Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie tuż, tuż… Chyba nikt nie wyobraża sobie tego okresu bez choinki. Trudno też sobie wyobrazić świąteczne drzewko bez odpowiedniego przystrojenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie tuż, tuż… Chyba nikt nie wyobraża sobie tego okresu bez choinki. Trudno też sobie wyobrazić świąteczne drzewko bez odpowiedniego przystrojenia."— Zapis prezentacji:

1

2 Boże Narodzenie tuż, tuż… Chyba nikt nie wyobraża sobie tego okresu bez choinki. Trudno też sobie wyobrazić świąteczne drzewko bez odpowiedniego przystrojenia. Efekt daje odpowiednie oświetlenie, a przede wszystkim bombki. Oczywiście – spotyka się choinki tylko ze światełkami, szczególnie w miejscach publicznych, ale to nie to samo...

3 Trochę historii Pierwszym, który opatentował sposób produkcji szklanych kul, był P. Dupont. Działo się to w 1889 roku. Prawie jednocześnie Niemiec, Kirchener i Anglik Grobner, otworzyli wytwórnię tych lśniących cacek dmuchanych pierwotnie z lanej masy szklanej. Inne źródła podają, że to w Polsce wyprodukowano pierwszą bombkę w Krośnie w 1904r. Najstarsze bombki były jednokolorowe, później zaczęło się je zdobić ręcznymi malunkami, posypywać pyłem ze sproszkowanej masy szklanej. Wynalazcami nietłukących się bobek są Japończycy, a zaczęli je wyrabiać przed siedemnastu laty.

4 Jak powstają bombki… Łososiowe, czerwone, białe, duże, małe, okrągłe, w kształcie serca czy grzyba, z bogatym zdobieniem lub bez niego – zanim trafią na choinkę muszą przejść wiele zabiegów, aby osiągnęły ostateczną urodę. Mowa oczywiście o bombkach.

5 Po pierwsze… Proces powstawania bombki rozpoczyna się od nadawania kształtu rurkom przywiezionym z huty szkła. Aby zmusić ten materiał do poddania się twórczej woli pracownika, trzeba go najpierw rozgrzać nad palnikiem do odpowiednio wysokiej temperatury.

6 Następnie… … nadaje mu się żądany kształt, najogólniej mówiąc, obracając i dmuchając w nagrzaną rurkę.

7 Aby uzyskać pierwszy półprodukt – szklaną bańkę…. Po osiągnięciu właściwego kształtu szklane bańki podlegają procesowi srebrzenia od wewnątrz. Następnie są odtłuszczane i wybłyszczane. Chodzi o to, aby przed etapem malowania ich powierzchnia była nieskazitelnie czysta.

8 Po pokryciu bombek jednolitym kolorem, pracownicy przystępują do zdobienia półproduktów – Używa się do tego celu różnych akcesoriów. Mogą to być żele, brokat, farby, a nawet sztuczna biżuteria. Aby bombka stała się bombką rasową, trzeba jej po tych wszystkich zabiegach odciąć nóżkę (pozostałość po rurce), wkładając w otwór po niej haczyk, który umożliwi zawieszenie ozdoby na choince

9 Bombki a moda. Z bombkami jest podobnie tak jak z modą. Co roku trzeba wymyślać nowe wzory i kolekcje. Ale niekiedy moda wraca. Obecnie coraz modniejsze stają się bombki typu RETRO wzorowane na latach 50-siątych

10 A takie bombki można podarować jako prezent przedświąteczny

11 Efekty pracy mogą być zaskakujące:

12 Można zamówić sobie bombkę z podobizną ukochanej osoby…

13 …ze swoim czworonożnym pupilem…

14 …lub z aniołkiem w środku.

15

16

17

18

19

20 Proces ręcznej pracy tworzenia bombek może być ciężki i mozolny… …za chwilę pokażemy film przedstawiający automatyczny proces tworzenia najbardziej rozpowszechnionych ozdób na choinkę


Pobierz ppt "Boże Narodzenie tuż, tuż… Chyba nikt nie wyobraża sobie tego okresu bez choinki. Trudno też sobie wyobrazić świąteczne drzewko bez odpowiedniego przystrojenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google