Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tundra. Co i jak Tundra – bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tundra. Co i jak Tundra – bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb."— Zapis prezentacji:

1 Tundra

2 Co i jak Tundra – bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb tundrowych, stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty.

3 Podział Tundra Tundra Arktyczna Tundra Mszysto- Porostowa Tundra krzewinkowa Lastotundra -skąpo rosnące mchy i dość bogate zbiorowiska porostów, którym towarzyszą nieliczne rośliny kwiatowe. -większej obfitości rośliny kwiatowe należące przede wszystkim do rodziny wrzosowatych. -karłowate wierzby, krzewinki wrzosowate,brzozy karłowate, pomiędzy którymi występują mchy i porosty. -przejście do strefy borealnej lasów iglastych.

4 Warunki klimatyczne Latem temperatura nie przekracza 15°C, trwa dzień polarny. Wierzchnia warstwa gruntu – do około 1 metra- ulega rozmarznięciu

5 Flora Większość roślin wyrasta zaledwie kilka centymetrów nad ziemię. Przy samej powierzchni ziemi rosną mchy i porosty.nieco wyżej są trawy i niewielkie krzewinki. Najwyżej karłowate brzozy i wierzby, które nie osiągają wysokości większej niż 30 cm.

6 Fauna Najliczniejszymi i najbardziej charakterystycznymi ssakami tundry są lemingi. Zamieszkuje tam ponadto: gronostaj, lis polarny, piżmowół, zając bielak,myszołów włochaty, białozór.I wiele innych.

7 Mieszkańcy tundry Strefa tundry jest prawie zupełnie pozbawiona ludzkich osiedli.Rdzenni mieszkańcy tundry są myśliwymi i rybakami. Należą do nich północnoamerykańscy Inuici (Eskimosi).

8 Dziękuję za uwagę. Paweł Wiejkut


Pobierz ppt "Tundra. Co i jak Tundra – bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb."

Podobne prezentacje


Reklamy Google