Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda - ile to kosztuje?. Urządzenia związane z użytkowaniem wody w domu. ● Każdy w domu posiada wiele urządzeń związanych z użytkowaniem wody ● m. in.:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda - ile to kosztuje?. Urządzenia związane z użytkowaniem wody w domu. ● Każdy w domu posiada wiele urządzeń związanych z użytkowaniem wody ● m. in.:"— Zapis prezentacji:

1 Woda - ile to kosztuje?

2 Urządzenia związane z użytkowaniem wody w domu. ● Każdy w domu posiada wiele urządzeń związanych z użytkowaniem wody ● m. in.: ● pralka ● zmywarka ● toaleta

3 a także... ● wanna ● prysznic ● kran ● wodomierz

4 Zużycie wody przez poszczególne urządzenia i codzienne czynności. ● Zmywarka z klasą energetyczną A++ ● 6-12 litrtów na mycie ● Pralka 40-60 litrów na cykl ● Ręczne mycie naczyń ok. 38 litrów wody ● Kąpiel pod prysznicem ok. 30- 40 litrów w 10 minut ● Kąpiel w wannie ok. 115-150 litrów

5 Co to jest wodomierz? ● Wodomierz to potoczna nazwa wskaźnika lub przyrządu pomiarowego będącego połączeniem przepływomierza z licznikiem.

6 Wodomierze możemy dzielić na: mokrobieżne, suchobieżne, hybrydowe / półsuche (z liczydłem zanurzonym w roztworze gliceryny), przemysłowe, sprzężone, hydrantowe, kątowe, jedno-strumieniowe, wielo-strumieniowe, objętościowe, z pionową osią wirnika, z poziomą osią wirnika, z tłokiem w przypadku wodomierzy objętościowych. Rodzaje wodomierzy.

7 Co wskazuje wodomierz? ● Pozwala określić zużycie wody przez odbiorcę, dzięki czemu jest możliwe ustalenie opłaty innej niż ryczałtowa. Wszystkie wodomierze posiadają tak zwany próg rozruchu, poniżej którego nie dokonują pomiaru wody, która przez nie przepływa.

8 W jakich jednostkach mierzy wodomierz i za jakie jednostki płacimy? ● W Polsce jednostką miary dla wodomierza jest m3 (metr sześcienny). Wykorzystywane są podczas rozliczania się dostawcy wody ze swoimi klientami, którzy płacą za zużyte metry sześcienne wody.

9 Aby obliczyć szacunkowo objętość wanny wykorzystamy wiedzę matematyczną... ● Aby obliczyć objętość wody przyjęłyśmy, że wanna to prostopadłościan.

10 Obliczenie objętości wydaje się proste... Biorąc pod uwagę wymiary typowej wanny: długość wanny - 14 dm szerokość wanny - 7,5 dm głębokość wanny - 4,5 dm objętość wanny (V) = a*b*c (dł. * szer. * głęb.) V = 14dm * 7,5dm * 4,5dm = 472,5 dm3 (sześciennego) 1 dm3 = 1l odp. Wanna ma objętość ok. 473 dm3 (473 l)

11 Jaki będzie koszt jednej kąpieli w wannie? Biorąc pod uwagę fakt, że obecny koszt jednego metra sześciennego wody wynosi 9 zł, oraz fakt, że w wannie mieści się około połowa metra sześciennego wody – kąpiel będzie kosztowała ok 4,50 zł.

12 W rzeczywistości jednak w naszych szacunkowych obliczeniach pojawi się błąd... ● Z powodu zaokrągleń wanny woda wypełnia tylko ¾ jej rzeczywistej objętości tego prostopadłościanu co można wyobrazić sobie patrząc z góry na wannę jak na załączonym rysunku.

13 Trochę statystyki... Statystyczny człowiek zużywa około 10 litrów wody dziennie. Przykładowo trzyosobowa rodzina zużyje zatem każdego dnia 30 litrów wody, co tygodniowo zamieni się w 210 litrów a w rezultacie w 840 litrów miesięcznie.

14 Gdybyśmy używali butelkowaną wodę ze sklepu... Dwulitrowa butelka wody kosztuje około 2 złote. Trzyosobowa rodzina potrzebowałaby więc trzech takich butelek - co kosztowałoby 6 złotych dziennie, co znaczy 42 złote tygodniowo a to z kolei daje nam 168 złotych miesięcznie. Kwota do zapłacenia za wodę butelkowaną byłaby znacznie wyższa niż za tę dostarczaną do naszych domów zwłaszcza, gdybyśmy napełniali nią wannę...

15 Autorzy projektu: Kacper Leśny Maciej Małobęcki Marek Strug Mateusz Błach Wojciech Stefanek Bibliografia: www.wikipedia.pl www.sciaga.pl (wzory matematyczne) Www.Ceneo.pl


Pobierz ppt "Woda - ile to kosztuje?. Urządzenia związane z użytkowaniem wody w domu. ● Każdy w domu posiada wiele urządzeń związanych z użytkowaniem wody ● m. in.:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google