Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W tej prezentacji chciałbym przedstawić informacje o greckim filozofie Diogenesie z Synopy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W tej prezentacji chciałbym przedstawić informacje o greckim filozofie Diogenesie z Synopy."— Zapis prezentacji:

1

2 W tej prezentacji chciałbym przedstawić informacje o greckim filozofie Diogenesie z Synopy

3 Diogenes z Synopy  ur. ok. 413 r. p.n.e. w Synopie, zm. ok. 323 r. p.n.e. w Koryncie)

4 Był greckim filozofem, przedstawicielem szkoły cyników (nazwanej od jego przydomka – Pies) i uczniem Antystenesa. Był nauczycielem Kratesa z Teb.

5 Jego ojciec, Hikezjos, bankier który prawdopodobnie kradł pieniądze, został wraz z synem skazany na wygnanie z miasta. Diogenes przeniósł się do Aten, gdzie wstąpił do szkoły Antystenesa.

6 Podczas jednej ze swoich podróży został wzięty do niewoli przez śródziemnomorskich piratów i sprzedany jako niewolnik niejakiemu Kseniadesowi, mieszkańcowi Koryntu.

7 W Atenach żył według głoszonych przez siebie zasad - wolności od dóbr materialnych (ubóstwa) i panujących norm społecznych. Według opisów Diogenesa Leartiosa chodził w łachmanach, mieszkał w beczce, a potrzeby fizjologiczne załatwiał na ulicy. Wierzył, że pomimo oporu ludzi, należy ich skłonić do głoszonych przez siebie zasad. Jedną z tych zasad była całkowita niezależność od otoczenia i samowystarczalność.

8 Idąc w swych poglądach dalej od Antystenesa,Diogenes żądał by człowiek, którego porównywał z monetą, był odbijany innym stemplem niż dotąd, tzn. żądał zastąpienia kultury przez naturę i odpowiadające jej życie, podobne do życia ludów barbarzyńskich i zwierząt. Przede wszystkim domagał się zniesienia małżeństwa, wprowadzenia wspólności kobiet i dzieci, siebie zaś nazwał pierwszym, na przekór państwu, które strzeże kultury, kosmopolitą, obywatelem kosmosu, czyli świata.

9 Diogenes był również założycielem ascezy, która jednak nie miała na celu osłabienia ciała, lecz jego wzmocnienie dla prowadzenia życia pierwotnego; był też głosicielem cynicznego bezwstydu, w myśl którego to, co wszyscy robią, można robić publicznie. Stąd dzisiejsze znaczenie wyrazu cyniczny.

10 Pewnego razu opalającego się Diogenesa odwiedził sam Aleksander Wielki, który powiedział, że spełni jego każde życzenie. Na to Diogenes odparł, że jego jedynym życzeniem jest, aby Aleksander przesunął się nieco, bo zasłania mu słońce. Legenda:

11 Pomimo swych dziwacznych zachowań i radykalizmu w głoszeniu pogardy dla rozkoszy życiowych i dóbr materialnych, stał się jedną z najpopularniejszych postaci starożytności. Jego imieniem psycholodzy nazwali zaburzenie osobowości - Zespół Diogenesa Dziękuję za uwagę Krzysztof Załęcki 1c


Pobierz ppt "W tej prezentacji chciałbym przedstawić informacje o greckim filozofie Diogenesie z Synopy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google