Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wampir i wiedźma na kartach powieści i w filmie..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wampir i wiedźma na kartach powieści i w filmie.."— Zapis prezentacji:

1 Wampir i wiedźma na kartach powieści i w filmie.

2 Wampir

3 Czym jest „wampir”? Duch zmarłej osoby lub jej trup, ożywionym przez własnego ducha lub demona, który w nocy powraca, żywiąc się krwią ludzką, dzięki której podtrzymuje własną egzystencję. Mit wampira zrodził się z obawy przed "powracającymi" duchami, demonami dręczącymi żywych i wypijającymi ich krew.

4 Wampir w tradycji ludowej. W tradycji ludowej wampirem mogły być osoby: ● przedwcześnie zmarłe gwałtowną śmiercią ● czarownice lub czarownicy, wilkołaki, heretycy, dzieci z nieprawego łoża zrodzone z rodziców bękartów, ● każdy, kto został zabity przez wampira ● wszelkiego rodzaju wyrzutki społeczne Być wampirem to przekleństwo

5 Dracula – Kim jest bohater? Jest tytułowym bohaterem powieści Brama Stockera. Jest to hrabia, transylwański arystokrata, będący jednocześnie wampirem

6 Dracula - wygląd Dracula to wampir żyjący w Transylwanii, w Karpatach. Dracula to wampir ze lśniącymi, czerwonymi ustami, długimi kłami i gładką, jasną cerą. Jest bogatym właścicielem ziemskim i wysoko cenionym “człowiekiem”. Nie przeszkadza mu to jednak polować w pobliskim miasteczku. Potrafi przybrać postać różnych zwierząt (zazwyczaj nietoperza), a nawet stać się samym obłokiem, który jest w stanie prześliznąć się przez najmniejsze nawet szczeliny. Ma tę właściwość, że zawsze wraca, aby się zemścić. Nawet jeżeli ktoś go pokonał, to on zawsze znajduje sposób, aby się uratować ze śmiertelnej pułapki.

7 Dracula - cechy wampira ● Wampir to odrodzony zmarły z ciemnych mocy. W jego wnętrzu ukrywa się bestia, która z czasem nabiera siły i zaczyna kierować stworem. Początkowo młode wampiry starają się panować nad instynktem, jednak z czasem muszą się mu poddać. Po tym fakcie wampiry zaczynają zaspokajać jedynie swoje najprostsze potrzeby, jest to zabijanie, pożywianie się oraz spanie. W chwili, kiedy instynkt bierze górę na wampirem, przestaje on być postacią złożoną i traci resztki człowieczeństwa. Wampir, który jest pozbawiony wyższych wartości określany jest mianem homo nocturis lub hominis nocturnae.

8 Dracula - Stosunek do ludzi (…)Dracula był człowiekiem bardzo pomysłowym torturowaniu ludzi: „wynalazł” np. maszynę do obdzierania ludzi żywcem ze skóry i drugą - do cięcia ich na plasterki. Jednak ulubionym rodzajem kaźni było dla Draculi zawsze palowanie czyli nadziewanie żywcem na pal.

9 Dracula - Wartości moralne ● Dracula używa przemocy w stosunku do wszystkich istot żywych, nie kierując się żadnymi zasadami moralnymi. Kroniki wspominają, że Dracula własnoręcznie rozcinał piersi i brzuchy kobietom, posłom sułtana, którzy nie chcieli zdjąć przed nim turbanów kazał przybić je do głowy długimi gwoździami, a jeńcom tureckim oprawcy Vlada zdzierali skórę ze stóp, nacierali je solą i dawali do lizania bydłu... ● Jednakże w filmie Capoli wampir ten stawia miłość nade wszystko. Poznajemy go w romantycznym wydaniu.

10 Edward Cullen – Kim jest bohater? Wampir z powieści S. Meyer „Zmierzch”, który ze wzajemnością zakochał się w zwykłej dziewczynie - Isabelli Swan.

11 Edward Cullen-Pochodzenie ● W 1918 roku świat opanowała pandemia grypy hiszpanki, wśród umierających znalazł się 17-letni Edward. Jego matka przed śmiercią poprosiła doktora Carlisle'a Cullena żeby uratował jej syna za wszelką cenę. Doktor zabrał umierającego Edwarda do kostnicy, a potem zawiózł go do swojego domu gdzie poprzez ukąszenie nastąpiła przemiana. Dla Carlisle'a Edward jest jak syn, ponieważ był to pierwsze przemieniony przez niego człowiek.

12 Edward Cullen-wygląd ● Edward ma nadzwyczajną urodę nawet wśród wampirów. Ma kasztanowe włosy, które zawsze są w wystudiowanym nieładzie. Posiada białą skórę, która w słońcu lśni jak diamenty. Jego oczy mogą być od miodowych do czarnych w zależności od stopnia pragnienia. Jest bardzo wysportowany i muskularny.

13 Edward Cullen-cechy wampirze Edward jest nadludzko szybki i silny. Jego oczy zmieniają kolor. Potrafi czytać w myślach ludziom, wampirom, wilkołakom. Jego skóra „świeci” w słońcu.

