Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAWŁOĆ - PÓŹNA (Solidago serotina) xx Grupa xx, ekonomia III.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAWŁOĆ - PÓŹNA (Solidago serotina) xx Grupa xx, ekonomia III."— Zapis prezentacji:

1 NAWŁOĆ - PÓŹNA (Solidago serotina) xx Grupa xx, ekonomia III

2 SPIS TREŚCI 1.Systematyka gatunku 2.Pochodzenie 3.Nawłoć w Polsce 4.Jak odróżnić nawłocie? 5.Cechy morfologiczne – tabela porównawcza nawłoci późnej i kanadyjskiej 6.Skład chemiczny 7.Ciekawostki 8.Zastosowanie

3 SYSTEMATYKA Domena: eukarionty Królestwo: rośliny Klad: rośliny naczyniowe Klad: rośliny nasienne Klasa: okrytonasienne Klad: astrowe Rząd: astrowce Rodzina: astrowate Rodzaj: nawłoć Gatunek: nawłoć późna

4 POCHODZENIE Sprowadzona ze wschodniej części Ameryki Północnej do Europy Przywieziona do Europy w XVIII wieku jako roślina ozdobna.

5 NAWŁOĆ W POLSCE W Polsce nawłoć późna występuje prawie na terytorium całego kraju. Najbardziej rozpowszechniona jest w Polsce południowo- wschodniej oraz w dorzeczu Wisły. Najczęściej spotykana jest wzdłuż szlaków komunikacyjnych i w dolinach rzek.

6 JAK ODRÓŻNIĆ NAWŁOCIE? Nawłoć późna jest często mylona z nawłocią kanadyjską, są do siebie bardzo podobne jednak najszybciej można je odróżnić po łodydze która u nawłoci kanadyjskiej jest owłosiona, nawłoć późna ma gładką łodygę.

7

8 MORFOLOGIA TABELKA Z NETA DO WKLEJENIA http://www.artvisin.webd.pl/pasieki/index.php? option=com_content&view=article&id=45%3An awloc&catid=15%3Aartykuy- pszczelarskie&Itemid=14

9 SKŁAD CHEMICZNY Liście nawłoci zawierają: saponiny - ok. 2-2,5%, alkaloidy, glikozydy flawonoidowe - ok. 0,5% (kwercytrynę, rutynę, astragalinę), garbniki - ok. 10%, olejek eteryczny - ok. 0,5-0,7%, kwas chlorogenowy, kawowy, askorbinowy, amid kwasu nikotynowego, karotenoidy, śluzy, kwas oleanolowy, związki dwuterpenowe, sole i fermenty.

10 UPRAWA Nawłoć późna świetnie aklimatyzuje się do każdych warunków glebowych i dość szybko zaczyna wypierać rodzime gatunki danego obszaru.

11 ROZWÓJ Nadziemne pędy w wydostają się na powierzchnie w czasie wiosny. Ich wzrost trwa do momentu otworzenia pierwszych koszyczków kwiatostanowych na szczycie pędu. Rozwój wiechy kwiatostanowej, rozpoczyna się od szczytu pędu w kierunku podstawy. Wysypywanie nasion odbywa się po około 2 miesiącach od początku kwitnienia. Kiełkowanie nasion rozpoczyna się w połowie maja i trwa do lipca. Pędy zasychają późną jesienią tego samego roku.

12 CIEKAWOSTKI Tomasz Edison opracował metodę produkcji gumy z nawłoci. Opracowanie to jednak nigdy nie znalazło przełożenia na produkcje w skali przemysłowej.

13 Zastosowanie Nawłoć znana jest także jako roślina lecznicza, stosowana w schorzeniach układu moczowego i innych.

14 BIBLIOGRAFIA "Rośliny miododajne" - Marek Pogorzelec "Encyklopedia pszczelarska„. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1988.


Pobierz ppt "NAWŁOĆ - PÓŹNA (Solidago serotina) xx Grupa xx, ekonomia III."

Podobne prezentacje


Reklamy Google