Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paweł Zadka, Marcin Karpiński i Piotr Wicha

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paweł Zadka, Marcin Karpiński i Piotr Wicha"— Zapis prezentacji:

1 Paweł Zadka, Marcin Karpiński i Piotr Wicha
MATEMATYKA NA CO DZIEŃ!!! Paweł Zadka, Marcin Karpiński i Piotr Wicha

2 Co to jest matematyka i gdzie się z nią spotykamy??
Matematyka to jedna z najdawniejszych dziedzin nauki. Jej zakres jest szeroki i różnorodny. Spotykamy się z nią w: bankach, przemyśle, handlu, architekturze w kuchni itp. A dokładniej……

3 Zastosowanie matematyki w bankach
Spotykamy tu matematykę głównie, gdy chcemy coś obliczyć. Najczęściej jest to: -oprocentowanie lokaty, -wysokość odsetek kredytu. Cała bankowość opiera się na matematyce!!!

4 Obliczanie procentu danej liczby
Jak obliczyć procent jakiejś liczby?? 7,2% z kwoty 3000zł to: 7,2%=0,072 30 0,072= 216 [zł] 7,2% kwoty 3000 to 216zł. .

5 Zastosowanie matematyki w przemyśle
Czynności, które umożliwia nam matematyka w przemyśle: -obsługa maszyn, -budowa robotów, -dopasowywanie części. Dzięki zastosowaniu matematyki w przemyśle możliwa jest seryjna budowa wielu urządzeń

6 Zastosowanie matematyki w handlu
Matematyka w handlu umożliwia nam przeliczenie Zysków, strat oraz opłacalność dokonanego zakupu. Zastosowanie matematyki w handlu umożliwia nam dokonywanie wielu opłacalnych dla nas decyzji.

7 Jak obliczyć cenę brutto mając podaną cenę netto i VAT??
Co to jest podatek VAT? VAT to podatek od produktów. VAT może wynosić 3%, 7% oraz 22%. Oblicz się go tak samo jak procenty (%). Jak obliczyć cenę brutto mając podaną cenę netto i VAT?? Cena netto: 6, VAT: 7% Cena brutto: ? 6,8 0,07=0,476 6,8+0,476+=7,276~7,28 Odp. Cena brutto wynosi 7,28 zł .

8 Zastosowanie matematyki w architekturze
Matematyka w architekturze pozwala nam obliczać powierzchnie którą zajmuje budynek, lub jaki jest on wysoki. Matematyka również pozwala na obliczanie czy ściany utrzymają ciężar budowli. Dzięki zastosowaniu matematyki w architekturze możemy podziwiać nowe i nowoczesne budowle.

9 Pole i obwód kwadratu P = a np.: 52 =25 [j. 2] O = 4 a  np.: 4*5=20

10 Matematyka w kuchni Spotykamy się z nią tu kiedy przygotowujemy jakąś potrawę. Matematyka pozwala nam na przeliczenie np.: ile mililitrów mieści się w szklance lub ile dekagramów pomieści jedna łyżka stołowa Przykładowe skróty W matematyce: kg - kilogram dag - dekagram g – gram ml – mililitry l – litry itp.

11 Przeliczniki matematyczne Matematyka w kuchni c.d.
W kuchni spotykamy się z wieloma przepisami. Nasza grupa zajmie się jednym z nich. Keks Orzechowy 500 dag mąki = 2 szklanki mąki 250 dag cukru = szklanka cukru 4 jajka 125 ml oleju = pól szklanki oleju 15 g proszku do pieczenia = łyżka proszku do pieczenia 15 g sody oczyszczonej = łyżka sody oczyszczonej 250 dag pokrojonych orzechów włoskich = szklanka pokrojonych orzechów włoskich 3 duże jajka

12 Podsumowując!!! Matematyka jest wszędzie. Gdzie tylko spojrzymy to i tak ją spotkamy. Dział ten jest nam bardzo potrzebny w życiu. UCZMY SIĘ JEJ!!!

13 THE END


Pobierz ppt "Paweł Zadka, Marcin Karpiński i Piotr Wicha"

Podobne prezentacje


Reklamy Google