14 Edward Cullen-Stosunek do świata ludzi Edward Cullen ma bardzo dobry stosunek do świata ludzi. Chodzi do normalnej szkoły. Nie poluje na istoty ludzkie, jest wampirem wegetarianiem. Stara się być normalny. Tak jak reszta jego rodziny.

15 Edward Cullen-Wartości moralne Edward za wszelką cenę chce chronić Bellę. Nie chce, aby ona straciła duszę, została wampirem. Nigdy w życiu nie da jej skrzywdzić. Bardzo ważna jest też dla niego rodzina.

16 Damon- Kim jest bohater?. Damon Salvatore – Jest bohaterem serialu “Pamiętniki wampirów “ na podstawie powieści L. J. Smith. Jest starszym bratem Stefana. Zuchwały, arogancki, ma ciemne włosy i czarne oczy. Jest mroczny i sadystyczny, ale również czarujący i uwodzicielski. Zakochany w Elenie, którą za wszelką cenę chcę zdobyć. Wydarzenia w Szale i Mroku pokazują, że Damon jest również zdolny do dzikiej wierności i uczucia.

17 Damon- wygląd Jest blady, ma jasne czarne oczy i brązowe włosy. W serialu jego wygląd wskazuje na około 25 lat. Damon zwykle nosi swoją skórzaną kurtkę. Powszechnie widywany jest w czarnej koszulce.

18 Damon- cechy wampira. ● Bohater ten odznacza się szybkością i zwinnością. Siła wampirów jest większa przez spożywanie ludzkiej krwi. Jeśli wampir nie pije ludzkiej krwi, jego siła maleje i staje się bardziej przewidywalny. Wiek również odgrywa rolę w tym, jak silny jest wampir. Im starszy, tym posiada więcej możliwości. ● Damon jest w stanie kontrolować kruka, wykorzystując go do zaniepokojenia zarówno Eleny i Stefana, a także ewentualne szpiegować innych ludzi. ● Jest niemalże nieśmiertelny, zabić go może jedynie kołek wbity w serce. Osłabić może go werbena.

19 Damon- stosunek do świata ludzi. ● Żyje wśród świata ludzi, jednak nie ujawnia swojej wampirycznej tożsamości. ● Poznaliśmy Damona jako tego złego brata, potwora, który zabijał z zimną krwią, bawił się ludźmi jak lalkami.

20 Damon- wartości moralne ● Bohater ten zmienił się pod wpływem miłości, jest tak zakochany w Elenie, że za wszelką cenę chce z nią być, jest bowiem ona dla niego najważniejsza. Przeszedł metamorfozę z krwiożerczej bestii w obrońcę ukochanej.

21 Stefan Salvatore – Kim jest bohater? Stefan Salvatore jest bohaterem “Pamiętników wampirów” L.J Smitch. Jest wampirem. Urodził się w1863.w Mystic Falls. Ma ok.200 lat. Przed laty zakochał się Katherine, w której podkochiwał się również jego brat - Damon. Stefan nie nacieszył się miłością, ponieważ jego ukochana została spalona jako czarownica. Chłopak wyjechał z kraju i wrócił dopiero po 238 latach. Później poznał Elanę, która była podobna do Katherine, co odmieniło jego życie.

22 Stefan Salvatore- wygląd Jest wysokim blondynem. Jego sylwetka jest idealnie wyrzeźbiona. Jego urokowi osobistemu nie oprze się żadna kobieta. Jest wysportowany i bardzo sprytny.

23 Stefan Salvatore - cechy wampira Główną cechą Stefana Salvotore jest szybkosć. Nie żywi się ludzką krwią, lecz zwierzęcą.

24 Stefan Salvatore - stosunek do ludzi Stefanowi bliższy jest świat ludzki niż wampirów. Przejawia wiele uczuć typowych dla człowieka: umie okazać pomoc, skruchę i żal. Zachowuje się jak zwykły chłopak, ma swoje zainteresowania – gra w baseball. Stefan nie chce, aby ktoś dostrzegł w nim wampira.

25 Stefan Salvatore - wartości moralne ● Najważniesza dla bohatera jest miłość, dzięki której potrafi rozwinąć w sobie ludzką wrażliwość i opiekuńczość. ● Jest zmęczony wampiryzmem, chce zacząć życie od nowa po stracie Katharine. I właśnie miłość pomaga mu odbudować poczucie wartości. Stefan czuje, że jest komuś potrzebny do życia.

26 Wiedźma

27 Co oznacza słowo „wiedźma”? ● słowo "wiedźma" (wcześniej "wiedma") jest jasna – wiedźma oznacza osobę wiedzącą; tę, która wie. Mianem wiedźm, czarownic i czarowników od zarania dziejów, w niemalże wszystkich kulturach świata, określano osoby zajmujące się uzdrawianiem, wróżeniem, przepowiadaniem przyszłości i czarowaniem – czy też tym, co podówczas za czary uznawano.

28 Wiedźma w tradycji ludowej. ● w niektórych wierzeniach ludowych: kobieta zajmująca się czarną magią, kojarzona z siłami nieczystymi – często z szatanem, w średniowieczu było powszechne palenie czarownic na stosie.

