Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Paweł II Ojcem Świętym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Paweł II Ojcem Świętym"— Zapis prezentacji:

1 Jan Paweł II Ojcem Świętym
„Nie wiem czy potrafię wyrażać się jasno w waszym..., w naszym języku włoskim, więc jak się pomylę, to mnie poprawiajcie”. Tak Papież Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat, zaskakując wszystkich swoim zachowaniem.

2 Karol Wojtyła - Jan Paweł II
Karol Wojtyła został papieżem 16 października r. Kiedy nim został miał 58 lat.

3 W ciągu swojego pontyfikatu papież wielokrotnie okrążył kulę ziemską.
Był na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzał zarówno koronowane głowy jak i najuboższych. Jako pierwszy papież w historii przekroczył progi synagogi i meczetu.

4 Obliczono, że podróże Jana Pawła II zajęły 586 dni
Obliczono, że podróże Jana Pawła II zajęły 586 dni. Od początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II aktywnie działał pod względem duszpasterskim. Odbywał kolejne pielgrzymki. Przybył do 132 krajów. We wszystkich odwiedzanych miejscach zyskał ogromną sympatię oraz popularność.

5 Polska należy do krajów, które wizytował najczęściej, bo aż 9 razy:
2-9.VI.1979 16-23.VI.1983 8-14.VI.1987 1-9.VI.1991 13-16.VIII.1991 22.V.1995 (nieoficjalna wizyta) 31.V.-10.VI.1997 5-17.V.1999 16-19.VIII.2002

6 Pierwsza Pielgrzymka do Polski (2 - 10 czerwca 1979 roku)
"Niech stąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi Tej ziemi - wyprorokował Polakom Jan Paweł II w pamiętnym czerwcu `79

7 Góry i Jan Paweł II

8 Miłością Jana Pawła II były dzieci
Miłością Jana Pawła II były dzieci. W trakcie swoich audiencji albo pielgrzymek zawsze się nad nimi pochylał. Przytulał je oraz całował, gdyż w nich widział nowe pokolenie chrześcijan.

9 Jan Paweł II doskonale rozumiał młodzież, dawał temu wyraz ma spotkaniach z nimi. Podczas przemówień pośród młodych panowała zawsze cisza. Na twarzach malowało się skupienie. Młodzież Polska często podczas jego wystąpień śpiewała ulubioną pieśń papieża „Barka”. W swoich przemówieniach podkreślał ciągle, że młodzi są solą tej ziemi. Tak mówił: ‘’Być solą światłem znaczy spełniać uczynki ewangelicznej miłości’’.

10 Zamach na Papieża !!! W 1981 roku na Placu Świętego Piotra Jan Paweł II został ciężko raniony przez terrorystę pochodzącego z Turcji. Zamachu tego dokonał podczas audiencji papieża. Odkryty jeep z Ojcem Św. okrążając plac powoli zbliżał się ku Bramie. Mniej więcej ok tłum usłyszał huk wystrzałów. Gołębie, które przebywały na placu spłoszyły się, po czym odleciały. Tłum ogarnęła cisza. Jan Paweł II osunął się. Przytrzymany został przez swojego sekretarza księdza S. Dziwisz. Po kilku sekundach na placu słychać było krzyki oraz szloch. Papież w ciężkim stanie został odwieziony do szpitala. Tam uratowano mu życie. Minął rok od tych wydarzeń, gdy Jan Paweł II za ponowny dar życia odwiedził Fatimę, aby tam złożyć szczególne podziękowanie Matce Boskiej.

11 Jan Paweł II przebacza Alemu Agcy
‘’Modlę się za brata, który zadał mi cios, i szczerze mu przebaczam’’ – powiedział papież z sali reanimacyjnej odmawiając modlitwę Anioł Pański. ‘’Rozmawiałem z nim jak z bratem, któremu przebaczyłem i do którego mam zaufanie. To, o czym mówiliśmy, pozostanie tajemnicą między nim a mną’’- to słowa Jana Pawła II wypowiedziane po spotkaniu 27.XII.1983r w więzieniu Rebibbia gdzie zamachowiec Ali Agca odbywał karę za swe czyny . Czy Agca wyznał Janowi Pawłowi II, kto zlecił mu zabójstwo? Nie wiadomo. W ciągu 19 lat spędzonych we włoskim więzieniu zamachowiec wielokrotnie zmieniał zeznania. Obliczono, że przedstawił 128 różnych wersji wydarzeń.

12 2 IV 2005 r. dokładnie o godz. 21:37 Jan Paweł II powrócił do domu Ojca. Jego odejście było poprzedzone milczącym cierpieniem, milczał tak jak jego Zbawiciel Jezus Chrystus. Jan Paweł II odszedł podczas okresu Paschy. Wszyscy ludzie na ziemi wówczas modlili się oraz czuwali. Sześć dni po śmierci Jana Pawła II odbyły się uroczystości pogrzebowe, mające miejsce w Bazylice świętego Piotra. Relacje z uroczystości pogrzebowych oglądało dwa miliardy osób na całym świecie. Czuwania oraz modlitwy były organizowane w wielu kościołach, placach oraz ulicach, a także i domach. Trumnę ze zwłokami papieża Jana Pawła II złożono w podziemiach znajdujących się pod Bazyliką świętego Piotra Jego niegasnącą miłość do całej ludzkości podziwiali wszyscy Niewątpliwe był on największym autorytetem moralnym oraz duchowym.

13 Śmierć i pogrzeb Jana Pawła II
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005r. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia 2005r. w Watykanie na placu św. Piotra o godzinie 10:10

14 Jan Paweł II Odszedł od nas Wielki oraz Święty Człowiek.

15 …I tak życie Jana Pawła II dobiegło końca…

16 Dziękuję za uwagę. Martyna Cieślicka kl. IV C


Pobierz ppt "Jan Paweł II Ojcem Świętym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google