Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Australopitek Czyli jak wyglądali nasi dawni krewni Paweł Wiejkut,Krzysztof Wojciechowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Australopitek Czyli jak wyglądali nasi dawni krewni Paweł Wiejkut,Krzysztof Wojciechowski."— Zapis prezentacji:

1 Australopitek Czyli jak wyglądali nasi dawni krewni Paweł Wiejkut,Krzysztof Wojciechowski

2 Charakterystyka Wymarły rodzaj ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych, której przedstawiciele żyli w południowej, wschodniej i centralnej Afryce od ok. 4,2 do ok. 1 mln lat temu

3 Charakterystyka

4 Miejsce występowania Żyły od ok. 4,2 do ok. 1 mln lat temu (pliocen i wczesny plejstocen), początkowo w Afryce Wschodniej, na terytorium Wielkich Rowów Afrykańskich – tam naukowcy doszukują się kolebki ludzkości – później także w Afryce Południowej i Środkowej.

5 Odkrycia Pierwszego odkrycia dokonał Raymond Dart w roku 1924 w jaskini Taung w południowej Afryce.Na wielu stanowiskach odkrywane są co roku nowe fragmenty naszych przodków i nasza wiedza na temat człowieka kopalnego ulega ciągłym poprawkom. Jak podają naukowcy – spenetrowano zaledwie 5% terenów, więc można się spodziewać jeszcze wielu sensacyjnych odkryć. Odkrycia ostatniej dekady świadczą o tym, że australopiteki rozprzestrzeniły się w sporej części Afryki już ok. 4 mln lat temu

6 Ewolucja Najstarsze odkryte ślady naszych przodków prowadzą aż do trzeciorzędu (65–1,8 mln lat temu). W paleogenie ewoluowały naczelne, od nich pochodzą małpy wąskonose, W neogenie żyły parapiteki i driopiteki – antenaci małp człekokształtnych. Około 14 mln lat temu żyły ramapiteki.

7 Ewolucja Pierwszą, i jedyną do niedawna, znaną człowiekowatą istotą dwunożną był Ardipithecus ramidus, znaleziony w latach 70. XX w. w Aramis (Etiopia). Jego szczątki pochodzą sprzed ok. 4,5 mln lat.

8 Dziękujemy za uwagę. Bibliografia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Australopiteki


Pobierz ppt "Australopitek Czyli jak wyglądali nasi dawni krewni Paweł Wiejkut,Krzysztof Wojciechowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google