29 Harry Potter - czarodziej, syn Lily i Jamesa Potterów. Byli oni wielkimi czarodziejami, należącymi do Zakonu Feniksa, instytucji zajmującej się walką z czarnoksiężnikiem o imieniu Tom Marvolo Riddle działającym pod pseudonimem Voldemort. Jeden z najbardziej znanych uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Przyjaciel Rona i Hermiony. Harry Potter – Kim jest bohater ?

30 Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Z biegiem lat chłopiec dorasta odkrywając kolejne tajemnice na temat swojej osoby. Harry Potter – Pochodzenie

31 Harry Potter jest wysokim, chudym nastolatkiem o kruczoczarnych włosach, małych ustach i zgrabnym nosie. Nosi okulary w kształcie koła. Jego włosy zawsze są nieokiełznane i nie poukładane, zupełnie jak u ojca. Chłopak ma jasną cerę i zielone oczy po matce. Jego czoło zdobi blizna - jedyna rzecz podobająca mu się w swoim wyglądzie. W ciągu siedmiu lat nauki jego wygląd niewiele się zmienia, jedynie dorośleje i staje się mężczyzną. Jest chłopcem zwinnym, świetnie latającym na miotle. Jest wysportowany. Harry Potter - Wygląd

32 Harry Potter – znaki szczególne Znakiem szczególnym Harrego jest to, że ma nietypową bliznę na czole w kształcie błyskawicy. Nosi on zawsze okrągłe okulary.

33 Harry Potter – stosunek do świata ludzi Świat ludzi a świat czarodziei istnieje bez względu na siebie. Zdarzają się ingerencje w poszczególne środowiska lecz zarówno jedna strona jak i druga starają się unikać tego typu zdarzeń.

34 Harry jest dzielny, odważny, wytrzymały. Nie straszne mu tortury, niebezpieczne, upadki. Nie boi się walczyć samemu z mordercą jego rodziców. Przeżywa śmierć najbliższych a i tak jest silny. Jest zdeterminowany i niezłomny. Zawsze dąży do celu mimo wszystkich przeciwności. Razem z jego najlepszymi przyjaciółmi, Hermioną Granger i Ronem Weasley’em są świetnymi detektywami. Harry Potter – wartości moralne

35 Wiedźmin - kim jest? ● To tytułowy bohater powieści A. Sapkowskiego „Wiedźmin” ● jest zmutowanym człowiekiem, który został stworzony, aby zabijać potwory zagrażające życiu ludzkiemu. ● Wiedźminami zostają przede wszystkim porzucone dzieci.

36 Wiedźmin – wygląd ● Wiedźmin ma oszpeconą twarz. ● Jest on albinosem, jest biały jak wilk. ● Ma długie włosy, które pod wpływem mutacji stały się białe.

37 Wiedźmin – znaki szczególne ● Jego oczy zmieniają kolor na czarny, gdy koncentruje się na walce. ● Ma charakterystyczną bliznę na twarzy.

38 Wiedźmin – cechy wiedźmy ● Posiada zdolności magiczne. ● Popada w stan transu, gdy walczy z potworami ● Używa ziół o właściwościach leczniczych ●.

39 Wiedźmin – stosunek do świata ludzi ● Chronił ludzi przed potworami. ● wykorzystywany przez ludzi w razie potrzeby,zagrożenia. ● Z powodu wiedzy i umiejętności jest dyskryminowany, zostaje wygnany z cechy wiedźminów. ● Pomaga słabszym i tym, którzy są w potrzebie niezależnie od ich statutu, majątku i pochodzenia. Odmawia współpracy w niecnych zamiarach ludzi.

40 Wiedźmin – wartości moralne ● Jest przeciwny oszustwom i łamaniu prawa. ● Prezentuje rycerski styl walki i honor. ● W przeciwieństwie do świata ludzi, który jest okrutny, Geralt okazuje się jedyną sprawiedliwą i rozsądną istotą. To on jest nośnikiem człowieczeństwa pośród ludzi-moralnych potworów.

41 Nie, ponieważ: Współczesny wampir nie budzi już strachu, bo wygląda atrakcyjnie i jest przystojny; bo żyje z ludźmi w przyjaźni; bo jego zachowanie jest ludzkie i ważne dla niego są te same wartości: miłość, szczęście, bliskość. Czy wizerunek wiedźmy i wampira w filmie i powieści współczesnej jest taki sam jak u źródeł?

42 Współczesna wiedźma jest często mężczyzną (Wiedźmin, Harry Potter). Nie uosabia zła, nie jest związana z siłami ciemności i szatanem. Budzi szacunek społeczności, bo walczy ze złem zagrażającym ludziom. Współczesne powieści i filmy odwracają hierarchię wartości – to rzeczywistość fantastyczna jest bardziej moralna niż ludzka. Zatem: Świat wampirów i wiedźm jest lepszą i atrakcyjniejszą alternatywą dla współczesnego czytelnika i widza.


Pobierz ppt "Wampir i wiedźma na kartach powieści i w filmie.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google