Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Oddziaływania i ich skutki. Po lekcji potrafisz: -podać przykłady oddziaływań, -podać skutki oddziaływań, -wyjaśnić na czym polega wzajemność oddziaływań.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Oddziaływania i ich skutki. Po lekcji potrafisz: -podać przykłady oddziaływań, -podać skutki oddziaływań, -wyjaśnić na czym polega wzajemność oddziaływań."— Zapis prezentacji:

1 Temat: Oddziaływania i ich skutki. Po lekcji potrafisz: -podać przykłady oddziaływań, -podać skutki oddziaływań, -wyjaśnić na czym polega wzajemność oddziaływań.

2 Oddziaływania i ich skutki Oddziaływania bezpośredni. Zwane są też mechanicznymi. Wymagają (zgodnie z nazwą) bezpośredniego kontaktu ciał.

3 Oddziaływania i ich skutki Przykłady oddziaływań grawitacyjnych.

4 Oddziaływania i ich skutki Przykłady oddziaływań elektrostatycznych

5 Oddziaływania i ich skutki Przykłady oddziaływań magnetycznych.

6 Oddziaływania i ich skutki Oddziaływania Bezpośrednie (mechaniczne) Na odległość (za pośrednictwem pola) GrawitacyjneElektromagnetyczne Elektrostatyczne Magnetyczne

7 Oddziaływania i ich skutki Bardzo ważne stwierdzenia: Wszystkie oddziaływania są wzajemne, czyli jeśli jedno ciało działa na drugie, to drugie działa na pierwsze. Zatem, do każdego oddziaływania istnieje drugie oddziaływanie do pary. Woody Allen w jednym ze swoich filmów wypowiedział taki tekst: „Uderzyłem go nosem w pięść i żołądkiem w kolano”.

8 Oddziaływania i ich skutki Oddziaływań, które działają na ciała nie widać. Jak zatem zorientować się, że występują?

9 Oddziaływania i ich skutki Wyróżniamy dwa rodzaje skutków działania sił. Statyczne skutki oddziaływań. Polegają na zmianie kształtu ciała, zniekształceniu go (zgniecenia, rozciągnięcia, ugięcia). Dynamiczne skutki oddziaływań. Polegają na zmianie stanu ruchu ciała (wprawienie w ruch, zatrzymanie, zmiana kierunku ruchu).

10 Powtórzenie Sprawdź, czy zapamiętałeś: Jak dzielimy oddziaływania? Jak rozpoznajemy istnienie oddziaływań? Co to są statyczne skutki oddziaływania? Co to są dynamiczne skutki oddziaływania? Jaka jest podstawowa cecha każdego oddziaływania?


Pobierz ppt "Temat: Oddziaływania i ich skutki. Po lekcji potrafisz: -podać przykłady oddziaływań, -podać skutki oddziaływań, -wyjaśnić na czym polega wzajemność oddziaływań."

Podobne prezentacje


Reklamy Google