarze i uczeni niemieccy Wilhelm Karl Grimm ( ) i Jacob Ludwig Karl Grimm ( ), którzy dużą część swoich dzieł publikowali wspólnie. Autorzy Baśni braci Grimm.

13 Günter Grass Urodził się 16 października w Gdańsku. Niemiecki pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r. Doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego (za wybitną twórczość literacką oraz wkład w polsko-niemieckie pojednanie) oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu W 1993 Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

14 HERMANN HESSE Urodził się 2 lipca 1877 r w Calw, zm. 8 sierpnia r. w Montagnoli w Katonie Ticino. Prozaik, poeta i eseista niemiecki o poglądach pacyfistycznych. Okazjonalnie również rysownik i malarz.

15 FILOZOFOWIE: Karol Marks Friedrich Engels Friedrich Nietzsche

16 KAROL MARKS Urodził się 5 maja r w Trewir, zmarł 14 marca 1883 w Londynie. Niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel Międzynarodówki.

17 Friedrich Engels Urodził się 28 listopada r w Wuppertal, zmarł 5 sierpnia r. w Londynie. Niemiecki filozof i socjolog. Był jednym z głównych ideologów socjalizmu, a także jednym z organizatorów i przywódców I i II Międzynarodówki.

18 Friedrich Nietzsche Urodził się 5 października 1844 r w Röcken, zmarł 25 sierpnia 1900 r. w Weimarze. Filozof, filolog klasyczny, prozaik i poeta. Kategorią centralną filozofii Nietzschego jest filozofia życia, ujmowanie rzeczywistości, a więc także człowieka, jako życia.

19 Schluss!


Pobierz ppt "SŁAWNI NIEMCY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google