Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choinki zaczęto przystrajać już w XIV wieku. Pierwotnie wieszano na nich jabłka i świeczki. Jabłka były przypomnieniem grzechu pierworodnego, a także.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choinki zaczęto przystrajać już w XIV wieku. Pierwotnie wieszano na nich jabłka i świeczki. Jabłka były przypomnieniem grzechu pierworodnego, a także."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Choinki zaczęto przystrajać już w XIV wieku. Pierwotnie wieszano na nich jabłka i świeczki. Jabłka były przypomnieniem grzechu pierworodnego, a także symbolem płodności. Świeczki symbolizowały Światłość świata czyli Chrystusa. Później w zależności od regionu na choinkach wieszano ciastka i suszone owoce, a także ozdoby własnoręcznie wykonane z papieru i słomy. W XVII wieku w Niemczech wymyślono błyszczące ozdoby z metalu, najczęściej ze srebra. Do Polski strojna choinka przywędrowała na przełomie XVIII i XIX wieku. Bombki choinkowe ze szkła dmuchanego po raz pierwszy wyprodukowała huta szkła Lausha z Turyngii we Wschodnich Niemczech w 1848 r. Uratowało ją to przed bankructwem, które jej groziło. Około 1880 roku bombki zaczęły podbijać Amerykę, a słynny Thomas Alva Edison opatentował elektryczne oświetlenie na choinkę. Dziś najbardziej cenione i budzące zachwyt są bombki wykonywane z cienkiego szkła o różnych kształtach przepięknie ręcznie zdobione.

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19 Foto i opracowanie: Tadeusz Łomiński Muzyka: Francis Goya – fragment „White Christmas”


Pobierz ppt "Choinki zaczęto przystrajać już w XIV wieku. Pierwotnie wieszano na nich jabłka i świeczki. Jabłka były przypomnieniem grzechu pierworodnego, a także."

Podobne prezentacje


Reklamy Google