Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Paweł ll Weronika Marek 1”d”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Paweł ll Weronika Marek 1”d”."— Zapis prezentacji:

1 Jan Paweł ll Weronika Marek 1”d”

2 Spis treści Mamy Papieża ! Watykan za otwartymi drzwiami. Pielgrzym
Papież SUPERSTSTAR Trzeba pięknie żyć i pięknie umierać! Psalm Kalendarium z ostatniego roku życia

3 rozległy się kilkanaście
MAMY PAPIEŻA! Habemus papam! Mamy Papieża! Te słowa rozległy się kilkanaście minut po godzinie 18 16 października 1978 roku. Na placu Świętego Piotra zaległa cisza. Nowy Pan na Stolicy Piotrowej pojawił się po raz pierwszy o 19,20. Stanął na balkonie bazyliki. Mówił po włosku, bez kartki, na twarzy widać było wzruszenie. Uśmiechnął się. U steru Łodzi Piotrowej nowy człowiek , nowy styl, nowy pontyfikat.

4 Watykan za otwartymi drzwiami
Poprzednicy Jana Pawła ll żyli w samotności, odseparowani od wiernych i świata zewnętrznego. Ich świat pozostawał za zamkniętymi drzwiami Watykanu. Nie do pomyślenia było, by papież odwiedzał parafian w ich domach, uprawiał jogging czy opowiadał dowcipy. O tym, co wypada lub nie wypada, decydowali dostojnicy Kurii Rzymskiej. Obawiano się , że odstępstwa od wiecznych reguł pozbawią urząd papieski powagi i szacunku. Jan paweł ll nie miał takich obaw. Pokazał, że droga do świętości wiedzie przez człowieczeństwo, a nie jego zaprzeczenie.

5 Pielgrzym Był papieżem, który wyszedł ze swoją nauka poza granice Watykanu. Podróże Jana Pawła ll stały się jego biurem, przesłaniem niesionym tym, którzy chcieli go wysłuchać, sposobem zarządzania najstarszą instytucją świata. Miejscem Jego misji byłe stadiony, morskie wybrzeża, pola, ulice, place i parki wielskich miast. Niestrudzenie przemierzał cały glob, aby dotrzeć nawet tam, gdzie wcześniej nie znano Jego imienia. Skromny człowiek pełen wiary i miłości, mówiący do ludzi ich własnym językiem i szanujący ich obyczaje przyjmowany był jak najdroższy gość. Jak posłaniec dobrej nowiny.

6 Papież SUPERSTAR Wołali do Niego: „John Paul Two – we love you!”. Odpowiadał: „Ja też Was kocham”. Jak na koncertach wielkich gwiazd rocka. Na spotkania z Nim zawsze i wszędzie ściągały miliony młodych ludzi, szukających nadziei i miłości. Jan Paweł ll był idolem młodzieży i pierwszym papieżem, który jakkolwiek niestosownie miałoby to zabrzmieć, był nie tylko największym autorytetem moralnym, lecz także ikoną popkultury.

7 Trzeba pięknie żyć i pięknie umierać!
Jan Paweł ll gasł pogodnie. Był spokojny i gotów do zakończenia misji. Gdy cały świat wstrzymał oddech, nasłuchując wieści z Watykanu ,. On powoli przechodził na tamtą stronę. Śmierć dla katolika nie jest końcem świata, bo otwiera nowe życie. Największą rozpacz przynosi tym , którzy pozostają.

8 Psalm 23 w tłumaczeniu Czesława Miłosza
„ Pan jest pasterzem moim Na niczym mi nie zbywa Na zielonych pastwiskach położył mnie, nad spokojne wody mnie prowadzi. Duszę moją posila, prowadzi mnie po ścieżkach prostych dla chwały swego imienia. A choćby zeszedł w ciemną dolinę śmierci, nie będę Lękac się złego, Bo Ty jesteś ze mna(…)” Psalm 23 w tłumaczeniu Czesława Miłosza

9 Kalendarium z ostatniego roku życia.
4 I – audiencja dla piłkarzy, sympatyków i działaczy ulubionego klubu Papieża – Cracovii; 31 I ok. godz. 23. – Jan Paweł II został przewieziony do kliniki Gemelli z objawami silnego zapalenia tchawicy i krtani; 31 I – 10 II – pobyt w poliklinice Gemelli; 13 II – śmierć s. Łucji dos Santos – ostatniej wizjonerki z Fatimy; 23 II – ukazuje się włoski przekład książki „Pamięć i tożsamość”; 24 II – Jan Paweł II po raz pierwszy od początku pontyfikatu nie uczestniczy w konsystorzu; nawrót kłopotów z oddychaniem, przed 22. Papież trafia znowu do kliniki Gemelli, gdzie przechodzi zabieg tracheotomii; 24 II - 13 III – kolejny pobyt w poliklinice Gemelli; 27 II – Papież pojawia się w oknie kliniki Gemelli podczas modlitwy na Anioł Pański; 9 III – audiencja w szpitalu dla Henryka Woźniakowskiego – prezesa wydawnictwa Znak; Jan Paweł II z okna kliniki błogosławi wiernych; 13 III – Papież powraca do Watykanu, krótko przed wyjściem ze szpitala po raz ostatni przemawia do wiernych; 14 III – polska premiera książki „Pamięć i tożsamość” wydanej przez Znak; 20 III – Papież nie przewodniczy Mszy w Niedzielę Palmową, ale po zakończeniu w milczeniu błogosławi wiernych z okna swojego apartamentu; 25 III – Droga Krzyżowa w Koloseum – po raz pierwszy od początku pontyfikatu bez udziału Jana Pawła II, ale w jego obecności na telebimie; 27 III – milczące wielkanocne Urbi et Orbi z okna Pałacu Apostolskiego; 30 III – informacja o wprowadzeniu sondy nosowo-żołądkowej do organizmu Papieża; 31 III ok. godz – komunikat o gwałtownym pogorszeniu stanu zdrowia Jana Pawła II, informacja o infekcji dróg moczowych Papieża; IV – trwa walka o życie Jana Pawła II; informacje o zawale serca, spadku ciśnienia krwi, osłabionym oddechu Papieża; Papież odmawia przewiezienia do kliniki Gemelli. 2 kwiecień 2005 r.O godzinie Papież Jan Paweł II odszedł do Ojca w Niebie.


Pobierz ppt "Jan Paweł ll Weronika Marek 1”d”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google